Birk Ruud a Johanne Killi vládli FIS Světovému poháru na Stubaii

První FIS Světový pohár sezóny ve slopestylu hostil tradičně rakouský Stubai...

FIS Světový pohár se ve startující sezóně 2022/23 konečně začíná trošku ohánět lokty. Po úvodním představení ve švýcarském Churu, kde všechno odpálil big air, tak minulý týden nahodil motory taky slopestyle. Jeho úvodní klání už tradičně hostí rakouský ledovec Stubai a místní snowparkové hřiště Stubai Zoo. Navíc většina riders tady tráví podzim na megalomanský Prime Park Sessions, takže místní kopec se jim dostane pořádně pod kůži. A stejně jako v zemi hodinek a čokolády tak i u našich alpských sousedů nechyběl náš aktuální jezdec číslo jedna Štěpán Hudeček, kterej mezi více jak padesáti riders zkoušel vyrobit malý předvánoční zázrak v podobě postupu do finálový šestnáctky. 

první Svěťák sezóny ve slopestylu (foto FIS)

Počasí si chtělo vybrat slabší chvilku už na kvaldu, která tak nakonec o den měnila svůj start, což ale byla jen drobná vada na kráse. Jezdci pak měli zálusk na dva skoky a celkem tři platformy jibů. Spýdy tentokrát bohužel neměl zrovna s paní Štěstěnou nejlepší vztahy. Stačí pohled do výsledkový listiny. Už podle nahromaděných bodů je jasný, že mu dle představ nevyšla ani jedna jízda a nemá cenu se v tom zbytečně hrabat. Spýdy má určitě na víc než trčet na začátku šestý desítky, takže do dalšího závodu přejeme to správný rozpoložení a pevný nervy. Radost nevládla ani pod Tatrami, když Mišo Oravec bral 47. místo a ještě skončil v péči Horské služby. Naopak premiérová účast ve finále neminula Švéda Olivera Moveniuse a taky neznámeho Fina Teemu Lauronena, kterej okoštoval příchuť Svěťáku teprve podruhý. Za dámy pak podobný pocity prvně zkusila sedmnáctiletá Kanaďanka Brynn Johnston

Matěj Švancer (foto FIS)

Sobotní den pak finalisty uchlácholil modrou oblohou, čerstvým sněhem ale taky celkem ledovým počasím. Mezi něžným pohlavím o nejcennější placku při absenci Tess LedeuxEileen Gu nebo Maggie Voisin bojovala hlavně dvojka Johanne Killi a Kelly Sildaru. Estonská zázračná žena v prvním kole na jistotu volila rotace jen do 900, a i když norská soupeřka odpověděla ještě technicky banálnějším kombem (900 tail, switch 540 japan), tak jí to v součtu na prozatimní vedení stačilo. Pobaltská královna v druhém kole přitvrdila, jenže jí utekl grab pří switch 1080 a zlato tak definitivně zamířilo do země fjordů. Škoda že svoje jízdy k dokonalosti nevypulírovaly dablující Megan Oldham nebo Sandra Eie. Pusu od ucha k uchu pak určitě měla Grace Henderson. Američanka za věci jako switch 900, cork 720 či 630 z cannonrailu poprvé vystoupala na stupně vítězů, což je vždycky parádní výsledek a úspěch.

vítězka Johanne Killi (foto FIS)

Mezi muži nenechal nic náhodě vítěz z Churu norský štramák Birk Ruud. Do prvního kola vlítnul bez bázně a jeho switch dub 1620 nebo dub bio 1440 uštědřil ostatním KO, že by se nezvednul ani Vémola. Skóre 88.96 bodů ho zatím posadilo na trůn, i když zezadu nebezpoečně dotíralo americký duo Colby Stevenson a Alex Hall. V druhým kole na pedál šlápla dvojka Jesper Tjader a domácí Matěj Švancer. Oba nasadili do boje hodně originální triky včetně pretzel dub corků, ale malinko je zradily raily, a tak lepší než pátej respektive šestej flek z toho nevykřesali. Kdo ale promluvil do medailí a to hodně hlasitě byl švýcarskej závoďák Andri Ragettli. Rotace o 1620 a 1440 stupňů podpořil bezchybnými raily a rozhodčí ho nakonec vytáhli až na stříbro. Celkově desátý vítězství Birka Ruuda v rámci Světovýho poháru to ale neohrozilo, stříbro pak veze za oceán Colby Stevenson. Na další Světový pohár si budeme teď muset počkat až do půlky prosince. Původně slibovaná premiéra ve švédském Falunu totiž už dlouho svítí na stránkách FISu červenými barvami a to znamená jediné "cancelled". Na řadu tak přijde až rampa a big air v americkém Copper Mountain.

zlatej Birk Ruud (foto FIS)

Výsledky FIS Světovýho poháru ve slopestylu na Stubaii:

Ženy:

1. Johanne Killi (NOR)
2. Kelly Sildaru (EST)
3. Grace Henderson (USA)
4. Megan Oldham (CAN)
5. Sandra Eie (NOR)
6. Sarah Hoefflin (SUI)
7. Muriel Mohr (GER)
8. Brynn Johnston (CAN)

Kompletní výsledky: zde

Kelly, Johanne a Grace (foto FIS)

Muži:

1. Birk Ruud (NOR)
2. Andri Ragettli (SUI)
3. Colby Stevenson (USA)
4. Alex Hall (USA)
5. Jesper Tjader (SWE)
6. Matěj Švancer (AUT)
7. Max Moffatt (CAN)
8. Konnor Ralph (USA)
9. Sebastian Schjerve (NOR)
10. Hunter Henderson (USA)
11. Evan McEachran (CAN)
12. Teemu Lauronen (FIN)
13. Tyler Harding (GBR)
14. Oliver Movenius (SWE)
15. Thibault Magnin (ESP)
16. Troy Podmilsak (USA)

Kompletní výsledky: zde

nejlepší pánové(foto FIS)

FIS Freeski web zde.

reportáž podchytil

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Připlula třetí epizoda Cut Loose s Konnorem Ralphem

Třetí pokračování Cut Loose od Konnora Ralpha nás zavede do letního Woodward Copperu...

Letní jibbovačka jménem BCB Summer Jibbing proběhne již o víkendu 19.-21.července

V půli července o víkendu 19. až 21.července proběhnou legendární snowboardové a freeski závody v Janovičkách u Broumova. V této pozváce se dozvíš, co tě na místě čeká a nemine.

Alec Henderson nás přenese na letní Mt. Hood

Návštěva americkýho Mt. Hoodu nemůže v letních měsících chybět...