Max Hitzig a Megane Betend nenašli na Freeride World Tour v Kicking Horse přemožitele

Freeride World Tour třetím závodem v Kicking Horse uzavřela první fázi sezóny 2023...

Předposlední únorový týden na první dobrou možná vypadal ze závodního pohledu malinko znuděně. Jenže zdání klame. Zatímco ve freestylový sekci vládne klid a všechno směřuje k mistrovství světa, tak naopak pěknej šrumec zažili freerideři. Na letošní Freeride World Tour 2023 začalo některým jezdcům pořádně týct do bot. Třetí zastávka v kanadském Kicking Horse byla totiž poslední, kdy jste si na svůj účet mohli připsat dostatečný počet bodů, který vás pokud možno katapultuje na vyvrcholení sezóny! V rakouském Fieberbrunnu a švýcarském Verbieru totiž dostane povolení ke startu jen hrstka nejlepších a zbytek jezdců musí zamáčknout slzu a smířit se s předčasným koncem mezi elitou.

Manu Barnard (foto Freeride World Tour)

Úvodní dvě klání v Pyrenejích měly jednoho společnýho jmenovatele. Mdlý sněhový podmínky. Jenže Britská Kolumbie se zaprsila a konečně jezdcům dopřála ten pravý prašan. Na svahu Ozone tak stříkal čerstvej powder do všech koutů a hned se na to líp nejen koukalo, ale všem borcům taky stoprocentně jezdilo. Jednadvacítka chlapáků a devítka bábovek tak měla královský servis, za kterej by se nestyděla ani francouzská šlechta na dvoře Ludvíka XIV. První na holení tentokrát přišli pánové a od první jízdy bylo jasné, že pořádně popustí uzdy a nebudou se šetřit. Kdo chtěl postoupit do dalších  závodů, tak musel svoje výkony ždímat na maximum, takže nebyla nouze o krkolomný pády.  Hned pětice bláznů našla u svýho jméno nechtěné NS (no score). Naštěstí ale všichni přežili chvilky hrůzy bez fatálních následků. 

mladá německá krev Max Hitzig (foto Freeride World Tour)

První, kdo výrazně promluvil do konečných výsledků, byl Rakušan Valentin Rainer. Jeho jízda vygradovala pořádným backflipem a s bodovou odměnou 86.33 se usadil na čele. Jenže královský trůn nestihl ani zahřát. Hned po něm napochodoval teprve osmnáctiletý domácí jinoch Marcus Goguen, kterej otevřel brány pekelné. Rychlou a údernou lajnu načnul 360 z převěje a kvalitu podtrhnul perfektním bečkem. Rázem se stal majitel nejtučnejšího skóre 92.00 bodů. Silný trojlístek pak uzavřel Finn Bilous. Novozélanďanovi FWT sakra sluší. Volba zajímavý lajny se mu opět vyplatila a i díky šarmantní 360 zakotvil prozatím na bronzový příčce. Ostatní rides se snažili do toho mydlit hlava nehlava, ale na úrodnou půdu nepadly ani pokuse favoritů Maxime Chabloze (pád u corku 720) a Maxe Palma, kterej tentokrát moc šťastnou ruku při volbě trati neměl. 

domácí naděje Marcus Goguen (foto Freeride World Tour)

Jenže nahoře se ještě slunil Max Hitzig. A mladej Němec neměl pražádný slitování! Jeho monster backflip nekompromisně poslal všechny do kolen! V cíly se pak na něj soupeři vítězoslavně sesypali a nebylo se čemu divit! Max byl nejmocnější bůh celýho dne! O vítězi tak nebyl pochyb. Zvrátit to už nezvládl ani poslední mohykán na startu Američan Ross Tester, kterej i kdyby se rozkrálej na velikost atomů křemíků, tak by mu to bylo prd platný. Zlato pevně svíral Max! Stříbro splašil domácí Marcus Goguen a bronz zamířil do Alp díky Valentinu Rainerovi. Do celkovýho hodnocení, kam se momentálně počítají dva nejlepší výsledky ze tří odjetých závodů, se tak vyšvihl právě Valentin pronásledovaný vítězným Maxem.

Max Hitzig a jeho šílený beko:

Pak už místní svah patřil jen a pouze něžnému pohlaví. Ani dámy si ale neodpustily nějaký ten kotrmelec a karambol. Ve hře toho bylo zkrátka dost. Hodně se zase snažila bývalá boulařská královna Justine Dufour-Lapointe. I když si Kanaďanka vzala na triko největší ženský cliff drop dne, tak nakonec z toho vypreparovala jen bramboru. Čistší lajnu totiž zvládla pokořit jak bronzová Addison Rafford z USA, tak švýcarská jistota Elisabeth Gerritzen. Ani jedna z nich však nedokázala držet krok s Megane Betend. Letos debutující Francouzska vysekla moc pěknej triple cliff drop a jako jediná žena dokázala přespurtovat osmdesáti bodovou hranic a zajistila si tím také start ve finálových klání. V čele ženskýho bodování pak aktuálně odpočívá mladá Američanka Addison Rafford. Postupující freerideři si teď chvilku dají padla a sejdou se v půlce března v rakouském Fieberbrunnu. Tady je pak bude čekat dlouho vyhlížený dvojkolový závod, na kterej se já osobně hodně těším! 

Premiérová výhra pro Megane Betend:

Výsledky Freeride World Tour 2023 – Kicking Horse:

Muži:

1. Max Hitzig (GER)
2. Marcus Goguen (CAN)
3. Valentin Rainer (AUT)
4. Finn Bilous (NZL)
5. Andrew Pollard (USA)
6. Carl Regnér Eriksson (SWE)
7. Ross Tester (USA)
8. Xander Guldman (USA)
9. Manu Barnard (NZL)
10. Reine Barkered (SWE)
11. Max Palm (SWE)
12. Ralph Welponer (ITA)
13. Maxime Chabloz (SUI)
14. Leif Mumma (USA)
15. Jedidiah Kravitz (USA)
16. Oscar Mandin (FRA)
17. Jack Nichols (USA)
18. Simon Perraudin (SUI)
19. Abel Moga (ESP)
20. Craig Murray (NZL)
21. Jamesa Hampton (NZL)

Ženy:

1. Megane Betend (FRA)
2. Elisabeth Gerritzen (SUI)
3. Addison Raggord (USA)
4. Justine Dufour-Lapoint (CAN)
5. Olivia McNeill (CAN)
6. Sybille Blanjean (SUI)
7. Jessica Hotter (NZL)
8. Delila Quinn (USA)
9. Molly Armanino (USA)

Postupující do finálových závodů FWT 2023:

Web Freeride World Tour najdeš zde.

pojednání splodil

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Cody Wilder Ray potěší editem "Vader"

Troška backcountry srandy s Codym Wilder Rayem...

Máme tady našlapanou video rekapitulaci z Kimbo Sessions 2024

Dorazilo závěrečný ofiko video z letošní Kimbo Sessions...

Dan Hanka zve na Spring Thing 2024! Doraž tak na konci května na Mölltal

Dan Hanka chystá na rakouském Mölltalu novou jarní akcičku Spring Thing...