Birk Irving a Rachael Karker vítězi rampy na FIS Světovém poháru v Copperu

Posledním FIS Světovým pohárem roku byla rampa v americkém Copper Mountain...

Definitivně závěrečný verš FIS Světového poháru pro letošní rok se zarecitoval uplynulý víkend v americkém Copper Mountain. Tady vládl rozhodně čilí ruch, protože k tradiční rampě se přifařil taky big air. Na ten jsme si ale už pod naším drobnohledem posvítili. A nás tak teď čeká ještě prolustrovat si klání mez dvěma kopingy. Pro rampaře a rampařky se tady jednalo o vstup do nového ročníku, a i když startuje nepopulární poolympijská sezóna, tak ze startovky rozhodně čišila důstojnost. Dvě stě sedmdesát metrů dlouhou a 7,2 metrů vysokou potvoru si sice nechaly ujít čtyři velké hvězdy a to Nico Porteous, Eileen Gu (ta měla vlastně netradiční roli předjezdkyně), Kevin Rolland a Cassie Sharpe. Jinak ale vesměs až na pár výjimek nikdo zaoceánský event nesabotoval.

Hunter Hess (foto U.S. Ski & Snowboard Team)

Už ale samotná kvalifikace nabídla pár podpásovek. V jejich chapadlech se totiž chytnuli dva velcí favoriti a to domácí duo David Wise a Aaron Blunck. Pánům prostě zrovna nešla karta. Naopak se do finálový desítka prodraly jména, s kterými se rozhodně nepočítalo. Svoje první velký finále tak absolvoval Japončík Toma Matsuura debutující Finley Melville Ives. Šestnáctieltej cápek z Novýho Zélandu tady zažíval vůbec poprvé opojnou atmosféru World Cupu a určitě není na škodu vědět, že štěstí zkoušel už v big airu (43. místo). Lehký údiv pak určitě vzbuzoval i vítěz kvaldy. Jon Sallinen z Finska znamenitě zachraňoval čest evropských freeskierů.

Brita Sigourney (foto U.S. Ski & Snowboard Team)

Samotná finálová sobota opět nabídla teploty, kdy i Eskymák by radši vyměnil kožišinové hábity za havajskou košili a válel se s mojitech někde na Maui. První se do ledového koryta pustily dívky a hned v prvním kole nastavila laťku vysoko Rachael Karker z Kanady. Její energická jízda jí vystřelila na skóre 89.50 bodů a prozatimní vedení. Dámy se sice snahou mohly rozkrájet, ale žádná další nedokázala nastřádat větší bodovej příděl. Den blbec si k nelibosti domácích fans vybrala favorizovaná dvojka Hanna Faulhaber a Brita Sigourney, které nedokázaly ani jednu ze svých jízd dovést do zdárného konce. Šanci tak využula Amy Fraser, která podtrhla kanadskou nadvládu a vůbec poprvé vystoupala na stupně vítězů. Bronz si pak za perfektní graby vyjela Kelly Sildaru. Estoneskému zázraku k lepšímu umístění chyběla větší vejška a trošku živelnější projev. Spokojeností pak zářila i Svea Irving a Dillan Glennie, které si čtvrtým respektive pátým místem zajistily svoje kariérní maxima.

1. Rachael Karker:

2. Amy Fraser:

3. Kelly Sildaru:

Pánská skvadra si pak nechala pořádné drama jak z pera Shakespeara na závěrečný kolo. Do té doby na trůnu zatím dřímal Brendan Mackay za svoje vypiplaný čtyři doubly. V poslední jízdě navíc ještě nějaký ten bodík přihodil. Jenže hned po něm vzal útokem rampu domácí Birk Irving. Jeho tři doubly včetně dub flatspinu 720 očarovaly rozhodčí na tolik, že kanadskýho parťáka o bodík a čtvrt možná malinko překvapivě přeskočil. Smůlu měl v tu chvíli třetí Alex Ferreira. Aspenský zabiják disponoval jednoznačně zlatou jízdu s dub 1620, jenže provedení pokulhávalo jak pirát s dřevěnou nohou a nakonec to na bednu nestačilo.

Birk Irving (foto U.S. Ski & Snowboard Team)

V posledním kole se totiž pořádně nadechnul rampový král stylu Noah Bowman, a i když jeho jízda byla technicky lehčí, tak provedení bez zaškobrtnutí ho vyneslo na třetí flek. Birk se ale musel obávat až do konce. Nenápadnej Fiňák Jon Sallinen totiž na poslední chvíli vytáhl žolík v podobě dub 1620 nebo dub flatspinu. Více než páté místo z toho ale nakonec nedokázal vytěžit. I tak super výsledek, stejně jako šestá pozice pro Finley Melville Ivese. Mimochodem i ten se ve svý jízdě naparoval s double corke 1620. Pěkná práce. Kluci začínají pořádně zatápět pod kotlem již od začátku sezóny a už teď jsem zvědavej, co další závod v rampě nabídne. Ten se pak pojede v druhé půlce ledna v kanadském Calgary.

1. Birk Irving:

2. Brendan Mackay:

3. Noah Bowman:

Výsledky FIS Světového poháru v rampě v Copperu:

Ženy:

1. Rachael Karker (CAN)
2. Amy Fraser (CAN)
3. Kelly Sildaru (EST)
4. Svea Irving (USA)
5. Dillon Glennie (CAN)
6. Hanna Faulhaber (USA)
7. Brita Sigourney (USA)
8. Carly Margulies (USA)

Kompletní výsledky: zde

královny rampy (foto U.S. Ski & Snowboard Team)

Muži:

1. Birg Irving (USA)
2. Brendan Mackay (CAN)
3. Noah Bowman (CAN)
4. Alex Ferreira (USA)
5. Jon Sallinen (FIN)
6. Finley Melville Ives (NZL)
7. Gustav Legnavsky (NZL)
8. Hunter Hess (USA)
9. Toma Matsuura (JPN)
10. Simon D´Artois (CAN)

Kompletní výsledky: zde

vítězové (foto U.S. Ski & Snowboard Team)

s textem se patlal

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Připlula třetí epizoda Cut Loose s Konnorem Ralphem

Třetí pokračování Cut Loose od Konnora Ralpha nás zavede do letního Woodward Copperu...

Letní jibbovačka jménem BCB Summer Jibbing proběhne již o víkendu 19.-21.července

V půli července o víkendu 19. až 21.července proběhnou legendární snowboardové a freeski závody v Janovičkách u Broumova. V této pozváce se dozvíš, co tě na místě čeká a nemine.

Alec Henderson nás přenese na letní Mt. Hood

Návštěva americkýho Mt. Hoodu nemůže v letních měsících chybět...