Matěj Švancer a Eileen Gu opanovali FIS Světový pohár ve Steamboatu

Třetí letošní FIS Světový pohár je minulostí a nám nezbývá nic jinýho, než si ho teď pěkně zrekapitulovat...

FIS Světový pohár letos sviští jak namydlenej blesk. Jak by také ne, když do Olympiády v Pekingu zbývají necelý dva měsíce a stihnout se toho musí víc než je zdrávo. První dvě úspěšný zastávky ve švýcarském Churu a na rakouském ledovci Stubai jsou už pouze záblesky minulosti. Tento víkend se ale do epicentra dostalo méně známé coloradské středisko Steamboat. Nejlepší freeskieři a freeskierky si tady dali dostaveníčko, aby si zase zahráli big airovou ruletu o další významný FIS body, který jsou letos cennější než meteorit ve tvaru zadku Marilyn Monroe. Česká reprezentace letos bude sázet hlavně na závody Evropskýho poháru, a tak zákonitě trnitá cesta za oceán si jaksi s předsezónními plány dvakrát netykala. I přes absenci našich želízek v ohni se ale v osmém největším americkém státě děly věci, který by byla velká škoda zamést pod koberec. 

Henrik Harlaut (foto FIS)

Jak už to na Svěťácích bývá, tak všechno musí odšpuntovat rutinní kvalifikace. Počasí, které bylo naladěno spíše na jarní notu, určitě taky přispělo k dobré atmosféře. Sněhu sice na rozdávání nebylo, ale skok vypadal famózně, a to bylo pro riders gró celýho víkendu. Už kvalda musela osekat startovku jak rozzuřenej samuraj s dobře nabroušenou katanou.  Pánové tak vyfasovali pouze deset postupových míst z celkem dvou heatů a téměř šedesátky startujících.  Vyrovnanost startovního pole pak dokazuje fakt, že finálovou účast z Churu dokázala zopáknout pouze trojice borců. Nechyběl však mezi nimi vítěz prvního závodu Matěj Švancer. Naopak mezi šťastnou osmičkou dam se překvapivě netřepetalo jméno estonského zázraku Kelly Sildaru. Tentokrát musela polknout hořkou pilulku v podobě prvního nepostupovýho místa. Nebyla jediná. Stane se…

Matěj Švancer (foto FIS)

Finálovou tajenku pak měly rozluštit tři skoky, když se každýmu riderovi tradičně počítaly dva úspěšnější a rozdílné pokusy. Babská osmička pak na to vlítla tak, že i tornádo bylo oproti holkám jen slaboučkej větříček, kterej sotva ohne lístky bledule jarní. Hned v prvním kole totiž všechny holky celkem s grácií odjely všechny svoje triky, což je situace značně nevídaná! V čele se zaslouženě usadila doublují trojka Tess Ledeux, Eileen Gu a Johanne Killi, a to něžné pohlaví ještě rozhodně neřeklo poslední slovo…

V dalších dvou kolech se totiž  tahaly ještě větší trumfy! Čínská hvězda Eileen Gu se následně zapsala nesmazatelně do análů našeho sportu, když jako první freeskierka v závodě odjela dub cork 1440!! Vysloužila si odměnu v podobě 96.00 bodů a první flek. Ještě malinko větší amok postihl Tess Ledeux. Francouzska posledním kolem chtěla překročit pomyslný rubikon. Bohužel její dub 1620 nepadl na úrodnou půdu. I tak si ale zaslouží velký respekt. Na každej pád stříbro jí neminulo. Pouze titěrný půl bodík pozadu za ní pak dolítala norská královna Johanne Killi. Ta už tak po svém zranění jasně nalezla bývalou formu. Efektivní představení si ale může zapsat i kanadská dvojka Elena Gaskell a Olivia Asselin se čtvrtým respektive pátým místem. Jinak ale bez váhání holky zaslouží za Steambaot velkou pochvalu…

Vítězka Eileen Gu:

Stříbrná Tess Ledeux:

Bronz pro Johanne Killi:

Pánská finálová desítka pak zchudla ještě před samostatným startem. Zranění nepustilo do bitvy o placky favorita Birka Ruuda, což byla převeliká škoda. Hned od prvních triků se do toho pánové zakousli jak do šťavnatýho stejku. Pozornost na sebe hned vábil Matěj Švancer, kterej předvedl lehce kontroverzní triple cork tokyo drift. Mezi závodními triky až možná trochu bizarnost. Každopádně rozhodčí se s tím popasoval se ctí a těch 90 a půl bodu bylo asi adekvátních. Na druhou stranu proti pregrab triplu Antoine Adelisseho a motanici switch dub corku 1800 z dílny Alexe Halla nemohl nikdo říct ani popel. Nejlepší skóre si vyválčili kluci zaslouženě.

rotující Alex Hall (foto FIS)

Ve druhém kole pak definitivně s ambicemi ostatních zamával právě Matěj. Jeho perfektnímu nosebutteru  triple corku 1980 snad už jen chybělo, aby zajistil celosvětový mír a dokonalost sama by byla na světě. Vejslužka 98 bodů mluví sama za sebe. Do konce závodu pak už nikdo nestihla mladý rakouský uragán přeskočit. Nejblíže k němu měl Alex Hall, který svoje představení vygradoval dub corkem 1980 a zakotvil na stříbrným ostrůvku. Neuvěřitelně pouze bod a půl pak dělil pány na třetí až pátý pozici! Nejlíp z toho vyšel Francouz Antoine Adelisse. Sklonit se naopak musel Oliwer Magnusson a mladičký Nor Tormod Frostad. Ten stejně jako sedmej Novozélanďan Ben Barclay ale dosáhl svýho nejlepšího umístění v rámci Světovýho poháru a určitě tak u něj převládal pocit radosti. Závod opět na ostří nože, kde se laťka zase zvedala do nebeských výšin. Uff… FIS Světový pohár pak nepolevuje a další klání je v kalendáři již tento týden. Premiéra čeká rampu v americkém Copper Mountain. Ve středu se láme chleba ve kvaldě, pátek pak patří finále   

Zlatý Matěj:

Druhý flek pro Alexe Halla:

Bronzový Antoine Adelisse:

Výsledky FIS Světovýho poháru ve Steamboatu:

Muži:

1. Matěj Švancer (AUT)
2. Alex Hall (USA)
3. Antoine Adelisse (FRA)
4. Oliwer Magnusson (SWE)
5. Tormod Frostad (NOR)
6. Colby Stevenson (USA)
7. Ben Barclay (NZL)
8. Henrik Harlaut (SWE)
9. Christian Nummedal (NOR)
10. Birk Ruud (NOR)

Kompletní výsledky: zde

Ženy:

1. Eileen Gu (CHN)
2. Tess Ledeux (FRA)
3. Johanne Killi (NOR)
4. Elena Gaskell (CAN)
5. Olivia Asselin (CAN)
6. Sarah Hoefflin (SUI)
7. Giulia Tannp (SUI)
8. Sandra Eie (NOR)

Kompletní výsledky: zde

report zpytlikoval

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Justin Kennedy bortí streety ve svým season editu

Justin "Juice" Kennedy nás vezme na zaoceánský streety...

Buldozlife pustili ven street video "Egal"

Švýcarští shreďáci Buldozlife crew mají venku zase jednu streetovou pohodičku...

The Blondes a Arianna Tricomi vychutnávají Japonsko v segmentu z "The Land of Giants" od MSP

Čtyři freeriderky nás vezmou v ochutnávce z "The Land of Giants" do japonskýho prašanu...