Padla, ende, šlus! FIS Světový pohár pro sezónu 2023/24 to má po uplynulý víkendu zdárně za sebou! Naposledy se riders měli nadechnout v neděli, kdy se v kalendáři vyhřívalo finálový klání ve slopestylu na tradiční poslední zastávce zimy ve švýcarské Silvaplaně. Páteční kvalifikační rébus se ještě vyřešil bez ztráty kytičky, jenže o víkendu počasí chytlo amok a stejně neslavně jak letošní ročník začal, tak tomu taky dalo závěrečnou ťafku! Organizátoři nakonec přesunuli start závodu na desátou hodinu, leč i to byl bláhový nápad. Vítr už od ranních hodin připomínal nevychovanýho caparta, kterej neposlechne a dělá si vyloženě, co chce. Po nekonečným čekání, které zábavností připomínalo počítání tankerů na poušti Gobi si v jednu hodinu jury společně s jezdci odhlasovali, že se finále nedočkáme. Jako konečné výsledky se tak bralo pořadí po kvaldě.
Počasí bohužel neporučíš, což je ale velká škoda. Pod vrcholkem Piz Corvatsch totiž vyrostla hodně specifická trať, která důkladně prověřila formu všech zúčastněných. Shapers si totiž připravili hned pět kickerů, mezi kterými nechyběl ani neobvyklý quater. Naopak z jiberského pohledu jsme zaregistrovali menší žně, protože trubky se vyvalovaly pouze na dvou platformách. České naděje držel v otěžích opět Štěpán Hudeček, ale ani švýcarská mise mu nevyšla dle představ. V prvním kole chyboval hned na první menší kopně, v druhém mu pak podkopal nohy switch double cork, u kterýho byl jednoduše dlouhej. Víc než 52. místo z toho bohužel vydolovat nešlo. Nejlepším Speedyho výsledkem sezóny tak zůstal 21. flek z big airu v americkém Copper Moutain.
Pánové v kvalifikaci tradičně zápolili ve dvou heatech, kde z každýho poskočila do finále nejlepší osmička. Hned pět borců bohužel ale pocítilo menší křivdu. Pětice Nicola Bolinger, Cody LaPlante, Oliwer Magnusson, Elias Syrja a méně známý Frantík Sven Peillex by totiž se svým bodovým přídělem v pohodě z prvního heatu postupovali dále. Jenže ve druhý skupině se jednoduše sešla nadupanější banda, a díky kvalitnějším jízdám soupeřů si tak bohužel na finále museli nechat zajít chuť. Postupová pravidla ale každý samozřejmě zná hned od startu, takže nějaká nespravedlnost není na místě... Ale zamrzí to. O životní finále poté, díky zrušený neděli, prišel domácí Fantin Ciompi. Třináctou pozicí si ale zajistil svoje prozatimní kariérní maximum.
A kdo tedy měl nakonec ve zkráceném závodě největší důvod k radosti? Mezi muži zůstala výhra na domácích kopcích, když se o to zasloužil Andri Ragettli, který v jízdě vypráskl třeba dvě 1620 a nakonec jako jedinej přesprintoval osmdesáti bodovou hranici. Naopak stříbro a bronz skončilo v celkem nečekaných rukou! Druhou bednu na World Cupu si vychutnal Rakušan Lukas Müllauer a vůbec poprvé přijal pozvánku na pódium Novozélanďan Luca Harrington za svoje představení se čtyřmi doubly. Spokojený pak musel být i Amík Mac Forehand, který za svými zády udržel krajana Alexe Halla, a díky tomu mu do klína spadnul křišťálový glóbus za slopestyle! V celkovém hodnocení park & pipe, kam se počítá pět top závodů, ale všem vypálil rybník rampař Alex Ferreira, který se může pyšnit dokonalým skóre za pět vyhraných Svěťáků a slavit tak může i celkově. Klobouček!
Mezi holkama tentokrát na trůn vystoupala Francouzska Tess Ledeux. Nejhlasitější ovace si ale zasloužila stříbrná Mathilde Gremaud. Švýcarka urvala neuvěřiltený devátý stupně vítězů v jedný sezóně! Přičtěte k tomu křišťálový globy za big airu, právě slopestyle a navíc taky za celkový hodnocení a není moc, co řešit. Bez debat královna této sezóny, která konkurenci spálila na uhel ! Druhý bronz v sezóně pak ve Švýcarsku bere Jay Riccomini. Transgender lyžař(ka) z USA má za sebou průlomový ročník ve Svěťáku stejně jako třeba Flora Tabanelli z Itálie, která ale v Corvatschi chyběla. Všechny glóby jsou tak pro letoší ročník úspěšně rozdány a my s nadějí můžeme vyhlížet následující ročník 2024/25! A vzhledem k blížící se Olympiádě 2026 už půjde do tuhýho!