Freeride World Qualifier 2022 má za sebou tři finálový závody

Ve třech finálových závodech FWQ se bojovalo o přímý postup do Freeride World Tour. Kdo se s tím popral nejlépe?

Letošní Freeride World Qualifier prošla menší revolucí. Aspoň co se týče postupového klíče do věhlasné Freeride World Tour. Už jsem to tady jednou rozepisoval, ale opakování je matka moudrosti. Kdo se letos zkusit probojovat až do honorace prašanové komunity, tak musel do konce února zabrat. Na konci druhého měsíce roku totiž podle celkového hodnocení devět nejlepších žen a dva a dvacítka mužů postoupila do rozhodujícíh třech finálových závodů. Mezi ně se pak ještě dostali vypadnuvší borci po třech kláních letošní FWT a také hrstka šťastlivců na základě udělení divoký karty. Z oněch tří finálových závodů FWQ se každýmu jezdci v konečným resume počítaly dva nejkvalitnější výsledky. Následně dle celkovýho skóre kvartet top chlapáků a dvě nejlepší bábovky mohli začít slavit poskok mezi elitu. To snad zas taková raketová věda nebyla...

takhle se bojuje o FWT (foto Maria Knoll)

Aby to nebylo zbytečně jednoduchý, tak se celá FWQ ještě dělí na dva regiony. Námi sledovaná Evropa/Oceánie a Amerika/Asie. Nás dneska bude pochopitelně zajímat ta část, kde se nachází i náš starý kontinent. Tady se rozhodovalo ve čtyřhvězdičkových závodech ve švýcarském Nendazu, na slovenském Jasna Andrenalinu a na závěrené zastávce série Open Faces v Obergurglu. Moc nechybělo a Česká republika mohla mít v boji o freeridovou elitu žhavý želízko. Martina Nováková srdnatě zápolila do posledních chvil, ale nakonec se o ždibec mezi devět vyvolených neprokousala. I tak ale jednou česká vlajka vlála. Kde jinde než v Tatrách, kam na divokou kartu naskočil Pavel Božák a rozhodně mohl zamíchat kartami. Rozhodčí mu ale za jeho jízdu s nejbrutálnějším backflipem dne nedali až tak velkou bodovou vejslužku. Nakonec se musel spokojit se sedmnáctým místem, i když objektivně řečeno, rozhodně mohl pomýšlet na lepší umístění...

Pavel Božák a jeho jízda na Jasna Adrenalin 2022:

A na jaké (staro) nové tváře se můžeme v následující sezóně FWT tedy těšit? Mezi pány největší koule projevili hned dvě mladý ucha z Rakouska. Max Hitzig už jednou letos šokoval, když naskočil na divokou kartu do klání ve Fieberbrunnu a všechny vyhlášený jména nechal kdesi v prachu za sebou a zvítězil. Společně s krajanem Valentinem Rainerem nastřádali stejný počet 4700 bodů za jednu výhru a jendo stříbro a za rok je uvidíme mezi výkvětem freeridu. Maxe čeká vůbec první kompletní sezóna ve FWT, Valentin vyhlíží druhý start, když letos nedokázal po třech závodech naškudlit dostatečný počet bodu a místo finále musel bojovat o setrvání v seriálu. Pro něj ale vše díky bohu dopadlo vesele. Celkový třetí místo v pořadí pak opanuje mládě ze švýcarskýho Verbieru jménem Simon Perraudin. Devatenáctiletému lyžaři k postupu zejména pomohla výhra u našich východních sousedů. Posledním nováčkem pak bude Manu Barnard, kterej zachraňoval slávu a čest novozélandské školy. Postup si zajistil za minutu dvanáct v posledním závodě, když si na krk pověsil stříbro v Obergurglu.

Manon Loschi v Obergurglu (foto Maria Knoll)

Ještě větší tlačenku pak musely kousnout holky. Ty se radovaly pouze dvě nejlepší a všechno tady shrábly reprezentatnky galského kohouta. Nálož 4600 bodů za kralování v Nendazu a stříbro z Obergurglu vystřelilo do čela teprve devatenáctiletou Manon Loschi. Naopak její francouzská kolegyně Megane Betend drtí FWQ už celých sedm let a teprv teď se jí konečně podařilo vystoupat na bájná Olymp! Dva druhý fleky jí katapultovaly o patro výš. Oči pro pláč tak zůstaly třetí v pořadí Astrid Cheylus. Osmnáctileté žabožroutce nestačila ani výhra na Slovensku a o 150 bodů jí utekl její velký sen. Ještě ale všichni nemusí skládat zbraně. Určitě totiž pár jedinců jako každý rok dostane divokou kartu i na celý seriál.

Kompletní výsledky tří finálových závodů najdeš zde, celkový pořadí pak tady.

Postupující sestava do FWT 2023 z regionu Evropa/Oceánie:

Společnej FWT, FWQ web si můžeš prošustit tady.

klávesnici si povodil

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Letní jibbovačka jménem BCB Summer Jibbing proběhne již o víkendu 19.-21.července

V půli července o víkendu 19. až 21.července proběhnou legendární snowboardové a freeski závody v Janovičkách u Broumova. V této pozváce se dozvíš, co tě na místě čeká a nemine.

Alec Henderson nás přenese na letní Mt. Hood

Návštěva americkýho Mt. Hoodu nemůže v letních měsících chybět...

Aaron Durlester se poohlídne po finále SuperUnknown 21

Míříme opět do Mammothu a to tentokrát s Aaronem Durlester...