Mac Forehand a Tess Ledeux ovládli big air na Světovým poháru v Copper Mountain

Poslední Svěťák roku přinesl neskutečnou bitvu na big airu v americkém Copper Mountain...

FIS Světový pohár o uplynulým víkendu definitivně naposledy v kalendářním roce 2023 prásknul do kočáru. Po páteční rampě udělal v americkém Copper Mountain za vším sladkou tečku famózní big air! A sladká byla až tak, že se některým jedincům možná malinko začaly kazit zuby! Pánové i dámy se totiž v sobotním finálové vřavě rozparádili takovým stylem, že jsem místama myslel, že budu potřebovat defibrilátor! Úroveň big airových klání se totiž nebezpečně vzdaluje lidskému chápání a fakt by mě zajímal, co zejména chlapy chtějí za takový dva tři roky vytvářet. Takovou stovku přece taky člověk nezaběhne za pět sekund… Rozhodně je ale fajn, že se v týhle vytříbený společnosti drží náš Štěpán Hudeček. Český reprezentant totiž z Colorada dovezl zatím svůj nejblištivější výsledek sezóny, když bral body za moc hezký 21. místo. Dopomohl mu k tomu jeho kvalifikační trik dub cork 1800 tail. Posíláme ještě jednou pochvalu a držíme palce do další části sezóny! 

Štěpán Hudeček (foto: @fisfreestyle)

Na sobotní finále se počasí, díky bohu, hodilo do gala jak na svoje první rande. Neutuchající sluneční paprsky a mínusový teploty se jevily jako ideální ingredience pro místní dvacetimetrovou kopnu. První jí padlo do spárů něžné pohlaví, které nakonec z bitvy o výhru udělalo detektivku, na který by si vylámal zuby i Sherlock Holmes! Napínák do posledního triku! Pomyslný žezlo si v rukou přehazovala hlavně favorizovaná dvojka Mathilde Gremaud a Tess Ledeux. Francouzska načala závod luxusně svým zlaým grálem dub corkem 1620, švýcarská královna se držela zuby nehty za ní s dub corkem 1260 a slušný vyhlídky na bednu vyhlížela taky Kirsty Muir. Skotka nelenila s dub corkem 1440. Všechny tři zmiňované dámy se jako jedině navíc dokázaly přehoupnout přes magickou laťku devadesáti bodů.

Švýcarka Giulia Tann  (foto: Chad Buchholz / @fisfreestyle)

Pravej infarktový závěr ale přinesl až závěrečný třetí kolo. Mathilda převážila misky vah na svojí stranu, když vyfikla téměř dokonalej switch dub cork 1080 blunt. Tíha okamžiku ležela na sestřenici Kevina Raollanda, která soutěž zavírala. Místo nepovedenýho rightside dub corku z druhý jízdy, ale Tess nečekaně vytáhla trumf v podobě switch dub 1260 a už po dopadu se jí oči zalily zlatým štěstím! Rozhodčí nemohli jinak a poslali jí premiérově v sezóně na trůn. Švýcarská sokyně tak poprvé v sezóně okoštovala pachuť porážky. Velký uznání si ale zaslouží i Kirsty. Po pádu z druhýho kola totiž vypadala čerstvě asi štangle lovečáku, která vám při letní dovolence vypadla v autě a z pod sedačky jste jí vydolovali až na tři krále. Nicméně i tak ukočírovala rightiside dub cork 1080 a cinklo to bronzem. S bramborovou plackou se tak musela smířit Norka Sandra Eie. Povedený debut si ve Svěťáku zapsala Daisy Thomas. Šestnáctiletá dívenka vrátila na mapu freeskiingu Austrálii a sympatickým sedmým místem s ní musíme do budoucna počítat.

Královna Tess Ledeux:

(ve videu je místo dub 1620 její 1080 z druhý jízdy...)

