Podzimní trip na Kitzsteinhorn

V půlce listopadu jsme vyrazili zkontrolovat známý rakouský resort Kitzsteinhorn, jak to tam momentálně vypadá. Tady jsou naše dojmy z vejletu...

Pozorování podzimního padání listí, choulení se krbu, popíjení mátové čaje, prostě romantika. To je sice všechno pěkný, jenže my jsme freeskieři a máme v tenhle čas jaksi jiný priority. Kdy, kam, jak a s kým se dostat na hory. V listopadu už zase máme absťák, a tak je jasný, že potřebujeme další sněhovou dávku. Šlehnout si tentokrát jedeme do provařenýho resortu Kitzsteinhorn, kterej je mezi českou veřejností spíše znám jako Kaprun, což je nedaleký městečko. Na podzim nás tady čekaj jak parkový srandy, a když budeme snad i trochu hodný (což pochybuju), tak se dočkáme i nějakýho toho prašanu. Každopádně důležitý je, že vyrážíme…

Nejprve si na naší cílovou destinaci lehce posvítíme. Resort Kitzsteinhorn se rozkládá pod horou stejnýho jména v pohoří Vysoké Taury v Salcbursku. Z našeho pražskýho velína je potřeba překonat vzdálenost necelých pět set kiláků přes destinace Budějky, Linec a Salzburg. Za cestu tak stihnete buď sjet všechny díly Kameňáka nebo vypít tak osm piv. Hádejte, co jsme zkusili my… Samotný středisko se pak nachází nedaleko města Zell am See, kde se tetelí jeho sestřička, na kterou vám platí společná permice - středisko Schmittenhöhe, které ale svoje brány otevře až první prosincovej den. Základní tábor je nejlepší rozložit v nedalekém Kaprunu, což je klasický alpský městečko s plno hotely a apartmány (na ubytko jukni tady), s bazikem, krámkama a slušnou zásobou hospůdek a aprés ski pijatyk. 

Samotný lyžařská areál Kitzsteinhorn disponuje čtyřiceti jedna kilometry sjezdovek, kde hlavní monopol mají červený trasy, který zabírají víc jak polovinu. K vidění je tady toho hafo. Jak by řekli Homolkovi panoramata si nejvíc vychutnáte v nejvyšším bodě ve výšce 3029 metrů nad mořem, kde se nachází Gipfelwelt 3000 a vyhlídka Top of Salzburg. Selfíčkový místo jak víno, kam se dostanete díky dobytčáku Gipfelbahn. Nezapomeňte taky na šarmantní Ice Camp, což jsou iglú nedaleko Alpinzentra, která ale během naší návštěvy byla ještě pod drnem. Právě největší restoška Alpinzentrum je ideálním místem, kde si po ježdění za odměnu dát jednoho až šest weissbieru. Tohle je všechno hezký ale…

My jsme vyrazili během svátku 17. listopadu. Chyba. Čechů je na místě víc než nákupčích v Tesku, když je zrovna slevová akce na máslo. Tohle ale jaksi čekáme a je to už předem jasný asi jako, že si bezďák ve večerce vybere krabicáka a ne Don Pérignon ročník 1964. Nevadí. Naše meta snowpark Glacier Park se nachází téměř ve třech tisících, a tak to chvilku mezi těma všema Jardama a Milušema, než vyjedeme nahoru musíme vydržet. V tuhle roční dobu totiž ještě Easy a hlavní Central Park nejsou přítomni. Tahle dvojka se dostaví až během prosince. Naopak nechybí u-​rampa. Vlastně snad jediná, která momentálně funguje, a proto v ní trénují světový reprezentační výběry. Což znamená poplatek 500 euráčů za týden na hlavu. Na místě potkáváme třeba našeho boarďáka Mikiho Pajera, kterej jí poctivě drtí a vše si náležitě pochvaluje. Takže asi dobře investovaný peníze…

Konečně jsme ale na místě činu. Glacier Park vypadá jako shreďákův vlhkej sen. Na skoky zapomeňte, ty jsou tady za otloukánky. Jiby kralujou. Po pár jízdách zjišťujeme, že to nejen dobře vypadá, ale že to je taky zábavný! V jedný jízdě stihnete až osm překážek. Všemu vévodí velký množství tlustejch plastovek ukotvenejch na nejrůznější způsoby. Nechybí klasicky tvary railů jako zetko, vystřelovák, mail box, speed raily, macatá duha nebo s-​rail, kterej nás zase trestá jak rákoska Igora Hnízda svoje žáky. Ještě, že máme na místě Martina Moudrýho jibmástra z Benecka, kterej ukazuje, že i na začátku sezóny to tam prostě má. Mudry diktuje a my starší ročníky se snažíme přežít. Skoky tu taky nějaký jsou, ale rozměrově jsou hlavně pro začátečníky stejně jako lajna malejch bedýnek. Park na pohodu. Jediným mínusem je kotva, na který jezdí i plno šponařů a neumětelů. Prostě si chvilku počkáte.

