Jesper Tjäder králem Red Bull PlayStreets 2023

Víkendový Red Bull PlayStreets zase byla zábava par excellence a my se do Gasteinu teď na chvilku jukneme...

Malebné lázeňské městečko Bad Gastein leží v národním parku Vysoké Taury na úpatí hory Graukogel. Kromě lyžování tady můžete relaxovat v místních termálních pramenech nebo se kochat výhledem na dominantu vodopád Gasteiner Wasserfälle. No a jednou za dva roky se tady všem splaší hormony a v  centru je větší brajgl než v kotli na dead metalovým fesťáku. Důvod? Přeci Red Bull PlayStreets, který se díky oprsklý pandemii covidu musely odebrat na čtyřroční prázdniny. Letos jsme se ale konečně zase dočkali, což je vynikající zpráva, protože tohle jsou přesně ty eventy, který našemu sportu sluší! Neotřelý koncept a hlavně skvělá show pro všechny fanoušky ale i samotný jezdce. Takhle se vyrábí ta právě zábava. A letos zase nezklamala!

Nick Goepper a Kia quaterpipe (foto Alexander Papis / Red Bull Content Pool)

Letošní ročník se navíc mohl pyšnit velkou evoluční změnu. Novou tvář totiž dostala samotná trať, s kterou se tutově několik pracovních dní ne-li týdnu pachtili pilní nádeníci. Výsledek opět vyrážel dech. Jezdci postupně narazili na Kia quaterpipe následovaný big airem, další alotrie se pak předváděly na obřím Oakley wallridu, potom už je vyhlížel menší corner alias Voelkl hip. Jasným vrcholem kreativity se stala prachobyčejná trampoška (WTF!) a korunu tomu nasadilo trio hravých railů. No a pokud jste všechno přežili bez následků, tak vás čekala sladká odměna v podobě hlučný odezvy od tisíců hlasivek, kterou do vás pumpovalo neutuchající publikum v cílovým prostoru. 

Trať pohledem Jespera Tjäder:

Další letošní inovace, která na provozní teplotu zahřála nejen fanoušky ale i samotný jezdce, byl čtvrteční best trick. Jezdci při něm vymetali právě big air a gigantickej wallride. Na skoku se nakonec nejvíc rozvášnil, kdo jiný než Matěj Švancer. Domácí bijec tasil z rukávu dub cork 1260 nebo všechny zákony fyziky a vesmíru popírající switch cork zero. Albert Eistein se z toho asi musí obracet v hrobě. Na wallridu si pak největší ovace odnesl Jesper Tjäder. Sorry jako ale backflip z horní hrany až dolů?! To už si zasloužíte zmínku za letošní rok v celosvětový kronice šílenství. Vůbec poprvé tady pak taky dostalo prostor něžné pohlaví. V rámci best tricku se předvedl kvartet Sarah Hoefflin, Anastasia Tatalina, Lara Wolf a Kirsty Muir. Na obou překážkou ostatní dámy zastnínila zkušené Švýcarka. Sarah vytežila výhru díky switch 720 a handplantu.
Jesper Tjäder na big airu (foto Simon Rainer / Red Bull Content Pool)
Pátek už pak patřil hlavní soutěži, v který se k naší radosti nachomýtnul Štěpán Hudeček. První oříšek, který se potřeboval rozlousknout, spočíval v kvaldě. Do finálního vyřazovací pavouka totiž naskočilo pouze šestnáct nejlepších a Spídýmu postup bohužel o dvě místečka utekl. I tak ale je fajn vidět, jak se české jméno vyhřívá mezi světovými esy. Za hlasitý podpory neúnávnýho publika se pak v podvečer mohli odpálit nelítostný vyřazovací souboje. A vzhledem k faktu, že se jelo jen na jednu jízdu, tak každý zaváhání či chybička odpálilo vaše postupové ambice kamsi do jámy lvové. Finálová šestnáctka se tak logicky nejprve ztenčila na čtvrtfinálovou osmičku a tady už šlo do tuhýho. Boj o placky byl cítit ve vzduchu.

Hunter Henderson (foto Lukas Pilz / Red Bull Contetn Pool)

První stopku vystavil Andri Ragettli, který do věčných lovišť poslal Thibaulta Magnina. Švýcarskou formu pak potvrdil Kim Gubser, kterej udělal krátkej proces s Colbym Stevensonem. Na Matěje Švancera si pak nepřišel Brit Chris McCormick a švédskou medicínu od Jespera Tjädera dostal ochutnat Max Moffatt. Následovalo semifinálko a nejlepší kvartet. V helvétské bitvě se Andri nepáral s Kimem a k neradosti domácích fandů měl pak Jesper navrch oproti Matějovi. Ten si bohužel nespravil chuť ani v klání o třetí flek. Brozem se tak ozdobil Kim Gubser. Poslední dvě jízdy a finálová vřava: Jesper vs Andri. Oba borci nezaváhali a odjeli čistě svoje triky. Rozhodčí se ale nakonec naváhnuli na stranu švédskýho štírka. I když já bych zlato pro tentokrát přiřkl švýcarský mašině. Ale to je detail. Klidně to řeknu na plnou hubu. Kdyby se někdy sestavoval žebříček top freeski akcí, tak Red Bull PlayStreets by hravě pomrkávaly minimálně po nejlepší pětce! Jako předchozí ročníky... Vynikající zábava, a to i když člověk čučí jen v telce! Naživo ovšem tak o deset levlů jinde. Na příští ročník to bude chtít zase zajet. Kdo se přidá?

vítězná trojka (foto Miriam Lottes / Red Bull Content Pool)

Pokud si neviděl live přenos RPS 2023, tak si ho můžeš klidně dát teď:

Red Bull PlayStreets 2023 web najdeš zde.

Gastein naživo doporučuje

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Sammy Carslon nás ve filmu "KAMASE" přenese do freeridovýho nebe

Sammy Carslon letos tahá videem "KAMASE" velký prašanový trumfu...

Alex Hall a Hunter Hess vyrukovali s masterpiecem "Magma 3"

Třetí pokračování videa "Magma" vás rozpálí až do běla...

Report: První ročník pražské Snow Stories Night

Premiérový ročník akce Snow Stories Night je úspěšně za námi. Jak to v Kasárně Karlin vypadalo, nám v reportu prozradí sám Robin Kaleta...