Birk Ruud a Mathilde Gremaud triumfovali na Laax Open 2024

První Svěťák roku 2024 je za námi. Pojďme se podívat, co se událo na letošním Laax Open...

FIS Světový pohár se po novým roce rozjížděl stylem, kterej by šel spíše aplikovat na šnečí nebo lenochodí formu pohybu. Hlavním důvodem se stala zastávka v pyrenejském Font Romeu, která kvůli finančním potížím organizátorů skončila ještě dřív než začala. Rok 2024 tak odšpuntovalo až velebené Laax Open, kde se od loňského roku kromě snowboardistů můžou producírovat i freeskieři a plnými doušky si užít jeden z nejrespektovanějších zimních eventů. Ve švýcarských Alpách jsme měli i my svýho favorita. Mezi šesti desítkama světových es freeskiingu se oplejtal i náš Štěpán Hudeček. Český reprezentant ale lidově řečeno zrovna nevstal pravou nohou a dvakrát mu naděje odvlál druhý kicker, na který se nedokázal seštelovat po prvním dub corku 1260. Konečný 57. místo tak není třeba dále rozmazávat. Zapomenout a s čistou hlavou vyrazit na další kontest.

Mark Hendrickson a jeho one foot (foto Ruggli)

Laax Open si pro lyžníky letos připravil pořádně hrbolatou cestu do finále. Kromě klasický kvaldy totiž riders ještě museli prolízt semifinálkem. Nejprve dva tucty, každý z jednoho heatu, přelstily kvalifikaci. Postupující čtyři a dvacítka se pak utkala o dvanáct postupových fleků do velkolepý bitvy o placky. Semifinálový okovy nakonec nejvíce neudrželi trio Birk Ruud, Mac Forehand a Alex Hall, který posbírali největší bodovej nášup. Životní výsledek dokázal urval Estonec Henry Sildaru. Mladší z pobaltskýho zázračnýho dua sourozenců se ve svým třetím startu na World Cupu dokázal prokousat mezi smetánku a jasně vyhlížel kariérní maximum. Určitě je fajn mít zástupce podobný země na nejvyšších příčkách.

Henry Sildaru (foto Laemmerhit)

V nedělním finálku musíme určitě vypíchnout počasko, který s náma konečně zase jednou drželo basu. Kolem trati navíc postávalo početný stádo fans, který dělalo vyrvál, že by to snad postavilo i beznohýho! Hlavně domácí riders se museli cejtit jak ve strojovně raketoplánu. Děsnej binec! Největší props si ale určitě zaslouží riders! Na podiových umístění se to přelejvalo každou jízdou a napětí by se těžko rozseklo i husitským palcátem! Zajít chuť na placky si nakonec musel šestej Amík Colby Stevenson, domácí hvězda Andri Ragettli a taky zaoceánskej inovátor Alex Hall, kterýmu chyběl bodík a půl na bronzovou odměnu.
Naopak úsměvy od ucha k uchu rozdával javorovej list Max Moffatt. Kanadskej štylař za mě osobně předvedl na oko nejvíc lahodnou jízdu, kde mohl styl rozdávat všem kolemjdoucím. Konečnej třetí flek bez debat zcela zaslouženě! Ve druhém kole ho ale nejprve z trůnu sesadil Mac Forehand a pak obzvláště Birk Ruud. Norskej šílenec jako jedinej zvládl v jízdě vyrotovat dub cork 1800, moc se nepáral ani s railama a jasně nasadil technicky nejvyšperkovanější jízdu dne! O necelej bodík tak poslal na stříbro svýho americkýho soukmenovce! Od kluků moc povedenej závod!

největší polet dne na quateru od Maxe Moffatta (foto Ruggli)

Mezi něžným pohlavím naskočil zpátky do slopestylového života čínský fenomén Eileen Gu. Naopak se ale taky rozrostla už takhle dosti rozlehlá marodka. Nově se mezi lazary zařadila Skotka Kirsty Muir, která si z posledního závodu v Copperu přivezla pochroumaný koleno. V zemi hodinek a čokolády pak chyběl i italský objev Flora Tabanelli, která dala logicky přednost mládežnický Olympiádě v Jižní Koreji. Bitva o zlato se tak smrskla na duo Eileen a Mathilde Gremaud. Domácí hvězda se ale hned v prvním kole doslova zbláznila. Vyčistila dva dably, railům taky ukázala zač je toho loket a ani čínská královna nic nezmohla. Ta se musela spokojit se stříbrem. Životní závod si pak odkroutil(a) Jay Ricominni. Jen pro úplnost transgeder lyžařka... Poprví se proklestil(a) cestu do finálka a hned bral(a) bronz! Slitina mědi a cínu pak jen těsně utekla zkušený Sarah Hoefflin. O placku jí podle mě připravil nepovedenej quater. Nejlepší pětku pak uzavírala Mengting Liu z Číny, která taky slavila top umístění ve Svěťáku. Teď o víkendu se veškerý dění přesune na x Games do Aspenu a WC bude zase pokračovat první únorový víkend v Mammothu. V kalendáři pak kromě slopestylu visí taky rampa. 

Highlights Laax Open 2024 video:

Výsledky FIS Světovýho poháru v Laaxu:

Muži:

1. Birk Ruud (NOR)
2. Mac Forehand (USA)
3. Max Moffatt (CAN)
4. Alex Hall (USA)
5. Andri Ragettli (SUI)
6. Colby Stevenson (USA)
7. Konnor Ralph (USA)
8. Fabian Boesch (SUI)
9. Mark Hendrickson (CAN)
10. Henry Sildaru (EST)
11. Isak Davidsson (SWE)
12. Cody LaPlante (USA)

Mac, Birk a Max (foto Laemmerhit)

Ženy:

1.Mathilde Gremaud (SUI)
2. Eileen Gu (CHN)
3. Jay Riccomini (USA)
4. Sarah Hoefflin (SUI)
5. Mengting Liu (CHN)
6. Ruby S. Andrews (NZL)
7. Tess Ledeux (FRA)
8. Rell Harwood (USA)

Kompletní výsledky: muži, ženy

Eileen, Mathilde a Jay (foto Laemmerhit)

FIS Freestyle web najdeš zde.

na Laax zbystřil smysli

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Buldozlife pustili ven street video "Egal"

Švýcarští shreďáci Buldozlife crew mají venku zase jednu streetovou pohodičku...

The Blondes a Arianna Tricomi vychutnávají Japonsko v segmentu z "The Land of Giants" od MSP

Čtyři freeriderky nás vezmou v ochutnávce z "The Land of Giants" do japonskýho prašanu...

Štylař Valentin Morel potěší season editem

Švýcarská štylová mašina Valentin Morel má venku nový sezónní video...