Na Czech Freeski Tour ve Vítkovicích se rozdávaly republikové tituly za rok 2022

Uplynulá sobota patřila třetí zastávce Czech Freeski Tour 2022, která navíc byla ve Vítkovicích vyšperkovaná rozdáváním titulů mistra republiky...

Letošní ročník českého poháru Czech Freeski Tour 2022 se v zimě ještě nestihl ani pořádně rozkoukat a už za chvíli bude potřebovat možná umělé dýchání a psát si parte. Po uplynulém víkendu se totiž mílovými kroky blíží ke svýmu vyvrcholení a konci. Po letní zastávce v Jumparku Matylda a následném pokračování na sněhu v Deštném v Orlických horách, se třetí dějství ustájilo v oblíbených Vítkovicích v Krkonoších. Sobotní den nebylo radno brát na lehkou váhu. Celý závod se totiž mohl pyšnit ocejchováním titulem mistrovství republiky ve slopestylu, což mimochodem znamenalo dvojnásobný přísun bodů do celkového hodnocení. Kdo si dělal zálusk na prvenství v rámci celýho poháru, tak v sobotním klání musel lidově řečeno vyložit na stůl všechny karty.
Rozhazovačný počasí celý týden nešetřilo s blankytnou oblohou, a tak si prostě řeklo, že na sobotu lehce přiškrtí kohoutky. Asi jsme na jeho černý listině. Naštěstí menší občasná chumelenice neodradila partičku nejvěrnějších, kteří dorazili do nejvyššího českýho pohoří rvát se o republikový tituly. Umělci z Freestyle Area vysochali jak jib lajnu pro zkušený pardály, tak easy bedýnky pro nejmenší špunty. Jízdy pak gradovaly na dvou platformách skoků, kde jste také měli na výběr od nejzakrslejšího liliputa až po nejmacatější kopnu. Nikdo tak nemusel svojí nervové soustavě působit zbytečný trauma a všichni se mohli v klídku soustředit na svoje dvě kvalifikační jízdy.

Péťa Muller a jeho flat

Celá sedmička holek se slítla na překážky jak sedmero krkavců. Čtveřice, která vyklovala nejlepší triky, se pak uhnízdila ve finále. S nejlepší sadou triků nakonec přispěchala Terka Korábová, který vypráskla sestavičku lip do streetu, fs switch up, 360 na prvním kickeru a utemovala to 540 s tailem. Od víkendu se tak může honosit titulem mistryní republiky. Vítězka orlickohorskýho podniku Magdalena Krčálová musela tentokrát vzít za vděk stříbrnou placku. A konečně se taky po delší době probrala z mrákot Bára Nováková. Nejzkušenější žena na startu pořád ukazuje, že rozhodně ještě nemá prošlou technickou a potěšila třetím místem. Nepopulární bramboračku pak schytala Terka Nečasová, která kdyby nepokazila svojí 540, mohl myslet i vejš. Tak snad to klapne příště...

Magda Krčálová na kopně

Nejhlasitější brajgl měla na triku nejmladší kategorie čiperů do patnácti let. Do Krkonoš jich dovalil celý tucet. Nemilosrdná kvalifikace pak hned sedmičku klučinům zatrhla tipec . V pětičlenném finále pak nikoho nešetřil Petr Muller. Jeho arzenál triků čítal 270 do speedu, bs 450 z plynovky, switch 900 a flatspin 360 japan. Proti takový ráži by soupeřům nepomohla ani neprůstřelná vesta a Péťa se mohl konečně radovat z výhry. Spokojenost musela vládnout i u Lukáše Peterky, který za pravou 360 japan a 540 safety schramstl stříbro. Boj na ostří nože se o třetí flek rozhořel mezi Matějem Pecháčem a Kubou Drnkem. Nakonec malinko víc přitopil prvně jmenovaný, který tak spálil Kubovi pódiové ambice.
Zahambit se rozhodně neměli v plánu ani junioři. Sebranka kluků do devatenácti let se do toho zakousla, že i krokodýl nilský zvířecí rekordman s nejsilnějším skusem musel závidět. Jak se říká den blbec si pro tentokrát vybral minulý vítěz Joachim Kiszka a musel podium uvolnit svým konkurentům. Niterný bodík nakonec dělil třetího Adama Zavadila za skokovou variantu switch 540 do 540 mute od stříbrnýho stupínku. Ten pod svojí taktovkou držel Jirka Lafek, který čaroval třeba s k-fedem, fs 450 z railu nebo corkem 720. Titul šampióna si ale nakonec možná malinko překvapivě odnesl někdo úplně jiný. Zrak totiž všem vytřel Mára Krčál a jejich početná freeski rodinka, tak mohla v sobotu už podruhý bouchat bublinky.

