Freeride World Tour 2018 - Kicking Horse

Letošní ročník Freeride World Tour odstartoval tento týden v kanadském resortu Kicking Horse. Jako každý rok i letos se každý zastávce budeme bedlivě věnovat Jdeme na to!

Jedenáctý ročník Freeride World Tour odstartoval trošku kostrbatě. Premiérová zastávka v Japonsku skončila zklamáním. Zní to sice dosti paradoxně, ale prostě nával sněhu byl až moc tučnej a závod se musel zrušit. V kanadské Britské Kolumbii ale naštěstí bylo na začátku února všechno v pořádku, a tak nic nebránilo tomu v Kicking Horse začít psát letošní kapitolu. Na startu se sešli jak zkušení matadoři, vítězové z minulých let, tak nováčkovský ucha, pro který to byla zkouška ohněm. Stejně jako v následujících čtyřech zastávkách i tady bylo stěžejní pět kritérií, nad kterejma bdí soudci. Jedná se o line, fluidity, control, air & styletechnique. Každej rider má navíc pouze jednu jízdu, takže je to hop nebo trop. My se dneska číhneme, kdo to na prvním letošním kontestu prestižní freeridový série zvládl nejlíp.

První, kdo se pustil z 2504 metrů nad mořem vysokýho vrcholu známého jako „Ozone“, bylo osm statečných dam. Hned začátek sezóny nesednul obhájkyni Lorraine Huber z Rakouska. Ta se krčila až na posledním osmém místě. Z nováčkovský dvojice Rachel CroftElisabeth Gerritzen to lépe zvládla prvně jmenovaná na pátém místě. Švýcarka pak figurovala hned za ní. Závod nejlíp vyšel další favorizovaný Rakušance Evě Walkner, která předvedla pár menších dropíků a hlavně posbírala největší bodovej příděl. Na podium jí doprovodila makarónka Arianna Tricomi a loňskej objev domácí Kylie Sivell.

Vítězná jízda Evy Walkner:

Pánská mačkanice na startu byla přece jenom o něco větší. Kanadskou horu chtělo pokořit celkem dvacet čtyři chlapáků. Z ohlášený sestavy chyběl pouze debutující Švéd Carl Regnér, kterýho na start nepustila zlomená ruka. Divokou kartu pak dostal vítěz celý Tour z roku 2015 Američna George Rodney. Ten se držel hesla „Go big or go home!“. Poslal tam totálně největší drop dne, jenže skončil na zádech a ztratil lyže. U jeho jména tak svítilo nepopulární NS. Po zranění kolena se vrátil zkušenej Rakušan Stefan Hausl. Jednadvacátý místo mu ale asi příliš radosti nepřineslo. Naopak důvod k oslavám mohl mít Berkeley Petterson. Ten jako nejlepší z nováčků překvapil bramborovým místem, když za sebou nechal i obhájce loňskýho titulu Francouze Leo Slemetta i jeho krajana a krále ročníku 2016 Loica Collomb-​Pattona.

Se startovním číslem sedm předvedl hodně nabušenou jízdu bejvalej italskej parkař Markus Eder. K několika slušnejm dropům přidal jako jeden z mála i trik a to 360 drop a na dlouhou dobu zakotvil na prvním místě. Ohrozit se ho pokusil ruskej šílenec Ivan Malakhov. Ten urval největší odjetej drop dne. Zaslouženě si vykoledoval něco málo přes devadesát bodů, ale na Itala to nestačilo. Jednoznačně ale nejlepší lajnu dne zvolil domácí furt ještě mlaďák Logan Pehota. Ten rychlou agresivní jízdou, kde nechyběl menší 360 drop a další pokořený skály, se vyšplhal až na bodovej příděl 98.00! Na světě bylo největší dosažený skóre ve Freeride World Tour vůbec! Nikdo ho tak už nedokázal z trůnu sesadit, a tak bylo rozhodnuto. První Logan, druhej Markus, třetí Ivan.

Logan Pehota a nejlepší jízda dne:

První zastávka Freeride World Tour je tak úspěšně za námi. Úroveň ježdění byla hodně vysoká, protože skóre, který kolikrát stačí na bednu, tady znamenalo pouze umístění v nejlepší desítce. Chlapáci se s tím zkrátka z kraje sezóny moc nemazlili. V Kicking Horse se pak druhý den jel náhradní závod za zrušenou Hakubu, ale na ten jukneme příště. Dalším freeridové bitvy jsou na programu první týden v březnu v Andoře ve středisku Vallnord-​Arcális. Do tý doby prašanu zdar!

Sestřih nejlepších lyžníků Kicking Horse:

Dámský highlights:

Výsledky Freeride World Tour v Kicking Horse:

Muži:

1. Logan Pehota (CAN)
2. Markus Eder (ITA)
3. Ivan Malakhov (RUS)
4. Berkeley Petterson (USA)
5. Leo Slemett (FRA)
6. Loic Collomb-​Patton (FRA)
7. Conor Pelton (USA)
8. Reine Barkered (SWE)
9. Kristofer Turdell (SWE)
10. Sam Lee (NZL)
11. Aymar Navarro (ESP)
12. Yann Rausis (SUI)
13. Fabio Studer (AUT)
14. Felix Wiemers (GER)
15. Drew Tebke (USA)
16. Grifin Moller (USA)
17. Yu Sasaki (JPN)
18. Craig Murrey (NZL)
19. Trace Cooke (CAN)
20. Ryan Faye (USA)
21. Stefan Hausl (AUT)
22. Geroge Rodney (USA)
23. Mickael Bimboes (FRA)
24. Taisei Kusunoki (JPN)

Ženy:

1. Eva Walkner (AUT)
2. Arianna Tricomi (ITA)
3. Kylie Sivell (CAN)
4. Jaclyn Paaso (USA)
5. Rachel Croft (USA)
6. Elisabeth Gerritzen (SUI)
7. Hazel Birnbaum (USA)
8. Lorraine Huber (AUT)

Web Freeride World Tour zde.

Foto by D. Daher - Freeride World Tour

Další zajímavé články

„Winterfox“ video od Leny Stoffel

Lena Stoffel nás ve svým novým videu "Winterfox" vezme za prašan do země vycházejícího slunce.

Lucas Wachs a Mike King v editu „Northwest Dream“

Lucas Wachs a Mike King nás ve svým novým videu vezmou na putování po Kaskádovém pohoří.

Momentum Ski Camp s O´Neill týmem

Jeden letní comeback na Momentum Ski Camps, kam nás ještě vyveze parta ze severoamerickýho týmu značky O´Neill.