Report: Freeride World Tour 2020 v Ordino Arcalís

Třetí dějství Freeride World Tour je ta tam a my jdeme závod v Ordino Arcalís zkontrolovat...

Přelom února a března byl orámován třetí letošní zastávkou série Freeride World Tour. Po úspěšných expedicích v japonské Hakubě a kanadském Kicking Horse se celá freeridová karavana přesunula do Pyrenejí konkrétně do resortu Ordino Arcalís do andorského knížectví. Závěrečný finálový závod už pomalu začíná klepat na dveře a čas, kdy riders můžou rozšířit svůj bodovou sbírku, se nebezpečně tenčí. Nezbývalo tak než zatnout zuby a pokud vám zrovna sezóna nepřeje, pokusit se vykřesat poslední jiskřičky naděje na finálové klání ve švýcarském Verbieru.

Prašanová honorace si tentokrát dala dostaveníčko na svahu Quince Metros, kde se start vypínal až do výšky přesahující 2500 metrů nad mořem. Jak už to tak bývá nepsaným pravidlem, teplé počasí opět neakceptovalo lyžařovi potřeby a původně zamýšlený start se musel o nějaký ten den odsunout. Nakonec se ale dva a dvacítka chlapáků a devítka žen sněhových žní dočkala. Pešek mělo trio Konstantin Ottner, Wadeck Gorak a Juliette Willmann. Lékařské diagnózy jim bohužel start zhatily. Naopak poprvé v sezóně dostal po zranění zelenou Francouz Leo Slemett. Domácí Dani Fornell-Prat měl pak to štěstí, zhostit se startu na základě divoký karty…

Quince Metrov face preview:

Čest zmalovat jako první svah nesly na svých bedrech dámy na lyžích. Vcelku vydařeným entrée odšpuntovala závod Jessica Hotter. Poté ale jeden z největších vypínáků dne vytvořila Emma Patterson. Po dopadu z jednoho největších dropů jí to lidově poslalo na čuňu. Obdobně pak zhasla svoje naděje i Ayana Onozuka, která neukočírovala svůj úvodní 360 drop. Holky tak ke svý nelibosti musely díky vypnutým lyžím čekat u svých jmen NS (tedy no score). V nejlepším světle se nepředstavila ani vedoucí žena Arianna Tricomi. Jakoby jí zavalily aktuální italské problémy a rodačka z trentinské Corvary zvolila až moc opatrnický přístup. Placky tak shrábly jiný. Čelo dlouho opanovala Elisabeth Gerritzen, dokud se ze svahu nespustila Mrs. Backflip čili Hedvig Wessel. Jedno saltíčko předvedla i tentokrát a zaslouženě si odvezla druhý vítězství v sezóně a posunula se do průběžného vedení. Stříbro nakonec ulovila Jackie Paaso, která stihla o místo degradovat svojí švýcarskou parťačku. Na Elisabeth tak zbyla slitina mědi a cínu tedy bronz.

Vítězná Hedvig Wessel:

Highglights video ženy:

Mezi pány jako první vzbudil rozruch Rus Ivan Malakhov. Ne snad že by jeho jízda se zaškobrtnutím měla nezapomenutelné parametry. Ale když dorazil do cíle, tak z kapsy vytáhl umouněnej papírek, na kterým stála žádost o ruku jeho přítelkyně. Hezký gesto. Hned po něm nás ale do freeridovýho světa vrátil Andrew Pollard. Muž se žlutým dresem pro aktuálního lídra nezajel vůbec zle a nakonec bral solidní šestej flek. Pořádně to pak ale nakopl Isaac Freeland. Letošní novic předvedl nástup jak hrom, když tam vyslal switch misty 540 a šel do čela. Jiný starosti měl Craig Murray, kterýho lehkej bonk o větývku během cliff dropu vyšel celkem draho. Držka jak vyšitá. Trochu nenápadně se prezentoval další zelenáč Carl Renvall. Kdo by to byl řek, že jeho jízda bude mít nakonec bramborový vyústění.

To už ale na startu nervózně přešlapoval Leo Slemett. Letošní premiéra mu nakonec vyšla na jedničku s hvězdičkou, neopomněl beko a 360 a skóre se vyšponovala na více jak 90.00 bodů a mohl se zatím posadit na trůn. Poté pár jezdců nemělo svůj den a korunu tomu nasadil Hank Bilous, který svojí 360 téměř nasměroval do nedaleký skály. Naštěstí randíčko se šutrama odnesla jenom poničená hrana lyže. Kosti zůstaly celý. Nahoře ale ještě bylo švédský dvojčlenný komando Reine Barkered a Kristofer Turdell. Oba nasolili hodně slušně včetně nejednoho backflipu. Lépe z toho nakonec vyváznul Kristoffer, kterej se zaklínil na třetím fleku za Isaacem Freelandem a Leo Slemettem. Počasí v těchto chvílích ale už opět  ukazovalo prostředníček. Sněžení poslední trojici hodně znepříjemnilo život, a tak se už nic podstatnýho nestalo. Vlastně ano. Snowboarďáci si museli nechat zajít chuť a jejich závod byl následně zrušen. Poslední možnost, kde klofnout body a poslat se na finálovýho klání mají riders hned tento týden, kdy se všichni přesouvají do rakouského Fieberbrunnu. Z vedouích míst průběžnýho pořdí bude startovat duet  Kristofer Turdell a Hedvig Wessel.

Vítěznej run Leo Slemetta:

Highlights ski muži vide:

Výsledky Freeride World Tour v Ordino Arcalís:

Muži:

1. Leo Slemett (FRA)
2. Isaac Freeland (USA)
3. Kristofer Turdell (SWE)
4. Carl Revall (SUI)
5. Reine Barkered (SWE)
6. Andrew Pollard (USA)
7. Kevin Nichols (USA)
8. Jack Nichols (US)
9. Tanner Hall (USA)
10. Aymar Navarro (ESP)
11. Tom Peiffer (CAN)
12. Yu Sasaki (JPN)
13. Hank Bilous (NZL)
14. Tao Kreibich (AUT)
15. Drew Tebke (USA)
16. Daniel Fornell-Prat (AND)
17. Tim Durstschi (USA)
18. Carl Regnér (SWE)
19. Yann Rausis (SUI)
20. Ivan Malakhov (RUS)
21. Craig Murray (NZL)
22. Blake Marshall (NZL)

Ženy:

1. Hedvig Wessel (NOR)
2. Jackie Paaso (USA)
3. Elisabeth Gerritzen (SUI)
4. Jessica Hotter (NZL)
5. Jacqueline Pollard (USA)
6. Arianna Tricomi (ITA)
7. Evelina Nilsson (SWE)
8.-9. Emma Patterson (USA)
8.-9. Ayana Onozuka (JPN)

Web Freeride World Tour najdeš zde.

Jestli máš fakt dlouhou chvíli, tak si můžeš dát celej závod:

Napsal

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Práci rozhodčích přiblíží v Tupých Hranách Petra Jurečková

Šimba a Króča vyrazila na Slovensko, kde k mikrofónu ulovili Petru Jurečkovou...

Návrat hlásí websérie Lappin´od Ski The East

Ski The East vracejí do placu sérii Lappin´a máme tady hled první epizodu...

Ikona skialpinismu Hilaree Nelson zahynula na osmitisícovce Manaslu

Smutná zpráva dnes dorazila z Himalájí, kde zahynula legendární lyžařka a horolezkyně Hilaree Nelson. RIP...