České stopy v březnové Freeride World Qualifier

Pojďme se podívat a dva závody Freeride World Qualifier, kde se objevili zástupci českýho freeridingu...

Prestižní Freeride World Tour už dávno korunovala vládce letošní sezóny. I ve Freeride World Qualifier se odpověděla nejdůležitější otázka zimy. Kdo si polepší a poskočí do elitního seriálu. Tohle všechnu už víme. To ale přece neznamená, že je tady ticho po pěšině. Ještě pořád se jezdí závody pod hlavičkou FWQ, do kterých může po celou sezónu naskočit (skoro) každý. My se dneska vrátíme o nějaký ten týden dozadu, protože jsem letos malinko flinkal českou účast. Nejvyšší čas to tak trošku napravit a to hlavně z důvodu, že ve dvou březnových kláních se zejména české freeriderky rozhodně neztratily a byla by hanba jejich hezký výkony jaksi utopit a vůbec je nezmínit.

Bansko Freeride 2023 (foto Bansko FWTQ)

Nejprve nás čeká cesta do pohoří Pirin. Kdo holduje zeměpisu, tak už určitě ví, že naše kroky povedou do Bulharska. Tady se každý rok ve středisku Bansko pravidelně zápolí v prašanu a letošní druhá půlka března nebyla výjimkou. Závod se může pochlubit hodně slušným tříhvězdičkovým hodnocením, což každoročně naláká slušnou hordu kvalitních freeriderů. Na startu si dalo dostaveníčko více jak třicet chlapáků a přesně jedenáctka zástupkyň něžného pohlaví. Český prapor pak držel hned kvartet lyžníků, mezi kterými na sebe upozornila hlavně dvojice dam. 

Jak Tereza de Wolfová tak Martina Nováková se totiž zvládly vměstnat do nejlepší pětky. Placku holky sice nevydolovaly, ale i tak určitě super umístění. Prvně jmenovaná brala v závodních kruzích nepopulární bramboru, druhá česká lyžařka pak figurovala hned za ní. Nejlepší lajnu dle rozhodčích vyšvihla domácí Boryana Angelova, před Annou-Lenou Gurschler z Rakouska. I bronz pak neopustil hranice Bulharska, když si ho zajistila Tina Bliznakova. Z naší pánský dvojky si pak lepší umístění zapsal debutující Jirka Minks na 21 .fleku, Ondra Novák skončil pak o tři příčky níže. I tady zlato skočilo v domácích prackách u Simeona Pavlova. Ostatní dva cenný kovy se pak zbarvily do francouzské trikolóry díky Julienu Prevotovi a jeho krajanovi jménem Maxime Buffett.

Kompeltní výsledky: zde

Bansko FWTQ 2023 Highlights:

Z Balkánu si to pro změnu pak namíříme do Pyrenejí. Resor Ordino-Arcalís nemusíme dvakrát představovat. Poslední roky se tady jezdí FWT, ale na přelomu března a dubna to tady ožilo tříhvězdičkovým kláním známé jako Jam Extreme. V lokalitě Alt de la Coma se pokusila loňský bronz zopáknout právě Monika Nováková, ale tentokrát jí stupně vítězů vypekly. I tak ale nakonec vyválčila pěknou bramboru, která ale přece jenom vždycky lehce zamrzí. Největší ovace sklidila Candelaria Moreno reprezentující domácí Andoru. Marte Tveten z Norska sezobala stříbro a bronz si přivlastnila Abril Bretzky z daleké Argentiny. České muže bychom tady hledali marně, za to se zde ukázal Francouz Yann Dumax-Baudron, který ovládl téměř čtyřicetihlavé startovní pole mužů.      

Kompletní výsledky: zde

Jam Extreme 2023 (foto Jam Extreme)

klávenici zpotil

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Letní jibbovačka jménem BCB Summer Jibbing proběhne již o víkendu 19.-21.července

V půli července o víkendu 19. až 21.července proběhnou legendární snowboardové a freeski závody v Janovičkách u Broumova. V této pozváce se dozvíš, co tě na místě čeká a nemine.

Alec Henderson nás přenese na letní Mt. Hood

Návštěva americkýho Mt. Hoodu nemůže v letních měsících chybět...

Aaron Durlester se poohlídne po finále SuperUnknown 21

Míříme opět do Mammothu a to tentokrát s Aaronem Durlester...