Mistrovství světa v Sierra Nevadě 2017

Letošní Mistrovství světa v Sierra Nevadě vzbudilo ve freeski komunitě hodně zajímavý ohlasy. Jak jsme souboje v halfpipe a ve slopestylu viděli my se dočtete právě zde.

Letošním vyvrcholením závodní sezóny bylo nebo aspoň mělo být Mistrovství světa v akrobatickém lyžování a snowboardingu, které v březnu zakotvilo ve španělském resortu Sierra Nevada. Po dvou letech se tak zase sešli freeskieři a freeskierky, aby si rozdali mistrovský tituly galaxie nebo aspoň světa. Na programu byly dvě olympijský disciplíny a to tedy slopestyle haflpipe. My lyžníci zatím big air pod pěti kruhy nereprezentujeme, takže ten se nás na rozdíl od boardistů netýkal. Do Pyrenejí vyrazila taky naše dvojka Robin HolubŠimon Bartík s trenér Dalym, aby ukázali světu, že i ta naše malá košatá republika, co se týče freeskiingu není k zahození. A my jukneme, jak to tam všechno dopadlo nebo nedopadlo… 

Halfpipe

Nejprve ale začneme rampou, kde čekání na českého jezdce je jako čekání na Gorota. Musíme na začátku zdůraznit, že na Mistrovství může každá země vyslat pouze maximálně čtyři jezdce. I tak ale bylo nad slunce jasný, že přední příčky tady budou okupovat zástupci tří velmocí USA, Kanady a Francie a to hlavně, co se chlapů týká. Do kvaldy nakonec naskočilo celkem dvacet devět chlapáků a dvacet pět buchet, kteří a které si to rozdali o deset respektive šest postupových míst. Pánové viděli koncert americko-​kanadsko-​francouzský trikolóry. Žádnou jinou národnost totiž do finále nepustili. Nazdar. Za dámy se pak do finále bez překvapení prodrala Japonka Ayana Onozuka a celkem s překvapením Britka Rowan Cheshire, jinak třikrát zas vlála vlajka s padesáti hvězdami a jednou žabožrouti.

Určitě velkým plusem finále bylo, že se jelo na tři jízdy, a tak se mohlo víc riskovat a pouštět se do pekelností. Něžný pohlaví začalo tradičně a veteránka Marie Martinod svojí klasickou jízdou back to back 540, back to back flaire900 zakotvila na prvním fleku. Tentokrát jí ale nebylo shůry dáno! Přeskočila jí totiž právě Ayana, která dala i nějakej ten trik na switch a to možná u soudců rozhodlo! Francouzska se ale nevzdala a poslední jízdu překopala, jenže při závěrečný macatý rotaci 1080 (grabnutý!) si šáhla na zem! Škoda jak Fábije a Oktávka dohromady. Zlato tak míří do země vycházejícího slunce. O třetí flek se pak přetahovalo americký duo Devin LoganAnnalise Drew. První jmenovaná měla jízdu přece jenom více učesanou a upravenou a zaslouženě doplnila podium. Maddie Bowman bez grabů bohužel může rotovat jak tronádo na Manhattanu a Britka třikrát spadla. Dneska mě i ty holky v rampě celkem bavily…

Pánové to je jiný pokoukáníčko. Čekal sem kdo opustí atmosféru a bude se hlásit z okolí Mezinárodní vesmírný stanice. Od začátku hodně zaujmul sedmnáctiletej Amík Birk Irving a to hlavně doublem 1260 safety to japan na posledním hitu! Brutalita. Škoda, že měl v jízdě jen čtyři triky, medaile by mu slušela. Po prvním runa na prvním fleku zaslouženě vysel Aaron Blunck, kterej se zase neštítil tří doublů z toho dva navíc na switch. Hned v závěsu byl francouzskej démon Kevin Rolland jakbysmet taky s třema tuplákama, kterej mimochodem v druhým kole hodil top krysu dne. Naštěstí bez zranění. 

Svůj den naopak neměl Gus Kenworthy a Kanaďan Simon D´Artois. Ani jednu ze tří jízd nedokázali ukočírovat. V druhým kole se mihnul trochu nenápanej vítěz kvaldy Mike Riddle. Jeho jízda my sice úplně na druhej flek sympatická nebyla, ale já nejsem rozhodčí. Jednu z placek si ale zasloužil. V posledním kole už nikdo vedoucí trio nedokázal ohrozit. Ani David Wise, kterej po delší době atakoval bednu. Ani Ben Valentin, kterej byl stejně jako David po dvou pádech hned pří prvním triku hodně namslanej, ale poslední double v závěrečný jízdě přisedl a svoje šance na placku zasedl úplně. Výhra tak stejně jako na X Games schrábl Aaron. Pěknej napínavej závod…

