Freeride.cz

Hlavní sekce

Report:
Gruzínské Svaneti s Freerideguides

Freeride.cz » Ski » Články » Gruzínské Svaneti s Freerideguides

Borci z freerideguides.cz toho letos opravdu hodně procestovali, takže tu máme další parádní report tentokráte z gruzínského Svaneti.

Nebudu chodit okolo horké kaše moc dlouho. Doufám, že těch superlativů nebude moc, ale Svaneti v Gruzii je velká pecka tečka. Představte si takové gruzínské Chamonix jménem Mestie. Přímo nad tímto městem se týčí hora Mont Blanc, teda pardon místní dominanta a tou je hora Ushba 4710 m.n.m. Do 3 300 m.n.m. vede běžná turistická cesta obklopená bezpočtem luxusních sjezdů. Hádejte, kolik lidí jsme za tři dny stanování na této cestě potkali. 0 turistů! Kolik by jich asi prošlo v Chamonix?

Pro lenochy je tu lyžařské středisko Tetnuldi, které je 15 km vzdálené od Mestie. To je nalepené na stejnojmenné hoře a ta má 4858 m.n.m. Pokud zrovna jezdí poslední dvě čtyřsedačky, dokážete se vyvézt do 3000 m.n.m. Zde už to bude s hledáním prachu trochu těžší. Byla by hodně naivní představa, že byste zde byli jediní majitelé freeride lyží. V rámci areálu jsou line hodně omezené. Rozhodně nezoufejte, pokud budete šikovní, tak zde určitě naleznete neprojeté sjezdy několik dní po sněžení. Stejně jako my, kdy středisko bylo už hodně na kaši, ale i tak bez velkého úsilí jsme našli první line s převýšením 1400 metrů. Dá se také dojet do zapadlé vesničky v údolí, kde dávají dobrou noc vlci s medvědy.

----------------Kompletní fotogalerie----------------

Dále v případě powder dní, které ostatně panovaly od půlky ledna až do konce března. Týden co týden zde padlo minimálně 30 cm nového sněhu. V těchto dnech se můžete schovat v lyžařském středisku Hatsvali vzdáleném asi 6 km od Mestie. V některých částech střediska se zachovaly staleté borovice ponechané svému osudu a tak se zde dá nalézt dokonalé forest hřiště. Záměrně píšu, dá se. Můžete taky skončit neprůjezdných houštinách.

Bylo by dobré zmínit mentalitu místních. Představte si, že zde žijete od té doby, co se narodil Ježíšek. Teda vlastně ještě o dost dřív. Jediní kdo vás navštívili, byli nájezdníci, kteří vás přišli vyplenit. Nebo vaši sousedé, kteří vám přišli ukrást prase nebo manželku. Máte zde vlastní jazyk. S nikým se nedorozumíte. A když vám na hlavu v roce 1975 popadají obrovské laviny, vláda vás radši odsune. Na místo toho, aby vám půjčila peníze na renovaci zpustošených vesnic. Tak se ještě víc uzavřete a začnete přepadat projíždějící auta. Toto se dělo až do roku 1995. Naštěstí situace se uklidnila a všichni místní si začínají uvědomovat, jaký místní kopce májí potenciál.

Bohužel to ale mají stále v sobě. Jsou to zkrátka pošuci. Pokud není po jejich, je zle, takže si moc dobře dohodněte podmínky ubytování transfery a tak. Stále zde prý přetrvává krevní msta. Možná i proto občas potkáte opilé lokály v hospodě s bouchačkou za pasem. Naštěstí i zde existují výjimky. Narazili jsme na totál friendly řidiče a opravdu velmi rozumného majitele penziónu. Nechci místní démonizovat, většinou jsou velmi milí a přátelský. Jen občas někoho v horách zakopou. :-)

----------------Kompletní fotogalerie----------------

Svaneti jsem v letošní sezoně navštívil 2x a to na začátku února a v půlce března. Oba dva termíny byly jako přes kopírák. Teploty okolo 3 000 m.n.m. hluboko pod nulou. Dva dny sněžení, při kterém napadlo 50 cm sněhu a 5 dní hezky. Co jízda to první line. Prostě ráj pro freeride.

Za freerideguides.cz Ondřej Pekárek

Autor článku:

Kategorie: Report
Vydáno: 15. 4. 2017 v 11.52

Hodnocení článku:

Pro hlasování o nejlepší fotku nebo video se musíš přihlásit nebo se zaregistrovat.

nejčtenější Články

Horsefeathers Iron Jam 2017 se vrátil do Železné Rudy
Horsefeathers Iron Jam 2017 se vrátil do Železné Rudy

Legendární závod Horsefeathers Iron Jam se vrátil do Železné Rudy, kde místní parta Harakiri gang proměnila tamní…

Podpoř videoprojekt „Free Will“ od Kuby Piňose
Podpoř videoprojekt „Free Will“ od Kuby Piňose

Český videoprojekty se musí podporovat! Kuba Piňos z Alternativa Media vydává svůj prašanový projekt „Free…

Prachová Sibiř
Prachová Sibiř

Sibiř nemusí znamenat pouze nehostinné místo plné mrazu, tmy a ledu, ale také pardání freeride lokalita se…

Nejlépe hodnocené Články

Dalas (nejen) o začátku sezóny
Dalas (nejen) o začátku sezóny

Trenéra naší reprezentace Romana Daleckýho jsme se optali, jak je spokojenej se startem letošní zimy, a co všechno s…

„Storm Troopers“ full movie
„Storm Troopers“ full movie

Dokument „Storm Troopers“ nás vezme na Aljašku s dvojkou Leo Taillefer a Thomas Delfino, která se pokusí zdolat…

Pět lazarů, kteří příjdou o Olympiádu
Pět lazarů, kteří příjdou o Olympiádu

Možná si to ani neuvědomujeme, ale ani ne za měsíc je tady Olympiáda. Tý se samozřejmě začneme pomalu věnovat a…