Počasí s náma kámoší tak na půl. Nevím, co jsme mu provedli. První den hodka a půl sunshine pak mlha a starejte se. Ještě, že sobota je jak malovaná, a tak vlastně veškerej materiál je právě z prvního dne víkendu. Na neděli hlásí sněžení, a tak si naivně sebou beru i prašanovky. Jenže místní kopce nás vítaj větrem, sněžením, fučením, mlhou, difuzí. Prostě všechno negativní na jednom místě. Vidět je asi jako po dvou flaškách pančovaný vodky. Nic. Což je velká škoda, protože Kitzsteinhorn nabízí slušný freeridový terény…

Hlavně tady funguje projekt Freeride XXL (více zde). Na mapě najdete pět vyznačených freeridových tras a to jmenovitě Ice Age, Westside Story, Left Wing, Jump RunPipe Line. My jsme díky počasí pod psa nemohli vyzkoušet pro tentokrát ani jednu. V Alpinzentru navíc najdete panel s prašanovými informacemi jako je nebezpečí lavin a podobně. Každý pondělí se tady navíc koná freeride workshop, a tak pokud si chcete zdokonalit svoje prašanový znalosti hurá na to. My jsme letos mohli jen vulgárně vynadat tomu nahoře. Z minulých návštěv, ale víme, že lokální terény za to stojí, tak si určitě do rakve nezapomeňte přibalit prašanovky, pípák, lopaty… však vy víte co.

Nebyl bych to já, kdybych se nezmínil o zábavě po jezdění. Všichni jsme přece mladý a všichni se chceme bavit. Pokud si chcete loupnout klasickej aprés ski styl a zazpívat a zajódlovat si „Anton aus Tyrol“ tak volte hospodu Häusalm u horní stanice lanovky Gletcherjet 2. Že to tam žije může potvrdit stůl, kterej se pod našema nohama jaksi rozpadl. Ještě, že tady neberou karty. Kde naopak karty berou je bar Kitz900, kterej se nachází přímo u dolní stanice lanovky. Bacha na to abyste se tady nekousli. Pozdní jízda skibusem by mohla být příjmená jako ranní dech po testování aprés ski barů. V centru Kaprunu pak najdete plno putyk. My zkoušíme Pavillon Apre´s Ski Bar. Doporučení: nechoďte tam ještě s páteřákem a v plný výbavě. V pozdějších hodinách budete za exota. Což bychom asi byli i v civilu, mimochodem… sranda musí bejt...

Jaký je tedy resumé podzimního Kitzsteinhornu alias Kaprunu. Čechů jak na Václaváku, shreďáckej park příjemnej stejně jako další zábava. Navíc do 22.12. platí předsezónní ceny skipassů (ceník najdete zde). Tohle středisko je prostě klasika. Radši ale vyrazte ve všední den, kdy tam bude dýchatelněji. Pokud hledáte obří kopny a chcete triplovat jeďte radši jinam. Pokud hledáte pohodovej parkovej pojezd, kterej při podpoře počasí můžete supportovat prašanem tak volte Kitzsteinhorn. My si tři dny i přes zlobivější počasí užili a určitě jsme tady nebyli naposled…

Kitzsteinhorn web zde, Snowpark Kitzsteinhorn Facebook tady.

Další zajímavé články

Dávej jarní shredy s triem z Vishnu Freeski

Shreďáci z Vishnu Freeski zase jednou potěší svoje fandy...

Red Bull Unrailistic 2024 se dotýkalo jibovýho nebe

Švédské Åre se opět přeměnilo na jibové peklo díky Red Bull Unrailistic 2024...

Jussa Palaskivi z Forre má venku svůj streetovej full part

Od kluků v Forre crew dorazil jeden full part...