Slopestyle

Bohužel slopestyle to bylo jak se říká nebe a dudy, černá a bílá. Robholův popisek závodu zněl jednoduše: „Velký psycho“. Počasí vůbec nepřálo, vítr byl rozjetej jak po dvou flaškách vodky, takže během tréningu kluci stihli na skokách pár rovňáků. Provar. Navíc Šimon Bartík si pochroumal klíční kost a závod pro něj předčasně skončil. Dej se brzo do kupy! V samotnej den kvaldy dle Robhola byla organizace na bodu mrazu. Nikdo moc nevěděl, co se jede, kde, kdy, jak. Nakonec byl zvolenej divokej formát jedný jízdy. Robhol se za triky unnatural 900, switch bio 900, bs 630 z jibu, dub cork 1260180 na baráček switch beko out posadil na 28.místě. Jak už to bejvá údajně se začalo kvůli jedný jízdě remcat (hlavně mezi favority), a tak si riders vynutili druhou semifinálovou jízdu další den, kde se mělo jet o další čtyři postupoví místa. Tady Robhol zajel stejnou jízdu nicméně celkově obsadil 31.místo, což je k prdu, protože se počítá nejlepší třicítka. Velkej pešek. 

Počasí člověk vůbec neovlivní. To je fakt. Ale co se dá určitě ovlivnit je chování papalášů. Každej určitě zaregistroval video s legendárním: „You don´t do anything“. Bez komentáře. Trať stavěl asi taky nějakej utečenec z Bohnic, protože zejména pro holky byla prostě předimenzovaná a nedávaly to. Styl, kdo přežije vyhraje není to pravý ořechový. Navíc, když někdo, jak to tak vypadalo během finálových jízd převoskuje raily, tak se nedivím, že mladej Nor Birk Ruud dostane takovej Amok, že zahodí všechno vybavení a kdyby měl u sebe motorovku tak si vodřízne nohy a zahodí je taky. Ani se nedivím, že James Woods v rozhovoru pro BBC dost finále sjel a stížnosti se samozřejmě našli i na sociálních sítích. Sorry FIS, ale po tomhle MS zůstala na slopestylu pachuť, jak kdybych sežral kýbl ovčí stolice…aspoň, že se vám to letos nekrylo s X Games.

Jo a abych nezapomněl vyhrál McRae Williams před Gusem KenworthymJames Woodsem a dámy ovládla mladá Tess Ledeux z Francie před Emma Dahsltrom ze Švédska a Britkou Isabel Atkin. Na místě jsem sice nebyl, ale dle rozhovoru s Robholem, přenosu v TV (dík Dědku za kvalitní komenář :) ) a internetových reakcí jsme nemohl jinak…

Výsledky Mistroství světa v Sierra Nevadě:

Halfpipe:

Muži:

1. Aaron Blunck (USA)
2. Mike Riddle (CAN)
3. Kevin Rolland (FRA)
4. David Wise (USA)
5. Birk Irving (USA)
6. Noah Bowman (CAN)
7. Brendan Mackay (CAN)
8. Ben Valentin (FRA)
9. Simon D´Artois (CAN)
10. Gus Kenworthy (USA)

Ženy:

1. Ayana Onozuka (JPN)
2. Marie Martinod (FRA)
3. Devin Logan (USA)
4. Annalise Drew (USA)
5. Maddie Bowman (USA)
6. Rowan Cheshire (GBR)

Slopestyle:

Muži:

1. McRae Williams (USA)
2. Gus Kenworthy (USA)
3. James Woods (GBR)
4. Henrik Harlaut (SWE)
5. Antoine Adelisse (FRA)
6. Andri Ragettli (SUI)
7. Alex Bellemare (CAN)
8. Russ Henshaw (AUS)
9. Alex Hall (USA)
10. Finn Bilous (NZL)
11. Alex Beaulieu-​Marchand (CAN)
12. Jesper Tjäder (SWE)
13. Teal Harle (CAN)
14. Evan McEachran (CAN)
15. Birk Ruud (NOR)
16. Christian Nummedal (NOR)

Ženy:

1. Tess Ledeux (FRA)
2. Emma Dahlström (SWE)
3. Isabel Atkin (GBR)
4. Satan Hoefflin (SUI)
5. Mathilde Gremaud (SUI)
6. Devin Logan (USA)
7. Lara Wold (AUT)
8. Giulia Tanno (SUI)

FIS web zde.

Foto by FIS a naše repre

Další zajímavé články

Podíváme se na zoubek Swatch Nines 2024

Swatch Nines 2024 nám zase dali nažrat pořádný porce freeskiingu! Tak se na ne pojďme podívat....

Justin Kennedy bortí streety ve svým season editu

Justin "Juice" Kennedy nás vezme na zaoceánský streety...

Buldozlife pustili ven street video "Egal"

Švýcarští shreďáci Buldozlife crew mají venku zase jednu streetovou pohodičku...