U kluků to poté byla ještě větší divočina! Kdyby se za triky šlo do lochu, tak všichni dostanou minimálně doživotí. Bohužel špalír smůly si vybral Amík Troy Podmilsak, kterýho nemoc odstavila od finálové účasti. Zbylá devítka statečných nám to ale vynahradila všema deseti! Závod svojí kvalitou vystřelil do nebývalých výšin! Masivní skóre 182.5, což odpovídá dvoum prasárnám za více jak devadesát bodů, stačilo pouze na šestou pozici! Korunu ovšem musel také odevzdat vítěz z Pekingu Alex Hall. Americkej čahoun zkopíroval stejnou sadu triků jako v Asii, leč ho zradil jeho switch tail butter dub a rozhodčí mu tentokrát nezobali z ruky. Nutno podotknout, že právem. Z boje o placky po dvou skocích vypadl taky chybující Kanaďan Max Moffatt a Luca Harrington z Novýho Zélandu… 

Mac Forehand (foto: Chad Buchholz / @fisfreestyle)

Ovšem nejlepší šestice se do poslední točky mydlila o nejvyšší příčky. Pořadí se na pódiových stupíncích přelévalo téměř každý trik a divák nestačil valit bulvy. Mimo drahé kovy nakonec dopadnul Tim Sivignon. Šestej Francouz ztrácel nicotnej třičtvrtě bod na pátýho Matějě Švancera. Rakouskýho vrahouna pak dělila nejmenší možná ztráta na bramboru. Malichernej čtvrt bod, kterej měl na svým účtu navíc Andri Ragettli. Švýcarovi pak o další bodík uteklo pódium! Tam se vrátil po čínský absenci Birk Ruud. Norskej hezoun vyslal switch triple 1980 a svoje osobitý dub bio 1800 a potykal si s bronzem. Životní závod má na triku Miro Tabanelli! Ital ještě před posledním kolem klimbal na nejvyšší příčce, ale nakonec za swich dub 1980 blunt a dub 1800 cuban sbalil stříbro a prvně zažil atmosféru nejlepší trojky. V závěrečný sérii ho totiž vyštípal Mac Forehand, kterej zabil dva triple corky 1800 a vůbec poprví v kariéře kraloval big airu na World Cupu! Jednoduše fenomenální závod! Svěťák si ale teď téměř na měsíc dá padla. Z kalendáře díky financím vypadl slopestyle ve Font Romeu, a tak se bude pokračovat až v druhý půlce ledna ve švýcarském Laaxu.

Král Mac Forehand:

WC Copper Mountan Highlights:

Výsledky FIS Světového poháru v big airu v Copper Mountain:

Muži:

1. Mac Forehand (USA)
2. Miro Tabanelli (ITA)
3. Birk Ruud (NOR)
4. Andri Ragettli (SUI)
5. Matěj Švacner (AUT)
6. Tim Sivignon (FRA)
7. Alex Hall (USA)
8. Max Moffatt (CAN)
9. Luca Harrington (NZL)
10. Troy Podmilsak (USA)
...
21. Štěpán Hudeček (CZE)

Miro, Mac a Birk (foto: Chad Buchholz / @fisfreestyle)

Ženy:

1. Tess Ledeux (FRA)
2. Mathilde Gremaud (SUI)
3. Kirsty Muir (GBR)
4. Sandra Eie (NOR)
5. Giulia Tanno (SUI)
6. Rell Harwood (USA)
7. Daisy Thomas (AUS)
8. Ruby Andrews (NZL)

Kompletní výsledky: muži, ženy

Mathilde, Tess a Kirsty  (foto: Chad Buchholz / @fisfreestyle)

FIS Freestyle web najdeš zde.

text srovnal do latě

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Na čtvrtém ročníku Scandinavian Team Battlu nechyběla česká stopa

Už je to sice nějakej pátek, co Kodaň hostila letošní ročník Scandinavian Team Battlu 2024, ale určitě by byla velká chyba se o něm nezmínit...

Jarní návrat do Laaxu s Joeym van der Meerem

Máme tady další edit od brandu JIberish. Joey van der Meer nás vezme do Laaxu...

Luca Harrington se s tím na finále SuperUnknown 21 nemazal

Zase jedny pohyblivý obrázky z posledního finále SuperUnknown od Level 1...