Olympiáda 2022: Výsledky kvalifikace big airu

V pondělí do olympijského programu poprvé zasáhl freeskiing a to kvalifiakací big airu...

Olympijská horečka konečně taky zasáhla freeskiiing. Po pátečním slavnostním zahájení XXIV. Zimních olympijských her v čínském Pekingu jsme nemuseli nijak sáhodlouze čekat, než přijde řada na naše odvětví. V pondělních brzkých nočních či ranních hodinách našeho času si svojí premiéru odbyl big air. Zapeklitá kvalifikace nechytala na švestkách nejednoho favorita. Jak pánové tak dámy měli celkem tři jízdy, kde se počítaly hned dva lepší triky a každý jste samozřejmě musel rotovat na opačnou stranu. To je malinko rozdíl oproti Světovému poháru, kde kvaldu většinou rozhoduje pouze jeden trik. Kvalifikační nástrahy pak pustili do finále tucet nejlepších a to jak v mužské tak ženské soutěži. Luxusní dvacetimetrový Big Air Shougang byl opět svědkem motanic, na který jsou krátké i goniometrické funkce a další matematické poučky. Zkrátka jelo se na dřeň hned od začátku.

Big Air v Pekingu (foto FIS)

První, kdo měl možnost pohrát si na pompézním city big airu bylo nakonec pět a dvacet holek. Bohužel tréninkový pád vyřadil ze samotného závodu Kanaďanku Elenu Gaskell. Budeme jí určitě držet palce, aby se do další disciplíny dala do pořádku. Do smíchu pak určitě nebylo estonskému zázraku Kelly Sildaru nebo zaoceánské favoritce Maggie Voisin. S jejich jmény jsme do finále tutově počítali. Bohužel tady si vybraly slabší chvilku. Tuctu postupujících nakonec vévodila Megan Oldham reprezentující javorové listy. Ta se svým dub corkem 1260 sklidila největší bodovou úrodu. Většině holek na postup stačil jeden doublový trik a jedna jednoduší rotace. Dva doubly si mohla odškrtnout třeba šestá Mathilde Gremaud či bramborová Sandra Eie. Za vítěznou Kanaďankou se pak seřadily další velké adeptky na nejcennější kov a to Francouzska Tess Ledeux a nevypočitatelná Ruska Anastasia Tatalina.

Postupující do ženského finále big airu:

1. Megan Oldham (CAN)
2. Tess Ledeux (FRA)
3. Amastasia Stalina (ROC)
4. Sandra Eie (NOR)
5. Eileen Gu (CHN)
6. Mathilde Gremaud (SUI)
7. Kirsty Muir (GBR)
8. Darian Stevens (USA)
9. Sarah Hoefflin (SUI)
10. Johanne Killi (NOR)
11. Olivia Asselin (CAN)
12. Anna Karava (FIN)

Kompletní výsledky: zde

Mathilde Gremaud (foto FIS)

Pánské osazenstvo si rozhodně servítky nebralo. Doubly a triply o 1800 nebo 1960 stupňů jsou již jejich každodenní potravou. Největší šílenosti nakonec z ošatky triků vytáhl norský štramák Birk Ruud. Jeho switch triple 1960 a dub bio 1800 snadno pokořilo devadesáti bodovou hranici. Pozadu nezůstal ani Alex Hall se svými dub rotacemi okořeněnými o jeho siganture buick grab. Nejlepší trojici pak možná malinko překvapivě za svoje dvě osmnáctky uzavíral Oliwer Magnusson před svým krajanem Henrikem Harlautem. Naopak s medailovou vidinou se muselo rozloučit hned několik es. Vyřazení musel kousnout mladý Kanaďan Edouard Therriault, švýcarský navrátilec Andri Ragettli, francouzská naděje Antoine Adelisse, americká stálice Nick Goepper a zejména pak Matěj Švancer! Možná největší favorit bohužel neusnesl tíhu okamžiku a už po dvou nepovedených kolech bylo jasné, že pekingské hry pro něj začnou zklamáním... Dámské finále je pak na programu dnes v noci přesněji ve 03:00 a živě si ho můžete dát na ČT Sport!

Postupující do mužského finále big airu:

1. Birk Ruud (NOR)
2. Alex Hall (USA)
3. Oliwer Magnusson (SWE)
4. Henrik Harlaut (SWE)
5. Colby Stevenson (USA)
6. Christian Nummedal (NOR)
7. Tormod Frostad (NOR)
8. Mac Forehand (USA)
9. Javi Lliso (ESP)
10. Leonardo Donaggio (ITA)
11. Evan MCEachran (CAN)
12. Jesper Tjäder (SWE)

Kompletní výsledky: zde

Olympiáda začala i pro freeskiery (foto FIS)

Web Olympiády 2022 zde.

budík na finále už má přpravenej

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Surface Skis banda pojezdila v letním Woodward Copperu

První letošní návštěva letní sezóny v Copper Mountain zařídí pánové ze Surface Skis...

Chystá se revoluční X Games League

Prestižní X Games čeká velká expanze a změny...

Nakoukni do kalendáře FIS Světového poháru 2024/25

Pojďme se podívat, jak vypadá program FIS Světového poháru na nadcházející sezónu...