Mistrovství světa 2023: Zlato z rampy pro Brendana Mackaye a Hannu Faulhaber

Parádní podívanou nám nachystalo finále rampy na MS 2023 v Bakuriani...

V sobotu se na Mistrovství světa 2023 v Bakuriani rozdávaly medaile jak na běžícím páse! Podle plánu měli freeskieři původně rozseknout pouze halfpipe, ale protože předpověď počasí nabádala poslední den týdne spíše trávit v pelechu než na svahu, tak se organizátoři rozhodli, že vyluštíme i medailovou tajenku v big airu. Na každý pád teď nás ale bude zajímat pouze sto devadesát pět metrů dlouhá rampa, která už se prsila na nejlepší desítka chlapáků a osmičku žen po kvalifikaci. Rozmary počasí se naštěstí nesly v únosné míře, a i když před třetím kole o sobě pořádně dala vědět mlha, tak nakonec se finále odjelo celkem bez škobrtnutí. A byla to podívaná jak víno! Ale rozhodně ne nějakej krabicák z večerky! Tohle se rovnalo francouzskému výběru z hroznů z jižních svahů, a kdo sledovat neuvěřitelný vyvrcholení, tak mu z toho možná zešedivěly vlasy na hlavě!

rampa v Bakuriani (foto FIS

Něžné pohlaví se toho rozhodně nezaleklo, a i když kvůli zranění na Kavkaz nedorazila Eileen Gu a Kelly Sildaru, tak se holky pořádně vyšvihly! První dáma, která pořádně zahrozila ukazováčkem a hlavně triky, byla kanadská favoritka Rachael Karker. Její celkem už tradiční jízda s velkými corky 900 japan jí hned v prvním kole vystřelila nad devadesátkovou hranici. Soupeřky se ale hozené rukavice nezalekly! Nejprve přitopila pod kotlem Hanna Faulhaber, která lítala určitě nejvýše a mohla si pokecat s místním ptactvem. Navíc celkem vypilovala switch rotace a rázem jí na účtu přistálo macatý skóre 93.25 bodů! Jenže toho se nezalekla drobonká Zoe Atkin. Britka nasadila vysokou technickou laťku, kde nechyběly třeba switch 720 na obě strany a o bodík a čtvrt americkou soupeřku udolala!

flair od Rachael Karker (foto FIS)

Všechno se tak muselo rozseknout v záverečným kole! Špatně si určitě nevedla čínská děva Kexin Zhang, která tradičně vystřihla nejvíce triků ze switche a navíc urotovala 1080. Kdyby u ní zvládla grab, tak si myslím, že to bude stačit na více než bramboračku. Jenže to si nahoře už rovnala fidlátka osmnáctiletá Američanka. Hanna s noblesou zopakovala svojí jízdu z předchozího kola, ale rozhodčích se očividně líbila malinko víc a vystřelili jí až na astronomickou metu 95.75! Sesadit jí z trůnu mohla už jen Rachael, která ale svojí jízdu bohužel nezkrotila, a tak se novou šampiónkou možná malinko překvapivě stala Hanna Faulhaber z USA.

Královna Hanna Faulhaber:

(tentokrát FIS zvěřejnil jen zlatý jízdy, škoda)

Pánské finále nám pak připravilo představení, z kterýho jsem párkrát musel lovit oči ze země! Hned v prvním kole všem fouknul Brendan Mackay. Kanadský blázen bez problému vyčistil svoje dva doubly na switch, dva dub corky 1260 a přepočítával nášup 94.00. V druhých jízdách se pak naposledy v kariéře ozval veterán Kevin Rolland. Francouzovo kombo s třemi doubly sice na největší zabijáky nestačilo, ale krásným sedmým místem se rozloučil se svojí bohatou kariérou a já můžu jedině smeknout klobouk! Moc pěkně se pak taky vytasil Tristan Feinberg. Americký mladík sypal z rukávu dub corky 1620 a až zapracuje na provedení, tak tady máme další světový eso! No a takový kudrnatý Ben Harrington ze Zélandu?! To je čistá radost z lyžování.

Brendan Mackay (foto FIS)

Největší peklo si ale kluci nachystali na závěrečný jízdy a  myslím, že když to viděl Lucifer, tak chtěl podat výpověď. Nejprve se zbláznil aspenský Alex Ferreira s dvěma obřími dub corky 1620! Na Brendana to ale o bodík nestačilo! Simon D´Artois odpověděl svojí osobitou jízdou, kde měl svoje místo gigatický air to fakie a hlavně tři tupláky včetně alley oop doublu. V tu chvíli poskočil na bronz. Finská kometa sezóny Jon Sallinen v tu chvíli kroužila na běžné dráze bez placky! Hned  ale nakopnul motory! Čtyři dably a 1080 a odměna 95.75! Den blbec pak druhým pádem podtrhnul David Wise. Tomu to prostě dnes nesedlo, jenže nahoře už dřepěl Brendan Mackay. Svojí perfektní jízdu ještě vyšperkoval, když jeden dub 1260 nahradil dub 1620! Všechno totálně vysoko a čistě . Wau! Body? 97.25 a zasloužený zlato! Za mě jeden z top rampových závodů vůbec a to považte, že na startu chyběl kvartet Aaron Blunck, Birk Irving, Noah Bowman a Nico Porteous!! Až se tahle sestava sejde v plný palbě, tak se bude zatýkat. Tohle bude trestný... Jinak ale bomba. Za mě finále rampy za jedna s hvězdičkou...

Vítěz Brendan Mackay:

Výsledky finále halfpipe na MS 2023:

Ženy:

1. Hanna Faulhaber (USA)
2. Zoe Atkin (GBR)
3. Rachael Karker (CAN)
4. Kexin Zhang (CHN)
5. Amy Fraser (CAN)
6. Svea Irving (USA)
7. Brita Sigourney (USA)
8. Dillan Glennie (CAN

Zoe, Hanna a Rachael (foto FIS)

Muži:

1. Brendan Mackay (CAN)
2. Jon Sallinen (FIN)
3. Alex Ferreira (USA)
4. Simon D´Artois (CAN)
5. Ben Harrington (NZL)
6. Dylan Ladd (USA)
7. Kevin Rolland (FRA)
8. Tristan Feinberg (USA)
9. David Wise (USA)
10. Robin Briguet (SUI)

Kompletní výsledky: muži, ženy

Jon, Brendan, Alex (foto FIS)

Web Mistrovství světa 2023 najdeš zde.

se zadrženým dechem sledoval

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

The Blondes a Arianna Tricomi vychutnávají Japonsko v segmentu z "The Land of Giants" od MSP

Čtyři freeriderky nás vezmou v ochutnávce z "The Land of Giants" do japonskýho prašanu...

Štylař Valentin Morel potěší season editem

Švýcarská štylová mašina Valentin Morel má venku nový sezónní video...

Kim Gubser prubnul na Swatch Nines 2024 světovej rekord v nejvyšším poletu

Na letošních Swatch Nines padl rekord v nejvyšším airu historie...