Max Hitzig a Hedvig Wessel si podmanili Freeride World Tour 2024

Další velká soutěž pro rok 2024 je za námi! Známe krále a královnu Freeride World Tour....

O Freeride World Tour 2024 už můžeme pěkně v klídečku mluvit pouze v minulém čase. Letošní ročník nejprestižnější série prašanových závodů zatáhnul svojí oponu pravidelným rozloučením ve švýcarských Alpách. Loňský ročník Xtreme Verbier narazil na nepříznivý podmínky, ale aktuální zimu si to všichni finalisti vynahradili všema deseti! Mezi pěticí nejlepších dam a desítkou chlapáků bohužel chyběli zranění Lily Bradley a Carl Regnér Eriksson. Jak každý ví, freeskiing nejsou šachy, kde max zašantročíte figurku pěšče nebo v horším případě dostanete křeč do ukazováku. Nemilosrdný boj o letošní tituly se opět rozlousknul na severní straně 3223 metrů vysoký hory Bec des Rosses. Jezdci pak do závodu naskočili podle aktuálního celkovýho pořadí od nejhoršího až po vedoucí jedince, kteří tak měli všechno ve svých rukou!

dropující Hedvig Wessel (foto: J. Bernard / FWT)

Za lyžaře si první slovo vzaly dámy a konkrétně Polka Zuza Witych, která si střihla několik fešných cliff dropů a zadělala si na solidní výsledek. Domácí Sybille Blanjean v porovnání s naší sousedkou předvedla lehce nemastný a neslaný výkon, a tak to na placku očividně nestačilo. To Manon Loschi chtěla vstoupit do dějin jako první žena s dabl backflipem, jenže už od prvního pohledu haprovala rychlost. Salto a půl s ukázkovým přistáním na květák naštěstí nezanechalo žádné následky. Pád soupeřky ale nijak nerozhodil Hedvigu Wessel. Norská bojovnice zatnula zuby, vyseknula tři excelentní dropy a od rozhodčích na její konto přistálo první devadesátkový hodnocení dne! Všechno pak už mohla změnit jen Astrid Cheylus. Zástupkyně galského kohouta se povedenou lajnou ale stihla vyšvihnout jen na bronzový stupínek, což byla voda na mlýn Norce! Hedviga se tak oblékla do zlatova nejen ve Verbieru, ale s rovými 36000 body poprvé ovládla i celou sezónu!

Vítězka Hedvig Wessel:

Z pánského osazenstva první hrábnul do kopce Oscar Mandin. A francouzský nováček si nevedl věru zle. Agresivní jízda s dvěma bečkama mu hned vynesla rovných devadesát bodíků. Pěkná práce. Domácího Martina Bendera ale paní Štěstěna rozhodně nepolíbila. Bolestivý pád při cliff dropu 360 přeťal jeho medailové ambice. Jako jediný z mužů tak našel u svýho jména nepopulární NS (no score). Dvojka Valentin Rainer a Maxime Chabloz pak zvolila hodně podobnou jízdu. Stejný lajny, téměř stejný známky. Na nejlepší to chtělo malinko přitlačit. Naopak hozenou rukavici zvedl Finn Bilous. O jeho přerodu z parkový krysy v prašanovýho labužníka není potřeba dlouze polemizovat. Mezi jeho highlighty tutově můžeme zařadit třišedinu z proslulýho Hollywood cliffu a rázem se Novozélanďan procpal do vedení!

Marcus Goguen a jeho 360 drop (foto: J. Bernard / FWT)

Japonec Tenra Katsonu tentokrát úplně nevstal pravou nohou. Během dopadá triků si neodpusil několi zaváhání, a tak ani soudci to se štědrostí nepřeháněli. Ještě hůře dopadl Kristofer Turdell. Zkušený Švéd ustál backflip jen s pomocí boží a choulel se až téměř u výsledkovýho chvostu. Nahoře ale už dřepěl jen nejlepší trojlístek. Ben Richards tentokrát nevynesl všechny esa. Zvládnul rovně Hollywood cliff nebo 360, ale i tak si nakonec odnesl titul Rookie of the Year. Kdo ovšem trefil jackpot, byl Marcus Goguen! Kanadský objev vtrhnul jak smyslů zbavený do levý části kopce a otevřel úplně novu lajnu! Jako třešničku na dortu si připravil masivní dabl cliff drop a rozhodčí jeho novátorství bohatě zaplatili! Macatá odměna 96.00 přišlu k duhu. Na startovním roštu se pak vyhříval už je Max Hitzig. K potvrzení titulu potřeboval skončit na bedně. Možná proto tolik zbytečně neriskoval jako obvykle, ale nakonec to klaplo! Německý freerider slavil stříbro v závodě a se skóre 41100 i celkový kralování! Infarktový závěr a skvělá tečka za celým ročník 2024!

Vítěz Marcus Goguen:

Stříbrný Max Hitzig:

Bronzový Finn Bilous:

Výsledky Freeride World Tour 2024 - Xtreme Verbier:

Ženy:

1. Hedvig Wessel (NOR)
2. Zuzanna Witych (POL)
3. Astrid Cheylus (FRA)
4. Sybille Blanjean (SUI)
5. Manon Loschi (FRA)

nejlepší dámy ve Verbier (foto: D. Daher / FWT)

Muži:

1. Marcus Goguen (CAN)
2. Max Hitzig (GER)
3. Finn Bilous (NZL)
4. Oscar Mandin (FRA)
5. Ben Richards (NZL)
6. Maxime Chabloz (SUI)
7. Valentin Rainer (AUT)
8. Tenra Katsuno (JPN)
9. Kristofer Turdell (SWE)
10. Martin Bender (SUI) 

králové Xtreme Verbier (foto: D. Daher / FWT)

Celkové výsledky Freeride World Tour 2024:

Ženy:

1. Hedvig Wessel (NOR) - 36000 bodů
2. Astrid Cheylus (FRA) - 33770 b.
3. Zuzanna Witych (POL) - 28595 b.
4. Manon Loschi - 28575 b.
5. Sybille Blanjean (SUI) - 25575 b.

Muži:

1. Max Hitzig (GER) - 41100 bodů
2. Marcus Goguen (CAN) - 39420 b.
3. Ben Richards (NZL) - 32435 b.
4. Finn Bilous (NZL) - 29695 b.
5. Kristofer Turdell (SWE) - 29470 b.

Web Freeride World Tour najdeš zde.

psané slovo si vzal do parád

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Připlula třetí epizoda Cut Loose s Konnorem Ralphem

Třetí pokračování Cut Loose od Konnora Ralpha nás zavede do letního Woodward Copperu...

Letní jibbovačka jménem BCB Summer Jibbing proběhne již o víkendu 19.-21.července

V půli července o víkendu 19. až 21.července proběhnou legendární snowboardové a freeski závody v Janovičkách u Broumova. V této pozváce se dozvíš, co tě na místě čeká a nemine.

Alec Henderson nás přenese na letní Mt. Hood

Návštěva americkýho Mt. Hoodu nemůže v letních měsících chybět...