Finále Světovýho poháru v Silvaplaně zhatil rozdivočelej vítr

FIS Světový pohár je pro letošní rok za námi! Bohužel závěrečný závod se musel díky prokletýmu větru obejít bez finálových bojů...

Padla, ende, šlus! FIS Světový pohár pro sezónu 2023/24 to má po uplynulý víkendu zdárně za sebou! Naposledy se riders měli nadechnout v neděli, kdy se v kalendáři vyhřívalo finálový klání ve slopestylu na tradiční poslední zastávce zimy ve švýcarské Silvaplaně. Páteční kvalifikační rébus se ještě vyřešil bez ztráty kytičky, jenže o víkendu počasí chytlo amok a stejně neslavně jak letošní ročník začal, tak tomu taky dalo závěrečnou ťafku! Organizátoři nakonec přesunuli start závodu na desátou hodinu, leč i to byl bláhový nápad. Vítr už od ranních hodin připomínal nevychovanýho caparta, kterej neposlechne a dělá si vyloženě, co chce. Po nekonečným čekání, které zábavností připomínalo počítání tankerů na poušti Gobi si v  jednu hodinu jury společně s jezdci odhlasovali, že se finále nedočkáme. Jako konečné výsledky se tak bralo pořadí po kvaldě.

Alex Hall (foto: Buchholz / @fisfreestyle)

Počasí bohužel neporučíš, což je ale velká škoda. Pod vrcholkem Piz Corvatsch totiž vyrostla hodně specifická trať, která důkladně prověřila formu všech zúčastněných. Shapers si totiž připravili hned pět kickerů, mezi kterými nechyběl ani neobvyklý quater. Naopak z jiberského pohledu jsme zaregistrovali menší žně, protože trubky se vyvalovaly pouze na dvou platformách. České naděje držel v otěžích opět Štěpán Hudeček, ale ani švýcarská mise mu nevyšla dle představ. V prvním kole chyboval hned na první menší kopně, v druhém mu pak podkopal nohy switch double cork, u kterýho byl jednoduše dlouhej. Víc než 52. místo z toho bohužel vydolovat nešlo. Nejlepším Speedyho výsledkem sezóny tak zůstal 21. flek z big airu v americkém Copper Moutain.

Kuura Koivisto na kopně (foto: Buchholz / @fisfreestyle)

Pánové v kvalifikaci tradičně zápolili ve dvou heatech, kde z každýho poskočila do finále nejlepší osmička. Hned pět borců bohužel ale pocítilo menší křivdu. Pětice Nicola Bolinger, Cody LaPlante, Oliwer Magnusson, Elias Syrja a méně známý Frantík Sven Peillex by totiž se svým bodovým přídělem v pohodě z prvního heatu postupovali dále. Jenže ve druhý skupině se jednoduše sešla nadupanější banda, a díky kvalitnějším jízdám soupeřů si tak bohužel na finále museli nechat zajít chuť. Postupová pravidla ale každý samozřejmě zná hned od startu, takže nějaká nespravedlnost není na místě... Ale zamrzí to. O životní finále poté, díky zrušený neděli, prišel domácí Fantin Ciompi. Třináctou pozicí si ale zajistil svoje prozatimní kariérní maximum.

Rakušan Lukas Müllauer (foto: Buchholz / @fisfreestyle)

A kdo tedy měl nakonec ve zkráceném závodě největší důvod k radosti? Mezi muži zůstala výhra na domácích kopcích, když se o to zasloužil Andri Ragettli, který v jízdě vypráskl třeba dvě 1620 a nakonec jako jedinej přesprintoval osmdesáti bodovou hranici. Naopak stříbro a bronz skončilo v celkem nečekaných rukou! Druhou bednu na World Cupu si vychutnal Rakušan Lukas Müllauer a vůbec poprvé přijal pozvánku na pódium Novozélanďan Luca Harrington za svoje představení se čtyřmi doubly. Spokojený pak musel být i Amík Mac Forehand, který za svými zády udržel krajana Alexe Halla, a díky tomu mu do klína spadnul křišťálový glóbus za slopestyle! V celkovém hodnocení park & pipe, kam se počítá pět top závodů, ale všem vypálil rybník rampař Alex Ferreira, který se může pyšnit dokonalým skóre za pět vyhraných Svěťáků a slavit tak může i celkově. Klobouček!

