Red Bull Unrailistic 2024 se dotýkalo jibovýho nebe

Švédské Åre se opět přeměnilo na jibové peklo díky Red Bull Unrailistic 2024...

Kdyby měl jibing svoje Bohnice, tak dozajista by se jednalo o Red Bull Unrailistic. Největším pacientem je pak bezpochyby švédskej hubeňour Jesper Tjäder, z jehož chorého mozečku tahle jibová nádhera vzešla. Loni si sympatickej Seveřan nechal poprvé doma v Åre postavil jibovej snowpark, na kterej potřebujete minimálně zbrojní pas, psychologický posudek a magisterskej titul z metalurgie. Pozval samozřejmě podobně založený šílence. A společně světu předvedli, jak to vypadá, když trpíte diagnózou zarytej milovník railů a trubek. Vzhledem k tomu, že se ve freeski kuloárech o prvním ročníku štěbetalo jako o jedné z nejvydařenějších akcí roku, tak neexistoval jedině pádnej důvod nenavázat. Jesper tak opět na sever Evropy svolal jiberský pošahance, aby na pár dnů vyměnili svěrací kazajky za lyže…

Max Moffatt (foto: Adam Klingeteg / Red Bull Content Pool)

Když něco funguje na 100% procent, tak nemá cenu do toho moc hamtat. Proto i letošní formát akce kopíroval ten loňský. Ve čtvrtek se tak v programu povaloval best trick a hlavní závodní den padnul na pátek. Kámen na kameni nebo spíš jib na jibu pak naopak nezůstal v parkovým setupu. Minulý ročník připomínala pouze vlajková loď v podobě obří duhy. Na jejím konci jezdci rozhodně nenašli poklad ale buď zlámaný údy nebo obdiv a ovace přítomných fans. Hlavní boss dal opět zapotit mozkovým závitům a nakonec vyplodil věci jako Tjäder twist, což se dalo přeložit jako dva dvojitý s-raily povalující se vedle sebe. Milovníci transferů se mohli urvat z řetězu na split transferu, mistři balancu si pak vzali na paškát dlouuuuhej flatdown rail. Ve výčtu pak nechyběl třeba vystřelovák, quadkink, zábavnej dancefloor nebo závěrečnej bazének. Bez obalu drsný jibový porno, na který by i kníratý Němci hleděli skrz prsty...

Andreas Hatveit (foto: Adam Klingeteg / Red Bull Content Pool)

Závodní zvony rozezvonil čtvrteční best trick, kde samozřejmě šlo o jedno jediný. Vymáznout co nejšťavnatější prasárnu a dostat rozhodčí na svojí stranu. Jezdci se opět předháněli, kdo má víc vydlabáno a superlativy lítali vzduchem jak pterodaktylové v období střední jury. Nakonec se nejvíce ujal switch 270 na twist trail od Matěje Švancera, ale moji osobní favoriti se tísnili hned za ním. Jesper totiž namastil 720 switch up 270 ven na megalomanský duze a kardiaci měli na kahánku. Emil Granbom pak přilil do ohně flatspin taktéž na duhu a to už bolest na prsou pociťovali i zdraví jedinci. Každopádně první titul brala českorakouská mladá krev. Za něžné pohlaví pak nejvíce vycenila zubiska domácí štylařka Jennie-Lee Burmansson se svým fs switch upem opět na rainbow. Mimochodem stejně jako loni i letos si top jezdci best tricku přenášeli pár bonusových bodů do pátečního závodu, což značně vylepšovalo jejich výchozí pozici.
Samotný závod čerpal z prostinkého formátů dvou jízd, kdy ta lepší vystavila váš finální bodovej účet. Do railového pekla se nakonec pustilo čtrnáct vyvolených chlapáků a pětice odhodlaných žen. Mezi něžným pohlavím nakonec všem vytřela zrak Johanne Killi. Dnes už norská veteránka se sice před sezónou rozloučila se závodím frmolem, ale tuhle pozvánku nemola odmítnout. Navíc všem ukázala, že ze svýho lyžařskýho elánu neztratila ani ždibíček. Mezi její highlighty patřil určitě fs switch up 450 out na danceflooru. Na bednu jí pak garde dělala Lisa Zimmermann z Německa, která pomalu a jistě začíná zase vystrkovat drápky. Bronz si pak za svoje stylový jezdění vydřela domácí Jennie-Lee Burmansson.

Johanne Killi na duze (foto: Adam Klingeteg / Red Bull Content Pool)

Pánská chátra pak opět připomněla, proč podobný akce tvoří duši našeho sportu. Jednoduše jedná megalomanská show, jedno velký divadlo, kde jiby znamenají svět. Vypisovat tady všechy trikový bomby, tak tu budeme sedět do tří králů a nebudeme ani v půlce. Nicméně pořádnej high five si určitě zaslouží Nico Porteous za svojí dravou jízdu, Joel Magnusson za kvanta stylu, Colby Stevenson nebo Evan McEachran za nelidský komba a všechny na sto prdo potěšil návrat legendy Toma Wallische nebo Henrika Harlauta, kterej si momentálně vybírá závodí dovolenou. Jenže rybník všem opět vypálil jeden důchodce, který si doma v Norsku užívá se svou rodinku. Jenže když vleze na ty dvě prkýnka, tak nezná bratra. Jekyll a Hyde našeho sportu... Andreas Hatveit to opět dokázal a perfektní druhou jízdou všem zasadil tvrdý KO, který k zemi přišpendlilo i dvojku Matěj Švancer a Jesper Tjäder, kteří se museli spokojit se stříbrem respektive bronzem. Nic na plat. Zkušenosti opět poslaly dravé mládí k šípkům a já jsem rád, že jsem díky žvýmu přenosu mohl být u toho! Stálo to za to! Podobný akce freeskiing potřebuje v koňských dávkách!

Red Bull Unrailistic 2024 by Merinho Meyer:

Výsledky Red Bull Unrailistic 2024:

Ženy:

1. Johanne Killi (NOR)
2. Lisa Zimmermann (GER)
3. Jennie-Lee Burmansson (SWE)
4. Zoe Van Essen (NED)
5. Isabella Tvede (DEN)

vítězové Red Bull Unrailistic 2024 (foto: Adam Klingeteg / Red Bull Content Pool)

Muži:

1. Andreas Hatveit (NOR)
2. Matěj Švancer (AUT)
3. Jesper Tjäder (SWE)
4. Colby Stevenson (USA)
5. Evan McEachran (CAN)
6. Nico Porteous (NZL)
7. Henrik Harlaut (SWE)
8. Hunter Henderson (USA)
9. Max Moffatt (CAN)
10. Joel Magnusson (SWE)
11. Tom Wallisch (USA)
12. Emil Granbom (SWE)
13. Oliwer Magnusson (SWE)
14. Theo Thorén (SWE)

Johanne Killi a Andreas Hatveit (foto: Adam Klingeteg / Red Bull Content Pool)

Web Red Bull Unrailitic najde zde.

pošušňal si

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Cody Wilder Ray potěší editem "Vader"

Troška backcountry srandy s Codym Wilder Rayem...

Máme tady našlapanou video rekapitulaci z Kimbo Sessions 2024

Dorazilo závěrečný ofiko video z letošní Kimbo Sessions...

Dan Hanka zve na Spring Thing 2024! Doraž tak na konci května na Mölltal

Dan Hanka chystá na rakouském Mölltalu novou jarní akcičku Spring Thing...