letící Jirka Lafek 

Rada (nej)starších pak zasedla k finálovému stolu ve zkušeném složení. Mezi nejlepší chlapáky se opět prodraly zběhlá jména jako Honza Ježek, Radek Palkoska, Vojta Ševeček a Honza Ferbr. V podstatě nás čekalo repete z Deštného. Sladkou pomstu určitě plánoval Jéža, jenže si jaksi zapomněl přibalit produkty cukrovaru. Den mu tak po nepopulárním čtvrtém místě a bodíku a půl ztráty na placku lehce zhořkl. To Vojta měl při volbě jízdy šťastnější ruku a hlavně i nohy. Kombíčkem switch pravá 720 japan a switch cork 540 si zopakoval svoje minulé bronzové potěšení. Velkou odvetu si pak naplánoval Honza Ferbr, kterej Ráďovi tentokrát nic nedaroval. Půlbodovej rozdíl by se sice těžko hledal i mikroskopem s nejkvalitnější optickou sestavou, leč rozhodčí ho odhalili. Ani nášup fs switch up precl 270 ven, 450 z railu, pravej cork 720 a cork 900 reverse mute nenadělil Radkovi zlatou a musel se tentokrát před Ferbříkem sklonit. Gratulace a díky všem, co dorazili.

Tři ze čtyř zastávek Czech Freeski Tour tak máme uspěšně odškrtnutý. Rozuzlení by mělo padnout v sobotu 12. března v Krušných horách, ale lokalita zatím ještě není sto procentně jistá, protože dorazily menší problémy. Na každej pád hned jak budeme vědět víc, tak do vás budeme ládovat info, kde se finální závod odjede! Brzo se pak taky můžete těšit na video z Vítek.

Výsledky Czech Freeski Tour MČR ve Vítkovicích:

Ženy:

1. Terka Korábová
2. Magdalena Krčálová
3. Bára Nováková
4. Terka Nečasová
5. Adéla Krčálová
6. Gábina Janoušková
7. Zuzka Nečasová

nejlepší holky slaví

Děti do 15 let:

1. Petr Muller 
2. Lukáš Peterka
3. Matěj Pecháč
4. Jakub Drnek
5. Damian Kiszka
6. Matšj Titz
7. Vojta Soukup
8. Daniel Albrecht
9.-10. Bruno Hřebíček
9.-10. Alvin Kubů
11.-12. Oliver Zouhar
11.-12. Hubert Karas

nejlepší prckové

Junioři:

1. Mára Krčál
2. Jirka Lafek 
3. Adam Zavadil
4. Joachim Kiszka
5. František Koldus

juniorští medailisté

Muži:

1. Honza Ferbr
2. Radek Palkoska
3. Vojta Ševeček
4. Honza Ježek
5. Johan Walzel
6. Štepán Procházka
7. Adam Kyzivát
8. Kuba Roj

pánská elita

slovní koktejl namíchal

Maty Vránek
Další články autora

obráz

Jiří Novotný
Další články autora

Další zajímavé články

Surface Skis banda pojezdila v letním Woodward Copperu

První letošní návštěva letní sezóny v Copper Mountain zařídí pánové ze Surface Skis...

Chystá se revoluční X Games League

Prestižní X Games čeká velká expanze a změny...

Nakoukni do kalendáře FIS Světového poháru 2024/25

Pojďme se podívat, jak vypadá program FIS Světového poháru na nadcházející sezónu...