Podíváme se na týmový závod Obsidian 2023

V rámci Winter Games NZ se jel hodně zajímavý týmový kontest Obsidian 2023 a my se teď na něj vydáme...

Zatímco v září je v Evropě z pohledu freeskiera zábava asi jako na letní brigádě ve fabrice na výrobu silikonový pryže, tak veškeré dění se naopak koncentrovalo na druhou stranu zeměkoule přesně na Nový Zéland. Tady to totiž na plný obrátky valily letošní Winter Games NZ, pod který spadalo hned několik interesantních závodů. Mistrovství světa juniorů i s českou příchutí jsme sledovali poctivě, nás ale ještě do očí trkne Obsidian 2023. Co se pod tímto lehce obskurním názvem skrývá za klenot? Jednoduše jedna z nejsympatičtějších soutěží roku. Čtyři osmičlenný týmy reprezentující jednotlivé kontinenty si to mezi sebou rozdali ve třech disciplínách. Vždy na dva freeskiery, dva boarďáky a jejich dámské protějšky postupně čekal big air, park jam a pomyslnou třešničku na dortu se stal backcountry freestyle challenge. A jak to všechno dopadlo?

Ben Barclay během park jamu (foto @wintergamesnz)

Týmy Obsidian 2023:

Tým Oceánie:
Ski: Ben Barclay, Finn Bilous, Ruby Andrews, Daisy Thomas
SNB: Cool Wakushima, Jess McGregor, Tiarn Collins, Dane Menzies

Tým Amerika:
Ski: Alex Hall, Max Moffatt, Elena Gaskell, Megan Oldham
SNB: Cameron Spalding, Momo Maheux, Judd Henkes, Jasmine Baird

Tým Evropa:
Ski: Joona Kangas, Ferdinand Dahl, Anni Kärävä, Giulia Tanno
SNB: Sven Thorgren, Nicolas Huber, Mia Brookes, Annika Morgan 

Tým Asie:
Ski: Nanaho Kiriyama, Olly Nicholls, Gen Fujii
SNB: Miyabi Onitsuka, Mari Fukada, Ryoma Kimata, Hiroto Ogiwara

evropská banda je ready na big air (@wintergamesnz

Celá šaráda se spustila na více jak dvacetimetrovým kickeru v Cardroně. Na jezdce pokukoval hodně příjemnej formát, kterej nesliboval jen rotace, který by závidělo i tornádo síly 5 na Fujitově stupnici. K jednomu technickýmu skoku se totiž brala tak v potaz jedna stylová záležitost. Ani body do celkovýho hodnocení neoplývaly složitým mechanismem. Vítěz bral jeden bod, stříbrnej dva body a smolaři, kterým se zaklaply brány finále disciplíny si na účet připsali pět trestných bodů. Logicky tedy čím měl tým míň bodíků, tím se prodíral v celkovým pořadí výše. Po sečtení nakonec kraloval tým Ameriky a to hlavně díky kanadský dvojičce Max Moffatt a Elana Gaskell, kteří na kopně naložili nejvíce. Za zmínku pak tutově stojí Alex Hall se svojí lahůdkou v podobě corku 180.

šestnáctiletej Japonec Olly NIcholls (foto @wintergamesnz)

Neobvyklý průběh slíznul taky park jam, který si vzal do paškálu vyřazovací knockout formát. Riders se snažili získat porotce na svojí stranu a nejslabší kousky bohužel postupně odpadávali. Nakonec si do dvacetiminutovýho battlu proklestil cestu nejlepší kvartet. Esa v rukávu mezi chlapáky opět drželi zástupci Ameriky. Hlavu sice soudcům značně zamotala evropská enkláva Joona Kangas a Ferdinand Dahl a činil se i Japonec Gen Fujii, jenže největší kreativní bomby shodil na místní překážky Amík Alex Hall, kterýmu sekundoval právě Max Moffatt. Mezi nežným pohlavím udělala domácímu obecenstvu radost Ruby Andrews, která odkráglovala svým ježděním zbytek něžnýho pohlaví. Po dvou disciplínách vedli o sedm bodů Amíci před zástupci starýho kontinentu, bronz s 66 body patřil Oceánii a na chvostu se se skóre 83 punktů krčila Asie.

Ferdinand Dahl (foto @wintergamesnz)

Všechno tak musela rozseknout závěrečná vřava v backcountry, která originalitou taky rozhodně nešetřila. Zapomeňte na obstarožní jízdy jednotlivých svěřenců. Pěkně pořádnej maglajz! Do svahu v lokalitě Minerat Range se bez varování pustil komplet celý tým včetně kameramana. Rozhodčí samozřejmě kromě lajny, triků a dalších freeridových náležitostí taky dbali na spolupráci celýho mužstva. Vítězoslavně nakonec z bitvy vylezla evropská sestava, která navíc v celkovým hodnocení přistřihla křidýlka Amíkům a nad hlavy tak mohli zástupci starýho kontinetu zdvihnout Edgar Challenge Trophy pro šampióny Obsidian 2023! Bronz pak zůstal v rukou domácích borců a borkyň a bramboračkou se musela nakrmit parta z Asie. Podobných neortodoxních akcí  není rozhodně nikdy dost!

Výsledky Obsidian 2023:

1. Tým Evropa
2. Tým Amerika
3. Tým Oceánie
4. Tým Asie

vítězná evropská grupa (foto  )

Web Winter Games NZ najdeš zde.

do klávesnice hrábnul

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Dan Hanka zve na Spring Thing 2024! Doraž tak na konci května na Mölltal

Dan Hanka chystá na rakouském Mölltalu novou jarní akcičku Spring Thing...

Kajsa Larsson a Celeste Pomerantz se ozývají s videem "Suspended In Space"

Dvě freeriderky nás vezmou na trip do kanadskýho Yukonu...

Užij si třetí pokračování Director's Cut od Jiberish crew

Sebranka od Jiberishe se připomíná novou epizodou série Director's Cut...