Freeride.cz

Hlavní sekce

Report:
Prachová Sibiř

Freeride.cz » Ski » Články » Prachová Sibiř

Sibiř nemusí znamenat pouze nehostinné místo plné mrazu, tmy a ledu, ale také pardání freeride lokalita se spouuuustou prašanu.

Myšlenku na lyžování na Sibiři jsem měl už dva roky hnedka po zhlédnutí freeridového filmu „The Great Siberian Traverse“. V tomto filmu tři freerideři projíždí Ruskem transsibiřskou magistrálou a zastavují na třech místech. V tomto filmu představují Sibiř, o které jsem neměl do té doby ani potuchy.

Nádherné hory a obrovské přívaly sněhu. Nejvíc mě zaujala část z lyžařského střediska Sheregesh, kde se Amíci topí v bezedném prašanu a jezdí pillows velký jak baráky. A tak nemohlo dlouho trvat, abychom i my nevyrazili na Sibiř.

Bohužel nás v Sheregeshy přivítal smutný majitel chalupy, ve které jsme byli ubytovaní, že tak málo sněhu v tuto dobu nepamatuje. A opravdu v lese tak 30 cm sněhu. Na sjezdovce koprovka, všude trčely větve, ale má prý zítra začít sněžit, ujišťoval nás, snad aby nám zvedl náladu po 30 hodinách na cestě. No což alespoň jsme měli den volna. Mohli jsme dosyta okusit zdejší pochutiny, jak v pevném, tak kapalném stavu a pořádně zmapovat terén, kdeže budeme jezdit, až ten mordor z nebe opravdu příjde.

A ten mordor opravdu přišel! Během dalších tří dnů napadly 2 metry sněhu. Už druhý den jsme řvali hrnečku dost. Užili jsme si pohodové jízdy v lese i těžší mezi kameny. Jen bohužel na ty opravdu těžké linie, které Amíci jezdili, ještě nebylo dost sněhu.

Další tři dny se počasí umoudřilo a panovalo slunečno, bezvětří a teploty kolem nuly. Zkrátka takové normální sibiřské počasí, takže jsme mohli vyrážet na tůry za hranice areálu, kde se skrývají krásné dlouhé sjezdy.

Lyžařské středisko Sheregesh mi dost připomínalo Špindl, jak charakterem střediska, okolními kopci, tak osazenstvem na svahu. Samozřejmě, že zde sjezdovky upravovat neumí, ale kvůli tomu sem nikdo nejezdí, ani místňáci ne, takže se připravte na boj o každý kousek prašanu ve středisku. Naštěstí lokálové ještě na pásech moc nechodí. Pokud umíte hledat, tak zde vždy první stopu najdete.

Na půlku listopadu skvělé zahájení sezony po pás v prachu v pásmu lesa. Jen škoda, že tu nebylo o ty dva metry více sněhu, jak je v tuto dobu běžné. Pak by to bylo naprostá pohádka. Moc děkuji všem, kteří mi pomáhají hledat nové freeride destinace! Armada Skis, The North Face, Dynafit, Boatpark, Freeride.cz/ski

Za freerideguides.cz
Ondřej Pekárek

Autor článku:

Kategorie: Report
Vydáno: 20. 12. 2017 v 18.04

Hodnocení článku:

Pro hlasování o nejlepší fotku nebo video se musíš přihlásit nebo se zaregistrovat.

nejčtenější Články

Horsefeathers Iron Jam 2017 se vrátil do Železné Rudy
Horsefeathers Iron Jam 2017 se vrátil do Železné Rudy

Legendární závod Horsefeathers Iron Jam se vrátil do Železné Rudy, kde místní parta Harakiri gang proměnila tamní…

Amplifi ti kryje záda
Amplifi ti kryje záda

Mezi další značky, které si představíme v rámci prezentace produktů pro letošní sezónu, patří i německý…

Podpoř videoprojekt „Free Will“ od Kuby Piňose
Podpoř videoprojekt „Free Will“ od Kuby Piňose

Český videoprojekty se musí podporovat! Kuba Piňos z Alternativa Media vydává svůj prašanový projekt „Free…

Nejlépe hodnocené Články

Dalas (nejen) o začátku sezóny
Dalas (nejen) o začátku sezóny

Trenéra naší reprezentace Romana Daleckýho jsme se optali, jak je spokojenej se startem letošní zimy, a co všechno s…

„Storm Troopers“ full movie
„Storm Troopers“ full movie

Dokument „Storm Troopers“ nás vezme na Aljašku s dvojkou Leo Taillefer a Thomas Delfino, která se pokusí zdolat…

Pět lazarů, kteří příjdou o Olympiádu
Pět lazarů, kteří příjdou o Olympiádu

Možná si to ani neuvědomujeme, ale ani ne za měsíc je tady Olympiáda. Tý se samozřejmě začneme pomalu věnovat a…