Poslední FIS Světový pohár sezóny ulovili Birk Ruud a Kelly Sildaru

Poslední FIS Světový pohár sezóny 2022 je minulostí. Jukni, jak to dopadlo v Silvaplaně...

Letošní FIS Světový pohár se tuto sezónu naposledy nadechnul o uplynulém víkendu. Závěrečný slovo měla tradiční zastávka ve slopestylu ve švýcarských Alpách, kde sezóna dostává poslední pomazání v destinaci Silvaplana Corvatsch. Celkově šestý závod zimy se opět mohl pyšnit hodně zajímavou tratí a taky nabušenou startovkou, která přetékala freeski smetánkou. Většina velkých hráčů a hráček nechyběla ani v zemi hodinek a děravejch sejrů, a tak zbývalo rozlousknout poslední oříšek sezóny. Kdo se stane čerstvým držitelem křišťálových globů nejen za disciplínu slopestyle ale taky za celý hodnocení park & pipe za sezónu 2022?!

Kelly Sildaru na úvodní jib sekci (foto FIS / Ch.Stadler)

Riders i na závěr sezóny sršili energií více než Dukovany a Temelín dohromady. Do švýcarských velehor nakonec dorazilo na start hned pět a padesát borců a dva a dvacet sličných slečen. Mezi nimi sice chyběla největší letošní hvězda Eileen Gu, ale ta si teď zaslouženě někde pod Velkou čínskou zdí válí šunky. Mezi elitou bychom pak marně hledali zástupce české vlajky. Štěpán Hudeček stále léčí polské zranění, a jak to tak vypadá, tak reprezentační dny jeho parťáka Vojty Břeskýho jsou definitivně sečteny. Naopak políbit paní Štěstěnu vyrazil na svůj teprve druhý Svěťák slovenský zástupce Mišo Oravec

Andri Ragettli na quaterpipe (foto FIS / Ch.Stadler)

Nejen na něj ale i na všechny jeho soupeře už netrpělivě stepovala zajímavá trať. Nechyběla v ní úvodní jib sekce, následná quaterpipe, menší side hit jump, poté slušná sérka tří velkých kickerů a vše finišovalo na závěrečný jib lajně. Interesantní práce a za mě moc pěkná závodní trať. Náročná kvalda pak do finále vyfiltrovala vždy osm nejlepších chlapáků ze dvou kvalifikačních heatů. Kvalda nejšťavnatějí chutnala dvojici Birk Ruud a Andri Ragettli. Finálové hody musel ale oželet Matěj Švancer, který tentokrát stihnul posbírat body, který mu stačily na celkovou devatenáctou pozici. Podtatranský Mišo nakonec bral celkem solidní 39. místo. Postupující osmičce dam dominovala estonská vévodkyně Kelly Sildaru.

rotující Birk Ruud (foto FIS / Ch.Stadler

V sobotním finále pak měl každej lyžník dvě jízdy, kdy mohl na trati ze sebe vypsutit démona. Mezi něžným pohlavím  se do vedení prokousala Kelly Sildaru. Ta sice oproti některým parťačkám možná volila malinko banálnější jízdu bez doublů, jenže všechno vyčistila takovým stylem, že jediným přijatelným ekvivalentem její jízdy je tak vypulírovaný zrcadlo, v kterým by se viděl i Jan Žižka, i kdyby si dal omylem pásku na zdraví kukadlo. Francouzska Tess Ledeux s dub 1260 nebo její norská kolegyně Johanne Killi se switch doublem zkrátka byly na pobaltský zázrak krátký a nakonec si rozdělily stříbro a bronz. Loňskou bramboru pak zopakovala zkušená Britka Katie Summerhayes a nejlepší pětici uzavírala Rakušanka Lara Wolf

Tři top dámy:

Mezi pány hned v úvodním kole nasadil Nor Birk Ruud laťku tak vysoko, že by se přes ní nenatáhl ani Michael Jordan s dvouma litrama hopsinkový šťávy. Jeho skóre 94.50 budilo sakra pozornost. Za perfektní triky jako switch dub 1620 nebo dub bio 1800 nebylo ani o čem moc debatovat. Nejblíže na dostřel se mu nakonec přiblížil  Amík Mac Forehand se svejma dvěma dub 1620. Poslední konkvistador, který dokázal dobýt metu devadesáti bodů pak byl švýcarský závoďák Andri Ragettli. Ten svůj run opět přiostřil hlavně dub misty flipy a sezónu tak zakončil čtvrtou pódiovou účastí na Svěťáku a fešným bronzem. Svůj nejlepší výsledek pak čtvrtým místem zopáknul Nor Sebastian Schjerve. K medaili mu chyběly přesně tři bodíky. Nejkvalitnější umístění sezóny pak pátým místem předvedl sympatickej Španěl Javi Lliso.

Medailové jízdy chlapů:

Královnou sezóny 2022 se nakonec v rámci disciplíny slopestyle stala Kelly Sildaru, která za sebou nechala Sarah Hoefflin a Tess Ledeux. Nejúspějším mužem byl pak korunován Andri Ragettli, který o pouhých deset punktů přeskočil druhýho Birka Ruuda. Ten si ale spravil chuť v celkovém hodnocení, které opanoval společně s čínským fenoménem Eileen Gu. Nezbývá než dodat... Gratulace!

šampioni ve slopestylu za rok 2022 (foto FIS / Ch.Stadler)

Výsledky FIS Světového poháru v Silvaplaně:

Ženy:

1. Kelly Sildaru (EST)
2. Tess Ledeux (FRA)
3. Johanne Killi (NOR)
4. Katie Summerhayes (GBR)
5. Lara Wolf (AUT)
6. Kirsty Muir (GBR)
7. Mathilde Gremaud (SUI)
8. Sandra Eie (NOR)

Kompletní výsledky: zde

nejlepí dámy v Silvaplaně (foto FIS / Ch.Stadler)

Muži:

1. Birk Ruud (NOR)
2. Mac Forehand (USA)
3. Andri Ragettli (SUI)
4. Sebastian Schjerve (NOR)
5. Javi Lliso (ESP)
6. Tormod Frostad (NOR)
7. Christian Nummedal (NOR)
8. Oliwer Magnusson (SWE)
9. Alex Hall (USA)
10. Fabian Boesch (SUI)
11. Evan McEachran (CAN)
12. Chris McCormick (GBR)
13. Eirik Sæterøy (NOR)
14. Lukas Muellauer (AUT)
15. Max Moffatt (CAN)
16. Hunter Henderson (USA)

Kompletní výsledky: zde

pánští vítězové (foto FIS / Ch.Stadler)

písmenka smontoval

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Stylovej masakr "Activity" od Phila Casabona je tady

B-dog, Brady Perron a několik houmies nás pošlou do kolen desetiminutovkou "Activity"...

Polka Zuza Witych odvypráví svůj příběh ve filmu "Zuza - Far From The Peaks"

Polská freeridová hvězda Zuza Witych se dočká vlastního filmu...

Podíváme se na týmový závod Obsidian 2023

V rámci Winter Games NZ se jel hodně zajímavý týmový kontest Obsidian 2023 a my se teď na něj vydáme...