Valentin Rainer a Justine Dufour-Lapointe vládli Freeride World Tour 2023 v Ordino-Arcalís

V Pyrenejích pokračovala druhá zastávka Freeride World Tour 2023 a zase bylo na co koukat...

Freeride World Tour se pro letošek s náma nemaže. Úvodní klání v kanadském Kicking Horse se sice dočkalo díky sněhový bídě odkladu. Ale jezdci si to všechno vyhradili v Pyrenejích, kde se mohli cejtit jak na houpačce. Jen co zdárně dojeli svůj závod ve španělském Baqueira Beret, tak se přesunuli nějakých sto šedesát kiláků do nedaleké Andorry. Tady je už vyhlíželi v resortu Ordino-Arcalís, kde hned za čtyři dny dřepěli na 2729 metrů nad mořem vysoké hoře Pic de les Planes a snažili se rozmnožit svojí bodovou zásobu v rámci FWT. Sněhové podmínky v knížectví přece jenom už hraničily více s ideálností než na předchozí zastávce a riders tak mohli využít potenciál delšího a rozmanitějšího kopce. I přesto kdyby ještě dorazila minimálně jedna zásilka se sněhem, tak by se nikdo nemohl zlobit.

Justine Dufour-Lapointe (foto Freeride World Tour / Jeremy Bernard)

Z lyžařský regaty se první do léček místního svahu pustilo osm dam. Skvělý výsledek ze Španělska nedokázala potvrdit mladá Američanka Addison Rafford. Pád jí bohužel přišpendlil až na předposlední flek. Naopak svoje první letošní pódium uloupila Švýcarka Elisabeth Gerritzen, u které stojí za zmínku vypíchnout její double cliff drop. Jako přes kopírák si musela připadat Molly Armanino. Pyrenejské pohoří pro ní má stříbrný nádech a dokázala podruhý za sebou skončit jen těsně pod vrcholem. Výsledek navíc Američanku katapultoval do celkové vedení. Na trůn pak tentokrát vystoupala Justine Dufour-Lapointe. Kanadská olympijská vítězka v boulích si od rozhodčích vyslechla verdikt 74.00 a jako úplně poslední žena závodu tomu nasadila zlatou tečku. 

Královna Justine Dufour-Lapointe:

Následující třiadvacítka maníků se opěr rozhodla, že místní hoře pořádně vypráší kožíšek. Hned první Abel Moga ze Španělska měl ale trošku přemotivováno a po pádu si vysloužil neoblíbený NS (no score). To následující jízda Rosse Testera byla z jinýho těsta. Amík vyprásknul dvě 360, k tomu přišoupnul beko a rázem ručička ukazující medailové ambice vylítla vysoko. Se skóre 90.00 ani nic jinýho čekat nemůžete. Určitě si tak spravil chuť po nepovedeným úvodu sezóny. Ve skvělém světle se opět ukázal mladý Němec Max Hitzig. Pokořil několik skalek a z trikovýho menu servíroval taky 360 nebo bečko. V konečným součtu mu lajna vygenerovala nepopulární bramboračku. Po něm se ale vtrhnul na svah Valentin Rainer. I ten svojí jízdu obohatil o 360 a backflip a každej trik vypráskl hned dvakrát. Bodová odměna se tak jasně šponovala do výšin. Valentina navíc v cíli přemohli emoce, protože jízdu věnoval  svému kamarádovi, která nedávno zahynul pod lavinou v Japonsku. Rozhodčí si dali na čas, ale nakonec o jeden bodík Rakušan se slzami v očích přeskočil americkýho protivníka. 

Maxime Chabloz a jeho cork 720 (foto Freeride World Tour / Jeremy Bernard)

Hodně frash vystoupení si opak opět odškrtnul Finn Bilous. Ještě nedávno snowparky brázdící Novozélanďan je živou vodou freeridingu. S tratí se jednoduše mazlí a hraje. Jeho nosebutter nebo switch 180 cením. Za mě je výsledný pátý místo pořád málo. Ale chápu, já sem asi furt moc nastavenej na freestylovou stránku věci. Skvěle našlápnuto měl i vítěz prvního klání Max Palm ze Švédska. Jenže školácká chyba vedoucí k menšímu pádu ke konci trati poslala jeho medailový ambice někam hluboko k Poseidonovi do obejváku. Posledním cápkem, kterej ještě rozvířil čelní pozice, se stal Maxime Chabloz. Švýcarovo skóre by navíc ještě nabobtnalo, kdyby trochu nepřisedl první menší dropík. Protože jinak zaprasil s corkem 720 a dabl bekem! Tady to smrdělo zlatem. Škoda zaváhání. Ale i bronz bral určitě všema deseti. Navíc se pošoupnul do vedení celkové Tour. Jezdci se nyní přesunou za oceán do Britské Kolumbie. Tady je čeká z ledna odkládaný závod v Kicking Horse a to mezi 17. a 22 .únorem. Těšíme se.     

Vítěz Valentin Rainer:

Výsledky Freeride World Tour 2023 – Ordino-Arcalís:

Ženy:

1. Justine Dufour-Lapointe (CAN)
2. Molly Armanino (USA)
3. Elisabeth Gerritzen (SUI)
4. Sybille Blanjean (SUI)
5. Megane Betend (FRA)
6. Olivia McNeaill (CAN)
7. Addison Rafford (USA)
8. Jessica Hotter (NZL) 

Muži:

1. Valentin Rainer (AUT)
2. Ross Tester (USA)
3. Maxime Chabloz (SUI)
4. Max Hitzig (GER)
5. Finn Bilous (NZL)
6. Andrew Pollard (USA)
7. Simone Perraudin (SUI)
8. Xander Guldman (USA)
9. Marcus Goguen (CAN)
10. Reine Barkered (SWE)
11. Carl Rewgnér Eriksson (SWE)
12. Max Palm (SWE)
13. Jack Nichols (USA)
14. Craig Murray (NZL)
15. Oscar Mandin (FRA)
16. Jedediah Kravitz (USA)
17. James Hampton (NZL)
18. Leif Mumma (USA)
19. Kristofer Turdell (SWE)
20. Manu Barnard (NZL)
21. Reyes Iker (AND)
22. Ralph Welponer (ITA)
23. Abel  Moga (ESP)

nejlepší lyžaři a boarďáci v Ordino-Arcalís (foto Freeride World Tour / Jeremy Bernard)

Web Freeride World Tour najdeš zde.

se čtivem otravuje

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Chystá se revoluční X Games League

Prestižní X Games čeká velká expanze a změny...

Nakoukni do kalendáře FIS Světového poháru 2024/25

Pojďme se podívat, jak vypadá program FIS Světového poháru na nadcházející sezónu...

Třeskutá půlhodinka s Capeesh partou

Ferdinand Dahl a jeho týmový grupa od značky Capeesh má venku pohodovou půlhodinku "capeesh worldwide"...