Report: Jarní Deštné přivítalo Czech Freeski Tour 2024

Zima má sice na kahánku, ale to nezabránilo o víkendu odjet Czech Freeski Tour v Deštném v Orlických horách...

Kdyby čistě náhodou lyžař v tuto chvíli zahlídl pár jeptišek, jak mění na kajaku zadní nápravu, tak ani nehne brvou. Blázinec máme totiž momentálně jinde a to bohužel na horách. Sníh nula, zeleno, že jaro bledne závistí, místa lyžníků zabírají cyklisti a turisti a v bufíku spíš jede korneto a calipo než grog a svařák. Zima si jednoduše hodila mašli. Ale my se nevzdáváme a i ve zlých časech jsme úspěšně odpálili první zimní zastávku Czech Freeski Tour 2024! V Deštném v Orlických horách totiž zvládli seškrábnout poslední hroudy sněhu, a i když to vypadalo, že si závody nejspíš píšou dopis na rozloučenou, tak nakonec vstaly z mrtvých! Kdo uplynulou sobotu dorazit, tak rozhodně nemohl litovat! Počasí se každopádně nežinýrovalo, do zbraně poslalo jak sluníčko tak teploty atakující exotické destinace. Na každej pád téměř všechno nám hrálo do karet!
Už od ranních hodin navíc bylo poznat, že na přívětivý povětrnostní podmínky slyší riders, kteří se do Orlickejch začali trousit ve slušných počtech. Nakonec se na startovní listině uvelebily více jak čtyři desítky trikůchtivých borců a borkyň, za což si všichni zaslouží znamenitou pochvalu. Trať v místním Your Parku sice působila osekaně jak obědový menu ve vězeňský kantýně. Hold sněhu nebylo nazbyt. Nicméně ale shapers zvládli připravit fešnej skok a jednu jibovou platformu s plynovkou a bedýnkou. Pidi slopestyle byl na světě! Jak už to bývá, všechno načnula kvalifikační křížovka v jejíž tajence jsme našli šťastný postupující. Největší mela se spustila mezi nejmladšími caparty a chlapy. Finále si totiž nakonec vydolovalo sedm nejlepších prcků a osmička chlapíků.

Kuba Drnek

Nejprve se ale musíme zastavit u něžného pohlaví. Tady se nám totiž rozmohl takový nešvar. Holčičí marodka se nám bohužel rozrůstá, že nám na ní za chvilku nebude stačit ani seznam velikosti Zlatých stránek. I to zapříčinilo, že se na startu nakonec objevily pouze dvě dámy, které si to tak rozdaly tváří v tvář. Větší zkušenosti pak jasně stály na straně Magdalény Krčálové, která tak roli favoritky zvládla na výbornou a domů si veze první příčku. Svoje premiérové větší zkušenosti s Tour pak sbírala Rozálie Chodounská. I jedinec s lehce nižším inteligenčním kvocientem si bez problému domyslí, že tedy brala stříbrnou pozici.
To kluci do patnácti let na sobě nenechali nit suchou a divákům připravili slušný jatka v podobě parádních jízd. O triumf se jak na ostří nože přetahovala hlavně dvojka ve složení Damian Kiszka a Vojta Soukup. Nakonec prvně jmenovaný převáhnul na svoji stranu misku vah a od rozhodčích schytal o bodík a půl lepší skóre než jeho rival. Damiánova vítězná jízda se mohla pochlubit corkem 720 mute a fs 270 z railu. Stříbro pak shrábnul do kapsy zmiňovaný Vojta Soukup. Nejúspěšnější dvojici pak na bedně doplnil bronzový Oliver Zouhar. Do nejlepší pětky se pak ještě zvládnul vměstnat Michal Pecháč a Michal Černoch.

vítěz nejmladší kategorie Damian Kiszka

Tradičně nejničivější bomby shazovala na park královská pánská kategorie. Hoši si se skokem zrovna dvakrát nebrali servítky a došlo i na doubly corky nebo rotace o 1080 stupňů. Pátej flek nakonec okupoval starej známej Honza Ferbr, kterej přece jenom musel lehce vyklidit pozice mladší generaci. Péťa Müller určitě patřil mezi žhavý kandidáty na placku. Jenže jeho nacarvovanej cork 900 a switch lip fs 450 out mu nakonec medailovou jiskřičku nezažehly. Místo na stupních vítězů ho minulo o dva prachbídný bodíky. Bronzovou radost si totiž vychutnal Kuba Koula. Krkonošskej cápek přihodil do placu cork 900 japan, kterej ale vyšperkoval nosebutterem a bylo hotovo! Bedna ho zaslouženě neminula!

Eliasz Kiszka a jeho switch bio

O nejnadupanější dvojice dne pak rozhodně nekolovaly žádný pochybnosti! Domácí Eliasz Kiszka totiž kicker ztrestal masivním switch biem 1080 s mutem, který dopadnul skoro až k hlídači parkoviště. Soudcovský sbor se taky nezdráhal s vysokým hodnocením, a tak si Kiszkovic rodinka mohla připsat na účet druhou placku dne! Tentokrát stříbrnou. A kdo jinej by měl vystoupat na pomyslnej trůn, než česká jednička Štěpán Hudeček. Speedy totiž ve svým napěchovaným programu našel mezírku a konečně taky vyrazit poměřit si síly s českou elitou. Nikoho ale nenechal na pochybách a zlaté ambice soupeřů poslal brzo do věčných lovišť. Jeho smrtící kombo switch dub cork 900 a fs switch up 450 out si zbytek finalistů namazalo na chleba. Bez debat jasnej první flek! Úvodní zimní zastávka Czech Freeski Tour 2024 tak dopadla na jedničku s hvězdičkou a všem patří velkej dík! Jen prosíme tu zimu, aby ještě vystrčila drábky. Jinak první březnový víkend na MČR a FISáku ve Vítkách budeme muset vyměnit freeskiing za zápasy v bahně. A to by bylo nemilé…    

Výsledky Cezch Freeski Tour 2024 v Deštném:

Ženy:

1. Magdalena Krčálová
2. Rozálie Chodounská

Róza a Magda

Děti:

1. Damina Kiszka
2. Vojta Soukup
3. Oliver Zouhar
4. Matěj Pecháč
5. Michal Černoch
6. Jakub Dvořák
7. Oldřich Drábek

nejlepší mladí freeskieři

Muži:

1. Štěpán Hudeček
2. Eliasz Kiszka
3. Jakub Koula
4. Petr Müller
5. Honza Ferbr
6. Jakub Drnek
7. Marek Krčál
8. Lukáš Peterka

šampióni z Deštnýho

Web Czech Freeski Tour najdeš zde.

Orlický rozmetal

Maty Vránek
Další články autora

foťák pohladil

David Karvay
Další články autora

Další zajímavé články

Buldozlife pustili ven street video "Egal"

Švýcarští shreďáci Buldozlife crew mají venku zase jednu streetovou pohodičku...

The Blondes a Arianna Tricomi vychutnávají Japonsko v segmentu z "The Land of Giants" od MSP

Čtyři freeriderky nás vezmou v ochutnávce z "The Land of Giants" do japonskýho prašanu...

Štylař Valentin Morel potěší season editem

Švýcarská štylová mašina Valentin Morel má venku nový sezónní video...