Nebezpečné sněhové podmínky zhatily finále Freeride World Tour 2023

Velké rozuzlení letošní Freeride World Tour ve Verbieru dopadlo nakonec neslavně...

Letošní zima musela celou svojí dobu trpět vrtochy jednoho pancharta, kterej by si zasloužil zavřít někam do hluboký šatlavy nejlíp na doživotí nebo ho rovnu poslat na elektrický křeslo! Řeč je samozřejmě o zpropadeným počasí, který letošní závodní sezóně tak podkopává nohy, že to je skoro na hození ručníku do ringu. Naposledy to tento týden odskákala prestižní Freeride World Tour, která v těchto dnech měla vyvrcholit tradičně grandiózním klání Xtreme Verbier, jenže rozmary počasí nemilosrdně poslali plány organizátorů k šípkům. Podruhé v historii se tak legendární podnik ve švýcarských Alpách musel odpískat.
Jakou pohromu si tentokrát povětrností podmínky připravili pro nejlepší freeridery pod slunce? Už před víkendem dorazila tučná sněhová nadílka a k tomu rozjely svůj karneval větrné poryvy. Od soboty tak už v místě závodu nejezdily ani lanovky. Jediným schůdným termínem se jevilo úterý, protože předpověď na další dny strašila nelidským mordorem. Po ohlídnutí svahu Bec des Rosses z helikoptéry se přímo do terény dostaly bezpečnostní týmy až ráno v den naplánovaného závodu . Bohužel na ty čekalo několik velkých laviny a opravdu nebezpečné sněhové podmínky. Zakladateli FWT Nicolasovi Hale-Woodsovi, tak nezbývalo nic jinýho, než celý podnik definitivně odpískat. Bezpečností riziko bylo příliš veliké a příroda má prostě vždycky poslední slovo. 
Konečné pořadí Freeride World Tour pro rok 2023 se tak vykrystalizovalo z odjetých čtyřech závodů v Baquiera Beret, Ordino-Arcalís, kanadském Kicking Horsu a rakouském Fieberbrunnu. Korunu si na hlavu tak premiérově posadil mladý Rakušan Valentin Rainer, který o 1440 bodů za sebou nechal další mladou tvářičku a obhájce titulu Maxima Chabloze ze Švýcarska. Na bronzový stupínek se pak postavil osmadvacetiletý Američan Andrew Pollard. Mezi něžným pohlavím svůj první triumf v prašanu slaví zlatá olympijská boulařka Justine Dufour-Lapointe z Kanady. Stříbrem se pak ověnčila Američanka Molly Armanino, na kterou v závěsu dotírala bronzová Megane Betend reprezentující Francii. Smolařem dne se pak stal švédský veterán Reine Barkered, který se tady po patnácti letech závodění chtěl s celou Tour rozloučit. Bohužel tak nejen on musel kousnout malinko hořký konec a my se už teď můžeme začít těšit na nadcházející ročník. Počasí se doufejme letos vyřádilo dosytosti a za rok už bude sekat latinu! 

Konečné výsledky Freeride World Tour 2023:

Muži:

1. Valentin Rainer (AUT) – 26920 b.
2. Maxime Chabloz (SUI) – 25480 b.
3. Andrew Pollard (USA) – 25060 b.
4. Max Hitzig (GER) – 24700 b.
5. Ross Tester (USA) – 22520 b.

Ženy:

1. Justine Dufour-Lapointe (CAN) – 25120 b.
2. Molly Armanino (USA) – 22400 b.
3. Megane Betend (FRA) – 22095 b.
4. Addison rafford (USA) – 21520 b.
5. Elisabeth Gerritzen (SUI) – 19520 b.  

Kompletní pořadí najdeš zde.

králové a královny FWT 2023 (foto Jeremy Bernard / FWT)

Web Freeride World Tour najdeš zde.

textově zaonačil

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Letní jibbovačka jménem BCB Summer Jibbing proběhne již o víkendu 19.-21.července

V půli července o víkendu 19. až 21.července proběhnou legendární snowboardové a freeski závody v Janovičkách u Broumova. V této pozváce se dozvíš, co tě na místě čeká a nemine.

Alec Henderson nás přenese na letní Mt. Hood

Návštěva americkýho Mt. Hoodu nemůže v letních měsících chybět...

Aaron Durlester se poohlídne po finále SuperUnknown 21

Míříme opět do Mammothu a to tentokrát s Aaronem Durlester...