Andrew Pollard a Arianna Tricomi ukořistili výhru na Freeride World Tour 2023 ve Fieberbrunnu

Rakouský Fieberbrunn byl svědkem předposledního letošního závodu Freeride World Tour 2023...

Freeride World Tour pro rok 2023 už peláší do cílový rovinky. Riders mají úspěšně za sebou první tři důležitý závody, po kterých došlo na odstřihávání slabších kousků. Jen plus mínus půlka startovní pole si totiž mohla dělat zálusk na poslední dvě finálové zastávky. Ta první už tradičně zakotvila v rakouském Fieberbrunnu na 2119 metrů vysoké hoře Wildseeloder. Místo, které pamatuje nejedno freeridové peklo. Co na to přírodní podmínky? Spílat počasí už nemůže letos bavit ani fanklub sprostých slov, takže my se spokojíme s faktem, že start závodu se musel opět o nějaký ten den posouvat. Víc se v tom hrabat nehodlám. Panující vysoké teploty bychom si za parťáka v těchto dnech tutově nevybrali, na druhou stranu noc před závodem něco málo bílýho z nebe spadlo, takže vlastně v cajku. Nejvíc tak mrzelo opět vyškrtnutí dvoukolového formátu, na kterej už začínáme čekat jak na Godota. Důvod? Fieberbrunn totiž musel zaskočit za Jasnou a Obergurgl, kde se opět díky idiotskýmu počasí neodjely důležitý FWT Challeger klání, v kterým se bojuje o přímou účast v příštím ročník FWT, a díky tomu prostě byl čas nedostatkový zboží. Když smůla, tak pořádná.

Maxime Chabloz a jeho beko (foto @Freeride World Tour)

Lyžnící tentokrát na plac museli nejprve pustit snowboarďáky, pak už ale jedenáctka chlapáků a šestka žen mohla rozjet svoje představení. První se do místního sněhu zakously dámy a z jejich bitvy bych vypíchnu tři nejdůležitější momenty dne. O první se postarala Megane Betend, která doslova utekla hrobníkovi z lopaty. V jednu chvilku se totiž nad nebezpečným zlomem mírně předklonila a kousla se jí hrana, což jí trošku rozrotovalo. Už to vypadalo, že pány od horský čeká šichta. Francouzka se ale nějaký zázrakem dokázala přetočit přes menší skalku o 360 stupňů a zdárně dokončila svojí jízdu. Při holce stáli všichni svatí. A aby toho nebylo málo, tak díky nepovedeným jízdám ostatních žen, jí to v součtu vyneslo bronz. 

comeback Arianny Tricomi (foto @Freeride World Tour)

Největší pytlík kuráže si ale donesla Elisabeth Gerritzen. Šílená Švýcarka jako úplně jediná ze všech freeskierů na startu dráždila osud výběrem lajny uprostřed kopce. Spíše než místo k lyžování to tady vypadalo jako třídní sraz šutráků. Bohužel na to taky brzo doplatila a skončila v nepočitatelně kotrmelcích. V tu chvíli asi nikomu nebylo dobře po těle. Strážná andělé ten den měli hodně na pilno, protože i sedma dvacetiletá freeriderka se nakonec dokázala do cíle dostat po svých, i když samozřejmě neunikla NS (tedy výsledku no score) a i notné dávce potlučenin a odřenin. A naopak zlatý hřeb? Královna královen je zpět! Italská panovnice Arianna Tricomi z let 2018 a 2020 dostala po eskapádách se zraněními divokou kartu, kterou rovnou přetavila ve vítěznou jízdu! Tomu se říká návrat jako hrom! Gratulace! Nicméně do celkový čela se díky druhýmu místo prodrala Kanaďanka Justine Dufour-Lapointe.

Zlatý návrat Arianny Tricomi:

I pánská sebranka šponovala riziko na maximum, a tak jsme se nemohli divit, že šest z jedenácti jízd bohužel skončilo díky držkám v propadlišti dějin. Hned první se na svah doslova vrhnul jak smyslů zbavenej Němec Max Hitzig. A nebojím se říct, kdyby čistě odjel závěrečnou 360, tak by mu zasloužená výhra spadla do klína. Na kdyby se ale nehraje a po hozený rukavici tak skočili jeho soupeři. První, kdo mohl pomýšlet na slušný výsledek, byl domácí Valentin Rainer. Velký drop, 360 a beko dokázal ve svým runu ukočírovat a dostal se do vedení. Jenže hned za ním vyrazil zkušený Amík Andrew Pollard. Na jeho jemný až něžný styl je radost pohledět. Stihnul ve svý lajně navíc vyseknout i dvě 360 a macatej cliff drop a s výdělkem 86.00 bodů přeskočil domácího borce.

dropující Andrew Pollard 

Slušnou formou oplýval taky Maxime Chabloz. Švýcar na rozdíl od vedoucího muže volil levou část kopce a dobře udělal. Z trikový čutory vytáhl velký beko nebo dokonce 720! Jenže mu malinko uškodila prťavá 360, kterou si prostě úplně čistě neohlídal a v pořadí se srovnal za Američanem. To už nahoře netrpělivě přešlapoval Oscar Mandin. Francouz volil možná malinko zdrženlivější jízdu. I tak ale stihl vyprasit pěknej underflip a pro mě možná překvapivě se usadil na prozatimním bronzu. A pak se spustil den otevřených dveří crashů. Simon Perraudin držka při 360, Carl Regnér Eriksson nepřechytračil backflip, Max Palm rozhodně neměl v plánu polaskat se s dřevinami, který mu vypnuly lyži. A podobně neslavně dopadl i Marcus Goguen, který hned na začátku utopil svoje pódiové ambice při corku 720. Čistou jízdu tak už stihl jen Ross Tester ale na vedoucí kvartet to nestačilo. Ze zlata se tak radoval Andrew Pollard, do celkovýho vedení se pak vyšvihl s nepatrným náskokem Valentin Rainer. Vyvrcholení FWT sezóny nás už tradičně čeká ve švýcarském Verbieru, kde si dáme dostaveníčko ne přelomu března a dubna.

Vítězný run Andrew Pollarda:

Výsledky Freeride World Tour 2023 - Fieberbrunn:

Ženy:

1. Arianna Tricomi (ITA)
2. Justine Dufour-Lapointe (CAN)
3. Megane Betend (FRA)
4. Molly Armanino (USA)
5. Addison Rafford (USA)
6. Elisabeth Gerritzen (SUI)

Muži:

1. Andrew Pollard (USA)
2. Maxime Chabloz (SUI)
3. Oscar Mandin (FRA)
4. Valentin Rainer (AUT)
5. Ross Tester (USA)
6. Max Hitzig (GER)
7. Carl Regnér Eriksson (SWE)
8. Simon Perraudin (SUI)
9. Max Palm (SWE)
10. Marcus Goguen (CAN)
11. Finn Bilous (NZL)

Web Freeride World Tour najdeš zde.

text spíchnu

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Dan Hanka zve na Spring Thing 2024! Doraž tak na konci května na Mölltal

Dan Hanka chystá na rakouském Mölltalu novou jarní akcičku Spring Thing...

Kajsa Larsson a Celeste Pomerantz se ozývají s videem "Suspended In Space"

Dvě freeriderky nás vezmou na trip do kanadskýho Yukonu...

Užij si třetí pokračování Director's Cut od Jiberish crew

Sebranka od Jiberishe se připomíná novou epizodou série Director's Cut...