Eileen Gu a Jon Sallinen dominovali rampě na prvním FIS Světovém poháru v Calgary

Nabitý program tohoto týdne nás zavede taky na dva závody v rampě v Calgary. Tady je ohlídnutí za prvním z nich...

Předposlední lednový týden z pohledu freeskiingu doslova praská ve švech. Už jenom fakt, že se překrývají dva FIS Světové poháry k jednomu datu, je věc celkem nevídaná. V těchto dnech se totiž o body bojuje nejen ve švýcarském Laaxu, kde všechny zaměstnává slopestyle, ale napilno mají také v kanadské provincii Alberta. Tady pro změnu rampaře čekají hned dva slepené závody v rámci akce Snow Rodeo 2023. A právě ten první otevřel svoje stavidla ve čtvrtek, kdy se netradičně za jeden sfoukla jak kvalifikace tak finálová vřava. Na jezdce kromě perfektních povětrnostních podmínek čekala zejména sto šedesát metrů dlouhá halfpipe ležící v Canada Olympic Parku ve čtvrtém  největším městě Kanady Calgary.
Kvalifikační loterie tradičně vylosovala ze dvou mužských heatů finálovou desítku, něžné pohlaví si to pak rozdalo o osm postupových míst. Velký závodní návrat po veleúspěšné Olympiádě čekal na aktuálně asi vůbec nejžárnější jméno Číňanku Eileen Gu. Naopak z absence si nic nedělal takový Nico Porteous, Kevin Rolland nebo Cassie Sharpe, kteří momentálně raději rejdí v tunách prašanu. Nedivím se. Kvalifikační okovy pak nedokázaly udržet žádnýho z favoritů a všechny očekávaná jména tak v klidu postoupily. Z nejlepších pozic se vyhoupl domácí favorit Brendan Mackay a raketa této sezóny Fin Jon Sallinen. Mezi dámami pak nenechala nikoho na pochybách zmiňovaná Eileen Gu. Její konkurence má momentálně asi stejnou šanci jako drozd zpěvný proti stíhačce F-35.  

Číňanka Kexin Zhang (foto FIS)

Ve večerním finále se tak nabízela jedna otázka. Dokáže se někdo aspoň přiblížit čínskému fenoménu? Se vší úctou k ostatním holkám… Ne! Už za první zajišťovací jízdu přistálo Eileen na účtu skóre 90.00 bodů. Další dvě kola navíc přidala na posledním hitu a soupeřky na její vejslužku 95.00 mohly jen smutně koukat. Čínská dračice zkrátka skáče vysoko a hlavně s graby, za který by se nemusel za roh schovávat ani nikdo z pánského osazenstva. Boj se tak ztrhnul o zbylé dvě placky. Ty nakonec ukořistila domácí Rachael Karker a Američanka Hanna Faulhaber. Holkám slušně na paty šlapala další domácí lyžařka Amy Fraser, které nakonec od cenného kovu dělily necelý tři bodíky. Solidní návrat do kolotoče World Cupu pak taky předvedla nakonec pátá Číňanka Kexin Zhang. S tou se musí určitě pokaždý počítat. 

1. Eileen Gu:

2. Rachael Karker:

3. Hanna Faulhaber:

Pánové pak ve svých třech finových jízdách rozjeli drama, za který by se nemuseli stydět ani antičtí mistři jako Aischylos nebo Sofoklés. Hned v první kole hodila všem rukavici domácí hvězdička Brendan Mackay. Jeho klasická jízda ověnčená čtyřmi doubly byla poprávu oceněna velkorysým součtem 94.50 bodu. Bájnou devadesátku pak ještě prolomilo další kanadský eso Simon D´Artois. Rozhodčím se určitě zamlouvaly jeho originální kousky jako monstrózní air to fakie nebo alley oop dub cork 1080. Oba dva pak ani během druhých jízd nedokázal nikdo z protivníků ohrozit.

noční rampa v Calgary (foto FIS)

Přituhovat ale začalo v posledním kole. Nejprve se ozval energií překypující aspenský lokál Alex Ferreira. Vyčistil tři doubly a záhy poskočil na stříbro. Naopak Aaronovi Blunckovi utekl poslední trik, který se mu už podle mě nevešel do jízdy, což ho možná stálo lepší než sedmý umístění. Škoda. Poté ale přišla rychlá odpověď od Simona. Ten svojí jízdu dotáhl k dokonalosti a s půlbodovým náskokem se vrátil před Alexe. Nahoře už netrpělivě přešlapoval finský objev Jon Sallinen. Zatím pokaždé ztroskotal na switch doublu. Jenže tentokrát všechno klaplo včetně čtyřech dablu, a i když jízdě chyběl dle mého pomyslný wow efekt, tak možná k malinkýmu údivu soudci vytáhli nejvyšší bodovou odměnu dne - rovných 96.00!! Technická náročnost jízdy bez debat patřila k extratřídě. Rozseknout to už mohl jen Brendan, kterej zkoušel zariskovat s dub 1620, ale pád pohřbil jeho naděje. Finská kometa tak mohla slavit první pódium v kariéře a rovnou ve zlaté barvě! V Calgary ale rozhodně ještě jezdci padla nemají. Druhý závod je totiž čeká hned zítra. 

1. Jon Sallinen:

2. Brendan Mackay:

3. Simon D´Artois:

Výsledky finále FIS Světovýho poháru v Calgary:

Ženy:

1. Eileen Gu (CHN)
2. Rachael Karker (CAN)
3. Hanna Faulhaber (USA)
4. Amy Fraser (CAN)
5. Kexin Zhang (CHN)
6. Riley Jacobs (USA)
7. Dillan Glennie (CAN)
8. Daeun Kim (KOR)

Kompletní výsledky: zde

slavící 

Muži:

1. Jon Sallinen (FIN)
2. Brendan Mackay (CAN)
3. Simon D´Artois (CAN)
4. Alex Ferreira (USA)
5. David Wise (USA)
6. Birk Irving (USA)
7. Aaron Blunck (USA)
8. Noah Bowman (CAN)
9. Hunter Hess (USA)
10. Dylan Marineau (CAN)

Kompletní výsledky: zde

se slovama si pohrál

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Připlula třetí epizoda Cut Loose s Konnorem Ralphem

Třetí pokračování Cut Loose od Konnora Ralpha nás zavede do letního Woodward Copperu...

Letní jibbovačka jménem BCB Summer Jibbing proběhne již o víkendu 19.-21.července

V půli července o víkendu 19. až 21.července proběhnou legendární snowboardové a freeski závody v Janovičkách u Broumova. V této pozváce se dozvíš, co tě na místě čeká a nemine.

Alec Henderson nás přenese na letní Mt. Hood

Návštěva americkýho Mt. Hoodu nemůže v letních měsících chybět...