Máme za sebou premiéru Red Bull Cascade 2023

Americký Winter Park hostil historicky první ročník závodu Red Bull Cascade 2023...

Každou sezónu dostaneme řádnou rychtu klasických závodů ve slopestylu či big airu a rozhodně se s náma nemažou ani organizátoři freeridových preťěků. Proto už všechno ke konci zimy může působit malinko na jedno brdo. Naštěstí tu ale máme několik výjimek potvrzujících pravidlo. A od letošního roku si do kolonky originálních klání můžeme připsat další vynikající položku. Svojí úspěšnou premiéru má totiž po minulém víkendu za sebou Red Bull Cascade 2023, jehož duchovním otcem je jeden z nejvýraznějších zaoceánských jezdců poslední dekády Bobby Brown. Už loni se uskutečnil testovací ročník, ale až letos se všechno rozjelo pěkně na ostro! Místem činu se pak stala lokalita Vasquez Ridge v americkém středisku Winter Park Resort a my se tam taky na chvíli vypravíme.
Jak je v něčem zaháčkován výrobce energetický šmakulády Red Bull, tak nečekejte nic jinýho než kvalitní podívanou. A v americkém Coloradu to platilo dvojnásob! Vyrostla tady totiž nabušená trať, kde jste našli jak umělý kickery, dřevěný raily tak přírodní muldy, boule nebo třeba bonkovačky o strom. Každej rider si navíc mohl zvolit lehce odlišnou lajnu s různejma překážkama. Stačilo tak pouze pootevřít vrátka svojí lyžařský fantazii. Na premiérový ročník dostal pozvánku tucet věhlasných freeskierů. Nechyběli mezi nimi jak staří pardálové, tak nové hvězdičky aktuálně zářící na freeski nebi. Nezapomnělo se pak ani na něžné pohlaví, i když dámy se na startu tetelily jen dvě, takže je automaticky čekala rovnou finálová bitva.

Alex Hall (foto Daniel Milchev / Red Bull Content Pool)

Celej cirkus se nakonec rozdělil do dvou dnů. Kdo se těšil na jarní teplíčko, tak splakal nad výdělkem. Teplota? Mínus dvacet. Děkuji, nechci. Na každej pád pánové se naporcovali na tři partičky po čtyřech borcích, kde díky vyřazovací formátu muž proti muži, nakonec vykrystalizovalo finálový trio. Z kvarteta Tom Wallisch, Hunter Hess, Blake Wilson a Bobby Brown nakonec přežil rampový mág Hunter Hess. Domácí Mac Forehand pak vyšachoval trio Thibault Magnin, Birk Irving a Ben Smith. Cestu do finále si poté proklestil taky Alex Hall, který za sebou nechal padlé Huntera Hendersona, Konnora Ralpha a Tannera Blakelyho. Finálový trojlístek měl tak ryze americké kořeny.   
V závěrečný bitvě o cenný kovy už chtělo pedál sešlápnout až na zem. Trio finalistů hodilo do placu dvě jízdy a povedenější se samozřejmě počítala. Nakonec se nejvíce utrhnul ze řetězu Alex Hall, jehož highlightem se určitě stal dub cork 1260. Do stříbrnýho hávu se nakonec převlíkl Mac Forehand, kterej volil ze všech tří nejvíce jibovou lajnu a za svým americkým kolegou zaostal pouze o jeden bodík. Další nicotný půlbod pak ztrácel bronzový ranař Hunter Hess. Ten tasil třeba switch dub 900 nebo lehce corknutou dub 1080. Místo na stupních vítězů mu ale už nikdo ukrást nemohl.

Mac Forehand (foto Daniel Milchev / Red Bull Content Pool)

Na závěr nesmíme opomenout ani dvě udatné dámy. Oněmi chrabrými lyžařkami byly domácí Grace Henderson a Carolina Claire, o které, díky zranění, nebylo více jak rok ani vidu ani slechu. Holky měly k dispozici pak hned tři pokusy, na to vykřesat ze sebe maximum. Rozhodčím se nakonec více zamlouval výkon Grace, která přišpendlila dva corky 720 a její skóre vyšplhalo až na hodnotu 48.5 bodů. Caroline nakonec posbírala o pět bodíků méně a o premiérové vítězce tak bylo jasno. Podobný akcičky vždycky rozvíří prach závodní šedi, a tak doufejme, že se napřesrok dočkáme pokračování. Určitě to stálo nejen za naší pozornost.  

Výsledky Red Bull Cascade 2023:

Muži:

1. Alex Hall (USA)
2. Mac Forehand (USA)
3. Hunter Hess (USA)

Ženy:

1. Grace Henderson (USA)
2. Carolie Claire (USA)

vítězové Red Bull Cascade 2023 (foto Scott Crady / Red Bull Content Pool)

Web Red Bull Cascade zde.

slovní bordel

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Surface Skis banda pojezdila v letním Woodward Copperu

První letošní návštěva letní sezóny v Copper Mountain zařídí pánové ze Surface Skis...

Chystá se revoluční X Games League

Prestižní X Games čeká velká expanze a změny...

Nakoukni do kalendáře FIS Světového poháru 2024/25

Pojďme se podívat, jak vypadá program FIS Světového poháru na nadcházející sezónu...