Alex Ferreira a Eileen Gu neměli letos na Světovým poháru v rampě konkurenci

Tečku za letošním Světovým pohárem v rampě udělalo sobotní druhé klání v kanadském Calgary...

Je dobojováno! FIS Světový pohár si může ze sezóny 2024 úspěšně odškrtnout první disciplínu! Pánové a dámy, pro něž se celý svět točí mezi dvěma kopingy, už znají letošní majitele křišťálových glóbu. Po zastávkách v čínské Secret Garden a amerických resortech Copper Mountain a Mammoth se všechno rozseklo ve dvojzávodě Snow Rodeo v kanadském Calgary. Definitivně poslední slovo si vzala sto šedesát metrů dlouhá rampa v Canada Olympic Parku v sobotu večer, kdy se už ale samotná bitva o glóby mohla zařadit do škatulky formalit. Díky předchozím výsledkům by soupeřům na lovu dvojky Eileen Gu a Alex Ferreira totiž nepomohla ani technologie predátorské rasy. Prostě a  jednoduše je už nikdo nemohl sesadit z trůnu. I tak jsme ale na závěr sezóny dostali bonbónek v podobě parádní podívaný a jednoho z top závodů!

mladej Novozélanďan Finley Melville Ives (foto: Buchholz / @fisfreestyle)

Nic na plat. Americko-čínská duet prostě vymáchala svoje soupeře v bahně. Zejména Eileen Gu má před soupeřkami takovej náskok, že je to jako srovnávat kosmický program Spojených Států a Demokratické republiky Kongo. Nesmíme ale taky zapomenout, že dámská elita se momentálně brodí ve slušný marodce. Alex Ferreira pak taky hodně těžil z toho, že největší rival Nico Porteous letos Světový pohár líznul jen v jednom závodě. Nicméně když se oba střetli na X Games, tak stejně zlato schramstnul Američan. Na druhou stranu mezi chlapáky ta převaha ale není tolik do očí bijící. I přesto lokál z Aspenu letos zatím do sobotního večera ani jednou nezažil pocit porážky a už tím stanovil novej rekordní počin! A jak to dopadlo na závěr?

Američanka Svea Irving (foto: Buchholz / @fisfreestyle)

Dívčí finálová osmička nedoznala téměř žádných změn oproti čtvrtečnímu zápisu. Chyběla pouze Korejka Kim Daeun, kterou nahradila šestnáctiletá Američanka Piper Arnold a poprvé tak nakoukla do vytříbené společnosti finalistek. Scénář závodu kopíroval předchozí podniky. Dokáže se někdo postavit čínskému fenoménu? Dámy se opět mohli rozkrájet, leč Eileen mohla s ledovým klidem sledovat jejich marné snahy. V každé ze svých tří jízd se totiž přehoupla přes magické skóre 94 bodů! Navíc v poslední kole předvedla duch závodnice, když se zlatou v kapse naložila top jízdu a rozhodčí jí zalili snovým hodnocením 97.00 bodů! Další komentář zbytečnej. Pro stříbro si opět dolétala Britka Zoe Atkin, a když už to vypadalo, že domácí fans budou slavit bronz Amy Fraser, tak jako uragán do rampy vtrhla Američanka Svea Irving a poprvé v životě se vydrápala až na pódiové umístění!

Královna Eileen Gu:

To mezi pánským osazenstvem to jiskřilo na všechny strany od prvních triků. Každou jízdou se kvalita šponovala do nebeských výšin, až kluci málem lezli Svatýmu Petrovi na zahradu. Všechny naděje domácích třímal v rukou ve čtvrtek stříbrný Brendan Mackay. Kanadský eso opět zopáknulo kvartet dablů a rozhodčí mu odpověděli odměnu 89.00 bodů. Jenže ejhle! Tentokrát to stačilo pouze na sedmou příčku! O tři čtvrtě bodu více dokázal totiž nasbíral Aaron Blunck, který taky zvládl vytočit čtyři tupláky. Nevím, co by na jízdu v jeansách Nicka Goeppera říkala módní police, nicméně bodově se jako první zvládl přehoupnout přes bájnou devadesátku. Víc jak pátej flek ale z toho evidentně dobře naladěnej veterán nevykřesal. Novozélandský mladík Finley Melville Ives pěkně kousal už od prvního kola a k jeho třešničkám na dortu patřil dub 1620, kdy se pravděpodobně zakousl do jedné z družic v atmosféře nebo alley-oop dub 900! Bodová škála se zasekula na hodnotě 92.25 jenže na placku to furt bylo málo!

