Birk Ruud a Megan Oldham kralovali big airu na FIS Světovém poháru v Copperu

Pojďme se podívat, jak dopadl Světový pohár v big airu v americkém Copper Mountain...

Ještě než freeski elita přepne do vánočního módu a vymění lyže a hůlky za svetry se sobíkem, tak zbývalo rozseknout výsledky posledního FIS Světovýho poháru roku 2022. V rámci letošné sezóny šlo pak o třetí podnik, který naklusal do amerického Colorada konkrétně do vysoko položeného střediska Copper Mountain. A letos se tady program rozrostl o big air, který tak doplnil pravidelnou halfipe, v které jsou zde světová esa newschoolu jako doma. My se dneska podíváme právě na big air, který vyvrcholi neuvěřitelným sobotním finále. To zase potvrdilo, že freeskieři jsou nejspíše bytosti z jiné planety...

Alex Hall (U.S. Ski & Snowboard Team)

My už všichni víme, že nesmazatelnou stopu tady zanechal náš Štěpán Hudeček! Ten ve středeční kvalifikaci konečně prolomil ledy a dokázal, že i díky lyžaři z prťavých českých hor, může světovým hvězdám týct do bot. Spýdy v konečném součtu urval úžasný třináctý místo celkově a sedmé ve svém heatu. Dvě místečka ho tak dělily od vysněné finálové účasti. V první kole nabídnul precizní double cork 1800 tail, který mu vynesl 84 a půl bodu. Ten se v druhém skoku pokusil vyšperkovat svojí specialitou grabem double tail. Bohužel mu malinko uškodil pád Němce Jakoba Gessnera, který skákal před ním. Díky jeho zranění a dlouhé prodlevě promrznul více než polské turistky v lodičkách směřující v zimním období  na Sněžku. I tak si ale společně se svým kaučem Pepém Kalenským zapsal životní výsledek a my už jsme celý netrpělivý, co český reprezentant vyvede příště! Ještě jednou velká GRATULACE!

Spýdyho a Pepého ohlasy:

Páteční počasí si pak zrovna s jezdci úplně nenotovalo. Teploty kolem mínus osmnácti stupňů by vykolejili i zkušený polárníky  v čele s Raoldem Amudsenem. Nicméně všichni freeskieři koketovali se stejnými podmínkami, a tak výmluvy nebyly na místě. Finálové bitvy odšpuntovaly dámy a vrhly se na dvacetimetrový skok jako hladové šelmy na nebohou kořist. Od prvních triků se doubly rozhodně nešetřilo a dámy dokazovaly, že každým závodem posouvají laťku výš a výš. Nakonec nejlépe dokázala ukočírovat svoje finesy Kanaďanka Megal Oldham, která už před svým závěrečným skokem veděla, že si z Colorada odveze nejcennější kov. Pomohly jí k tomu dva perfektní double corky 1260 odjeté na obě strany. Mohla tak začít slavit svůj třetí titul na okrouhu Světového poháru.

Megan Oldham (U.S. Ski & Snowboard Team)

Napínavá podívaná to ale byla do poslední chvíle. Francouzská raketa Tess Ledeux totiž nedokázala podpořit monstrózní dub cork 1620 druhým skokem, kdy jí zradil double rotovaný doprava. Skotka Kirsty Muir pak k doublu 1440 přidala jen switch bio 900 a medaile jí taky ukázala záda. Stříbro si tak nakonec přivlastnila švýcarská stálice Mathilde Gremaud, která na druhý pokus už zkrotila svůj switch dub cork 1080 a do kapsy jí přistálo stříbro. Úspěch javorových listů pak podtrhla osmnáctiletá Olivia Asselin, které se konečně finále povedlo dle představ a na krk si mohla zaslouženě pověsit bronzovou odměnu.

