Podíváme se na zoubek Swatch Nines 2024

Swatch Nines 2024 nám zase dali nažrat pořádný porce freeskiingu! Tak se na ne pojďme podívat....

Kdyby denní rozkaz zněl: Vybrat nejúchvatnější akce letošní zimy...  Tak by se do výčtu bez debat prodrali Swatch Nines 2024! V roce 2008 založil Nico Zacek kultovní záležitost, která už několikrát zvládla přepsat anály freeskiingovýho sportu. Ať už se jednalo o světový rekordy nebo odpanění dosud nikdy neodjetých triků. Ani letošní ročník, který podruhý za sebou ochromil švýcarský resort Schilthorn, nezůstal vůbec pozadu. Na sklonku letošní zimy si všichni fandové a zejména elitní jezdci museli zase mnout ruce! V zemi čokolády a hodinek opět vyrostl snowpark, z kterýho by se i bájní architekti pyramid v Gíze museli cejtit jako žabaři! Těžko budete hledat fotogeničtější akci, kde kromě jezdců se jako v sedmým nebi musejí cítit i všichni provozovatelé fotoaparátů a kamer. A co všechno nedávno skončený ročník přinesl?

Juho Saastamoinen (foto: Klaus Polzer)

Alex Hackel (foto: Ethan Stone)

Nejen oči ale asi i další vjemový orgány přecházely z neuvěřitelnýho setupu, který navázal na ročník 2016. Opět se tady totiž objevil mocný corner zvaný The Perfec Hip, který se stal doménou a hlavní atrakcí! Riders místama navštívili takový vejšky, že se mohli v práci potkat s orlem skalním nebo kliďánko posádkou Mezinárodní vesmírné stanice. Kromě něho pak snowparkové soukolí ještě tvořil gap s ďourou a s railem nazvaný The Portal a sérka různých skůčků, bowlů, muldiček a boulí nesoucí jméno Transition Playground. Celou tuhle parádu pak ze 60000 kubíků sněhu tvarovalo jednadvacet šejprů plných osmnáct dnů! Slušná fuška! O pozvané lyžníky a boarďáky tak bylo lépe postaráno než o brunejského sultána během štědrovečerní tabule.

Jesper Tjäder v Transition Playgroundu (foto: Theo Acworth)

Během celýho týdne jezdci drtili park nejen pro svoje potěšení a dobrej pocit, ale na řadu přišlo i zmiňované lámání rekordů. O posunutí laťky se mezi lyžníky zasloužil švýcarskej maniak Kim Gubser. Domácí borec totiž sesadil z trůnu Američana Davida Wise, který držel unikát v podobě nejvyššího poletu s kótou 14,2 metrů. Nové maximum se mu podařilo pošoupnout na hodnotu 14,6 metrů, což odpovídá téměř pátýmu patru v paneláku. Kolik to je za sebou stojícíh Fabijí nemám šajna, ale vejda to je slušná. Mimochodem tabulky se přepisovaly i mezi boarďáky, když lidské možnosti posunul Australan Valentino Guseli a Kanaďanka Brooke D’Hondt. Na lyžníky byly ale oba boarďácký výkony krátký…

Finley Melville Ives letí do vesmíru (foto: Theo Acworth)

Po famózním týdnu zbývalo už jenom jediný. Vyhlásit nejbrutálnější zabijáky celý týhle šarády. Rozdávalo se celkem devět ocenění, kdy některá byla určená výhradně lyžníkům a naopak v některých kategoriích se nehledělo na to, jestli má dotyčný na nohách lyže nebo prkno. O osudu cen pak hlasovali sami jezdci. Za lyžníky nakonec exceloval Němec Vincent Veile, kterýmu do rukou padla trofej pro nejlepšího nováčka – New Nine. Pánský Best Trick se pak stal kořistí Juha Saastamoinena z Finska, který vypráskl double frontflip knuckle front flip. Stejný ocenění za dámy pak putuje k Megan Oldham z Kanady za flatspin 360 japan. Naprostým lyžařským králem (cena MVP) pak byl korunován Jesper Tjäder, který dodal: “It feels amazing to be voted MVP, especially at a rider-voted event. When the otherriders like your riding, it feels even more amazing.” Více netřeba dodávat. Už teď se nemůžeme dočkat dalšího ročíku!

Na závěr tady nemáme jen obyčejný recap video. Ale hned poctivej oficiální dokument "This Is It", kterej ti ve dvaceti sedmi minutách přinese ty nejdůležitější události a triky ročníku 2024! Přeju příjemnou podívanou...

"This Is It" movie:

A ještě si dáme trocha fotomateriálu...

Nico Porteous (foto: Ethan Stone)

neúnavnej Jesper (foto: Theo Acworth)

sitskier Jay Rawe (foto: Henriekelbing)

Swatch Nines web najdeš zde.

klávesnici rozcupoval

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Surface Skis banda pojezdila v letním Woodward Copperu

První letošní návštěva letní sezóny v Copper Mountain zařídí pánové ze Surface Skis...

Chystá se revoluční X Games League

Prestižní X Games čeká velká expanze a změny...

Nakoukni do kalendáře FIS Světového poháru 2024/25

Pojďme se podívat, jak vypadá program FIS Světového poháru na nadcházející sezónu...