Jon Sallinen (foto: Buchholz / @fisfreestyle)

Už po předchozím závodě se museli zdát noční můry favoritům z Korejec Lee Seung Hona! A tentokrát je konečně dostal na lopatky! Mladý Asiat nevynechal obligátní dub šestnáctku a rozhodčí ho zasypala bodovou odměnu 94.00! Bronzem tak mohl stavit svoje premiérové stupně vítězů! Nervy ze železa pak ukázal Jon Sallinen! Finskej vítěz kvaldy totiž před závěrečnou jízdou závodu figuroval mimo medailové území. Jenže pak se zdravě nakrknul, vyprásknul čtyři doubly  jednu 1080 a rázem ho to katapultovalo na zasloužený stříbro! Na trůnu si v tu chvíli ovšem neochvějně dřepěl král králů, vévoda vévodů, šampión šampiónu Alex Ferreira. Amík to zase dokázal a se stejnou jízdou jako v prvním závodě opět ukázal soupeřům záda. Rozhodčí nemohli jinak! Vyhrál tak komplet všech pět Svěťáků sezóny plus X Games! Teď ještě v březnu ovládnout Dew Tour a můžeme mu postavit sochu. Světový pohár ale ještě nekončí. Bude se pokračovat po delší pauze v půlce března v Tignes. V programu je závěrečný big air a předposlední slopestyle a my doufáme, že český barvy nebudou chybět!

Vítěz Alex Ferreira:

2. WC Calgary Highlights:

Výsledky 2. FIS Světového poháru v Calgary:

Ženy:

1. Eileen Gu (CHN)
2. Zoe Atkin (GBR)
3. Svea Irving (USA)
4. Amy Fraser (CAN)
5. Riley Jacobs (USA)
6. Kathryn Gray (USA)
7. Sabrina Cakmakli (GER)
8. Piper Arnold (USA)

oslavující dámy (foto: Buchholz / @fisfreestyle)

Muži:

1. Alex Ferreira (USA)
2. Jon Salinnen (FIN)
3. Lee Seung Hun (KOR)
4. Finley Melville Ives (NZL)
5. Nick Goepper (USA)
6. Aaron Blunck (USA)
7. Brendan Mackay (CAN)
8. Dylan Ladd (USA)
9. Tristan Feinberg (USA)
10. Matthew Labaugh (USA)

Kompletní výsledky: ženy, muži

nejlepší pánové v sobotním Calgary (foto: Buchholz / @fisfreestyle)

Konečné hodnocení FIS Světovéh poháru 2023/24 v rampě:

Muži:

1. Alex Ferreira (USA) - 500 bodů
2. Hunter Hess (USA) - 265 b.
3. Jon Sallinen (FIN) - 230 b.
4. Lee Seung Hun (KOR) - 177 b.
5. Nich Goepper (USA) - 155 b.

Ženy:

1. Eileen Gu (CHN) - 400 bodů
2. Amy Fraser (CAN) - 290 b.
3. Zoe Atkin (GBR) - 260 b.
4. Riley Jacobs (USA) - 185 b.
5. Svea Irving (USA) - 182 b.

šampióni Alex a Eileen (foto: Buchholz / @fisfreestyle)

FIS Freestyle web najdeš zde.

report má na svědomí

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Buldozlife pustili ven street video "Egal"

Švýcarští shreďáci Buldozlife crew mají venku zase jednu streetovou pohodičku...

The Blondes a Arianna Tricomi vychutnávají Japonsko v segmentu z "The Land of Giants" od MSP

Čtyři freeriderky nás vezmou v ochutnávce z "The Land of Giants" do japonskýho prašanu...

Štylař Valentin Morel potěší season editem

Švýcarská štylová mašina Valentin Morel má venku nový sezónní video...