1. Megan Oldham:

2. Mathilde Gremaud:

3. Olivia Asselin:

Pánská finálová desítka se pak opět lehce zbláznila a možná už jim v Bohnicích začali připravovat cimry. V podstatě na rotace menší než o 1800 stupňů zapomeňte. Kdo chce atakovat nejlepší příčky, musí zkrátka předvádět šílenosti nejvyššího kalibru. To kluci jasně potvrzovali od prvního kola. Důkaz? Troy Podmilsak triple 1800, překvapení Tim Sivignon triple 1980 a korunu tomu nasadil Birk Ruud se svým switch triple corke 1980! Tohle je vyloženě na palici! Vidle do všeho navíc v druhém kole hodil Mac Forehand se svým double corkem 1980 stalefish nebo Nor Sebastian Schjerve, který pokořil dub bio 1800. Šílený. Když pak Birk potvrdil první flek stejným trikem jako jeho zmiňovaný parťák z repre, tak nikdo o dnešním králi nepochyboval...

Tim Sivignon (foto U.S. Ski & Snowboard Team)

Rozuzlení pak přinesly závěrečný skoky. Rozhodčí ani na podruhé nezbaštili Alexovi Hallovi jeho preclovaný dub cork. A úpřímně já tyhle triky moc rád nemám. Podle mě dělají rozhodčích celkem binec v hodnocení a možná ani sami nevědí, jak tyhle fyzikální hříčky hodnotit. Na každej pád Macu Forehandovi ukradl placku nepovedený grab, který mu malinko utekl v jeho triplu. Šanci tak vzal za pačesy Sebastian Schjerve. Ten v závěrečném představení vysekl nejlepší dub 1800 dne s dvěma epesními graby a vykoledoval si skóre 93.00. Naopak Troy Podmilsak nedokázal potvrdit svoje dokonalý první kolo. Poslední, kdo mohl promluvit do zlaté otázky, byl žabožrout Tim Sivignon. Ten sebral všechny síly a zabojoval se switch dub biem 1800 a nakonec přeskočil norského soupeře. Stříbro má ale pro něj určitě hodnotu zlata. Poprvé totiž okusil atmosféru na pódiu v rámci World Cupu. A Birk Ruud? Ten jasně demonstroval, kdo je aktuálně pánem. Se zlatem v kapse totiž zašlápl dub bio 1980 a všem spadla čelist. Celkový součet 192.00 bodů nepotřebuje komentář. Už teď se můžeme těšit, co se bude dít v půlce ledna ve Font Romeu ve francouzských Pyrenejích. Na místní slopestylové trati nebude určitě chybět ani náš Štěpán. Držení palců je tak samozřejmost!

1. Birk Ruud:

2. Tim Sivignon:

3. Sebastian Schjerve:

Výsledky FIS Světovýho poháru v big airu v Copperu:

Ženy:

1. Megan Oldham (CAN)
2. Mathilde Gremaud (SUI)
3. Olivia Asselin (CAN)
4. Sarah Hoefflin (SUI)
5. Kirsty Muir (GBR)
6. Tess Ledeux (FRA)
7. Grace Henderson (USA)
8. Sandra Eie (NOR)

Kompletní výsledky: zde

nejlepší dámy (foto U.S. Ski & Snowboard Team)

Muži:

1. Birk Ruud (NOR)
2. Tim Sivignon (FRA)
3. Sebastian Schjerve (NOR)
4. Lukas Muellauer (AUT)
5. Hunter Henderson (USA)
6. Troy Podmmilsak (USA)
7. Jesper Tjader (SWE)
8. Mac Forehand (USA)
9. Alex Hall (USA)
10. Oliwer Magnusson (SWE)
...
13. Štěpán Hudeček (CZE)

Kompletní výsledky: zde

Tim, Birk a Sebastian (U.S. Ski & Snowboard Team)

slova pohrotil

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Chystá se revoluční X Games League

Prestižní X Games čeká velká expanze a změny...

Nakoukni do kalendáře FIS Světového poháru 2024/25

Pojďme se podívat, jak vypadá program FIS Světového poháru na nadcházející sezónu...

Třeskutá půlhodinka s Capeesh partou

Ferdinand Dahl a jeho týmový grupa od značky Capeesh má venku pohodovou půlhodinku "capeesh worldwide"...