Andri Ragettli v quateru (foto: Buchholz / @fisfreestyle)

Mezi holkama tentokrát na trůn vystoupala Francouzska Tess Ledeux. Nejhlasitější ovace si ale zasloužila stříbrná Mathilde Gremaud. Švýcarka urvala neuvěřiltený devátý stupně vítězů v jedný sezóně! Přičtěte k tomu křišťálový globy za big airu, právě slopestyle a navíc taky za celkový hodnocení a není moc, co řešit. Bez debat královna této sezóny, která konkurenci spálila na uhel ! Druhý bronz v sezóně pak ve Švýcarsku bere Jay Riccomini. Transgender lyžař(ka) z USA má za sebou průlomový ročník ve Svěťáku stejně jako třeba Flora Tabanelli z Itálie, která ale v Corvatschi chyběla. Všechny glóby jsou tak pro letoší ročník úspěšně rozdány a my s nadějí můžeme vyhlížet následující ročník 2024/25! A vzhledem k blížící se Olympiádě 2026 už půjde do tuhýho!

Anni Karava (foto: Buchholz / @fisfreestyle)

Výsledky FIS Světového poháru v Silvaplaně:

Ženy:

1. Tess Ledeux (FRA)
2. Mathilde Gremaud (SUI)
3. Jay Riccomini (USA)
4. Ruby Andrews (NZL)
5. Anni Karava (FIN)
6. Kokone Kondo (JPN)
7. Mentgting Liu (CHN)
8. Ruyi Yang (CHN)

Mathilde, Tess a Jay (foto: Buchholz / @fisfreestyle)

Muži:

1. Andri Ragettli (SUI)
2. Lukas Müllauer (AUT)
3. Luca Harrington (NZL)
4. Hunter Henderson (USA)
5. Mac Forehand (USA)
6. Fabian Boesch (SUI)
7. Alex Hall (USA)
8. Max Moffatt (CAN)
9. Evan McEachran (CAN)
10. Tormod Frostad (NOR)
11. Ben Barclay (NZL)
12. Miro Tabanelli (ITA)
13. Fantin Ciompi (SUI)
14. Mark Hendrickson (CAN)
15. Sebastian Schjerve (NOR)
16. Troy Podmilsak (USA)

Kompletní výsledky: muži ,ženy

nejlepší pánové (foto: Buchholz / @fisfreestyle)

Konečný hodnocení FIS Světovýho poháru 2023/24 ve slopestylu:

Ženy:

1. Mathilde Gremaud (SUI) - 380 bodů
2. Tess Ledeux (FRA) - 316 b.
3. Jay Riccomini (USA) - 209 b.
4. Ruby Andrews (NZL) - 186 b.
5. Sarah Hoefflin (SUI) - 165 b.

královna Mathilde Gremaud (foto: Buchholz / @fisfreestyle)

Muži:

1. Mac Forehand (USA) - 310 bodů
2. Alex Hall (USA) - 260 b.
3. Andri Ragettli (SUI) - 255 b.
4. Birk Ruud (NOR) - 194 b.
5. Konnor Ralph (USA) - 154 b.

Mac s glóbem (foto: Buchholz / @fisfreestyle)

FIS Freestyle web najdeš zde.

jak tatar na finále čekal

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Na čtvrtém ročníku Scandinavian Team Battlu nechyběla česká stopa

Už je to sice nějakej pátek, co Kodaň hostila letošní ročník Scandinavian Team Battlu 2024, ale určitě by byla velká chyba se o něm nezmínit...

Jarní návrat do Laaxu s Joeym van der Meerem

Máme tady další edit od brandu JIberish. Joey van der Meer nás vezme do Laaxu...

Luca Harrington se s tím na finále SuperUnknown 21 nemazal

Zase jedny pohyblivý obrázky z posledního finále SuperUnknown od Level 1...