Report: Konečný razítko Czech Freeski Tour 2023 se vystavilo na Klínovci

Stálo to sice trošku nervů, ale Czech Freeski Tour na konci dubna konečně zakončila na Klínovci svoje letošní působení....

Czech Freeski Tour si v sezóně 2023 musela připadat jako ten maník z grotesek, kterýmu furt do xichtu někdo hází dort. Akorát z nás si dělalo dobrý den počasí. Trable s poslední zastávkou jubilejního desátýho ročníků by snad vydalo na dvoudílnej román od Aloise Jiráska. Původně v plánu jsme chtěli odpálit premiéru na Červenhorském sedle, ale s přírodními živly v Jeseníkách jsme se jaksi nesetkaly s kladnou odpovědí. Všechno tak nakonec spasil Klínovec, který nám na poslední chvilku poskytl azyl. A v závěrečný kapitole šlo sakra o hodně. Jelo se totiž o celkový triumfy v českým poháru, za který si nejlepší borci rozdělili hezký prizemoney 30000,- českých kaček. Bohužel díky šíbování termínů nakonec moje maličkost v Krušných horách chyběla, proto i report je jaksi šitej horkou jehnou a pouze z doslechu…
Zatímco většina české populace už asi někde šmejdila v přírodě za účelem sbírání proutků na pomlázku, tak krušnohorští šejpři ještě na konec zimy zvládli připravit závodní trať. Ta vypadala ve formátu: rail, spina, skok a závěrečná bedýnka. Přece jenom sněhová pokrývka už mlela z posledního, a tak všem, kteří přihodili ruku k dílu, patří velkej dík. Stejně jako na minulých klání ani tady nechyběl menší Prima Cool park, kde se o freeski neznabohy starala partička z Freeskier.cz. Poděkování patří i jim. Tradičně jako na všech ostatních závodech i tady se nejprve musela vykouzlit finálová sestava jezdců a jezdkyň. Mávnutím kouzelnýho proutku a hlavně díky dvěma jízdám si ti nejlepší vyčarovali postup do finálovýho boje. Týkalo se to čtyřech chlapáků, pětice kluků do patnácti let a obou zástupkyň něžného pohlaví. 

pohodička v Prima Cool parku

Mezi dámami se jednoznačnou královnou sezóny stala Terka Nečasová.  Dvanáctiletá slečna z Mostu totiž ani napotřetí nenašla přemožitelku a po výhrách v Jumparku Matylda a v Deštném v Orlických horcáh si dokráčela pro zlatou placku i tady. Člověk nemusí zrovna v kapse nosit kartičku členství skupiny Mensa, aby se dovtípil, že tak opanovala i celkový pořadí. Druhý místo, jak tady tak v konečným součtu, pak patří její mladší ségře Zuzce. Bronzovou odměnu za celou zimu si nakonec vysloužila Adéla Krčálová, která ale bohužel na severozápadě Čech tentokrát chyběla.
Rozhodně zamotanější situace pak panovala u capartů do patnácti let. Zlaté otěže v rukách pevně držel Kuba Koula a nedopustil žádnou blamáž. Ještě před startem mu totiž odpadl hlavní rival Damian Kiszka, který měl na Klínovci bohužel ze zdravotních důvodů áčko. Krkonošský mlaďák si tak stříbrnou jízdou pohlídal celkový sukces a mohl slavit. Damian se nakonec musel ještě strachovat o konečný stříbro, protože se na něj jak Kanagonem nalepil Matěj Pecháč. Ten bral v Krušnohoří bronz a bodově se dotáhl na svýho parťáka. Rozhodovat tak muselo až druhotné kritérium, které nakonec přiřklo Damianovi stříbrnej bonus a Matějovi bronzovou prémii. V neposlední řadě ale nesmíme zapomenout Lukyho Peterku, kterej si to za závěrečnou zastávku zaslouží nejvíc. Všem svým soupeřům tady frnknul, ale na lepší než bramborový pořadí to na konečným účte nestačilo.
V mužské kategorii se proti sobě opět postavilo dravé mládí a lehce vyzevlená zkušenost. A oslavné ódy tentokrát pěl Honza Ferbr, který rozhodně patří do druhý sorty lyžníků. Jeho jízda switch lip 450 out z railu, handplant 540, switch 720 na kickříku a switch 270 on 270 out z bedny padla na úrodnou půdu a prvně v letošní sezóně vystoupal ne nejvyšší stupínek. Ve finálním resumé mu to ale stačilo pouze na bronzovou medaili. O premiérový titul mezi chlapáky se totiž porvali Péťa Müller a Eliasz Kiszka. Prvně jmenovaný tentokrát uhranul porotce více a bodově tak docvakl svýho kámoše z juniorský reprezentace, kterej na Klínovci vydoloval třetí flek. Stejně jako u prcků i tady muselo rozhodovat další měřítko, který do zlata oblíklo právě Péťu. Na Eliasze tak v uvozovkách zůstal stříbrný závoj. Čtvrtý flek jak v závodě tak v konečným vyúčtování pak bral všudypřítomný Jirka Lafek. Na závěr už nezbývá než poděkovat všem partnerům, sponzorům, šejprům a hlavně jezdcům a divákům, kteří s náma drží poctivě basu! Tak (snad) zase za rok!

Honza Ferbr

Výsledky Czech Freeski Tour 2023 na Klínovci:

Ženy:

1. Terka Nečasová
2. Zuzka Nečasová

holky Nečasovic

Děti:

1. Lukáš Peterka
2. Kuba Koula
3. Matěj Pecháč
4. Oliver Zouhar
5. Olda Drábek

nejlepší kluci do 15 let

Muži:

1. Honza Ferbr
2. Petr Müller 
3. Eliasz Kiszka
4. Jirka Lafek

pánští vítězové na Klínovci

Celkové výsledky Czech Freeski Tour 2023:

Ženy:

1. Terka Nečasová
2. Zuzka Nečasová
3. Adéla Krčálová
4. Agáta Christophová
5. Wanda Švancer

Zzka, Terka a chybí Áďa

Děti:

1. Kuba Koula
2. Damian Kiszka
3. Matěj Pecháč
4. Lukáš Peterka
5. Oliver Zouhar

Damian, Koulič a Matěj

Muži:

1. Petr Müller 
2. Eliasz Kiszka 
3. Honza Ferbr
4. Jirka Lafek
5. Marek Krčál

Eliasz, Péťa a bláznivej Ferbřík

Web Czech Freeski Tour najdeš zde.

Partneři:

Svaz lyžařů ČR
Česká Mincovna
Armada Skis
Freeskier.cz
Snowpanic
Oakley
Swix
Prima Cool
Red Bull

omluvenku za neúčast na Klínovci posílá

Maty Vránek
Další články autora

fotomatro dodal

Michal Peč
Další články autora

Další zajímavé články

Surface Skis banda pojezdila v letním Woodward Copperu

První letošní návštěva letní sezóny v Copper Mountain zařídí pánové ze Surface Skis...

Chystá se revoluční X Games League

Prestižní X Games čeká velká expanze a změny...

Nakoukni do kalendáře FIS Světového poháru 2024/25

Pojďme se podívat, jak vypadá program FIS Světového poháru na nadcházející sezónu...