MSJ 2024: Počasí zatrhlo klukům závod v big airu

Big air na Mistrovství světa juniorů 2024 zdevastovalo počasí...

Poslední březnový týden si v kalendáři vyhradilo Mistrovství světa juniorů 2024, které se uhnízdilo v italském Livignu v místním Snowparku Mottolino. Všechno tady načnul s velkou pompou slopestyle, ve kterém se náš Petr Müller zaskvěl nádherným sedmým místem z celkem téměř osmi desítek mladých freeskierů! Parádní úspěch! S velkým očekáváním se tak vyhlížela páteční kvalda big airu, do kterého mělo naskočit naše trio juniorů. Vy už ale nejspíš tušíte, že počasí si opět vybralo slabší chvilku. No spíš mu úplně jeblo v makovici. Vichr, sněžení, kedr, humpl, kekel... Vždyť to znáte. Páteční program se tak musel kompletně odložit a organizátoři se mohli dát na modlení, aby se celý závod odjel během soboty. Nestalo se tak...

tak takhle během big airu bohužel nebylo... (foto: Livigno)

Už od prvních chvil visel nad sobotním dnem Damoklův meč. Kvalifikaci po prodlevách nakonec odšpuntoval pánský heat číslo jedna a devatenáct slečen, kteří vlítli na společnou dvoukolovou kvaldu. Jenže s přibývajícím časem to spíše vypadlo, že dřív přistanou zelení mužíčci v horkovzdušným balónu, než že se kvalifikační boj zvládne absolvovat. Neblahé obavy se bohužel nakonec naplnily. Kluci stihli jedno kompletní kolo a část druhýho. A konec, šmitec. Velká smůla pro český barvy, protože Péťa Müller ve svý první jízdě vyšvihnul double cork 1440 tail jak z partesu a s více jak devadesátkových hodnocením se pohyboval na prozatimním druhým fleku v heatu. Jeden trik zvládl i Kuba Koula, ale to už je teď stejně putná. Eliasz Kiszka a zbytek heatu 2 a 3 přišli uplně na buben. Kluci se zkrátka závodu nedočkali a letošní juniorské zlato pro šampióna v big airu tak zůstane kdesi v trezoru.
Lépe aspoň dopadlo něžné pohlaví. Holky stihly všechny zajet aspoň dva triky, i když je pravda, že několik posledních lyžařek už muselo riskovat v hodně drsných podmínkách. Vítr a sněžení dělalo prostě cavyky, a tak plno holek skok radši rozumně objelo. Proto místama to strašidelný bodový hodnocení 1.00. Regulérnost aby tady člověk pohledal. Na každej pád titul slaví domácí Flora Tabanelli, která si spravila chuť po zklamání ve slopestylu. Stříbro zvládla ukořistit  Němka Muriel Mohr a radost z něho měl i její trenér Jirka Volák. Aby taky ne. Zlato plus stříbro ze šampionátu je i pro něj skvělá vizitka. Bronz pak překvapivě míří na Ukrajinu zásluhou Mariii Aniichyn. Vzhledem k tomu, že rampa na programu nefiguruje, tak to je z Itálie bohužel vše.

Muriel Mohr s koučem Jirkou Volákem (foto: Livigno)

Výsledky holčičího big airu na MSJ 2024:

1. Flora Tabanelli (ITA)
2. Muriel Mohr (GER)
3. Mariia Aniichyn (UKR)
4. Avery Krumme (CAN)
5. Kiho Sugawara (JPN)
6. Eleanor Andrews (USA)
7. Kathryn Gray (USA)
8. Silje Kinkead (DEN)

Kompletní výsledky: zde

nejlepší holky (foto: Livigno)

z počasí se poblil

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Chystá se revoluční X Games League

Prestižní X Games čeká velká expanze a změny...

Nakoukni do kalendáře FIS Světového poháru 2024/25

Pojďme se podívat, jak vypadá program FIS Světového poháru na nadcházející sezónu...

Třeskutá půlhodinka s Capeesh partou

Ferdinand Dahl a jeho týmový grupa od značky Capeesh má venku pohodovou půlhodinku "capeesh worldwide"...