Report: Snowpigs.cz nepolevují! Tentokrát vyrazili do Flims - Laax - Falera

Parta Snowpigs.cz rozhodně nepřibrzďuje!! Jejich další kroky vedli do Švýcar do lokality Flims - Laax - Falera...

Když se u nás řekne: "Na lyže do Švýcarska?" Většině naskočí proslulý Davos (náš report zde) nebo Svatý Mořic. My jsme se ale tentokrát vydali prozkoumat středisko Flims – Laax – Falera. To už nezná úplně každý, ale slavné každopádně je. Je to totiž místo proslulé svým snowparkem s jednou z nejlepších u-ramp Evropy. Množství SNB riderů všech úrovní je zde tak mnohem vyšší, než bývá obvyklé. Je to další lyžařský ráj, jehož návštěvou ať už na víkend nebo třeba dva týdny, nemůžete udělat chybu. Mě samotnému, když někdo řekne: "Pojeď na lyže do Švajcu." Tak se vždycky oklepu nad tou dálkou. Ale je to samozřejmě chyba. Flims je, počítáno z centra Prahy, přesně krásných ďábelských 666 km a to vzhledem k tomu, že středisko je jen kousek od dálnice, dělá z cesty pohodovým tempem nijak strašných 7 hodin. To je vlastně úplně stejně jak do St. Antonu, Ischglu, Montafonu a dalších míst v Rakousku, u kterých si říkáme, že jsou vlastně docela blízko.

Tak proč tedy právě sem? Středisko je rozlohou obří. Je zde přes 200 km značených sjezdovek a několik skiroute, ale ty jsou roztažené na málem nekonečné ploše. Pod vrcholy Crap Masegn a La Siala sedí ledovec Vorabgletscher a scenérie velkých hor je prostě perfektní. Ačkoliv vleků a lanovek není dohromady ani třicet, obsluhují neobvykle obrovský prostor. Milovníci lyžařské turistiky, tedy toulání se po modrých sjezdovkách nekonečnou pustinou hor, zde musí přímo hýkat nadšením. Tato rozloha v kombinaci s nevelkým sklonem svahů dává vzniknout carvingovému hřišti mimořádného rozsahu. 

Ale my jsme Snowpigs. My chceme rypáky rýt prašan! Jak je to s freeridem? Je to království prašanu? Je to ráj? No, je. Výše zmíněné má totiž některé skvělé důsledky. Takhle velké středisko s menším množstvím vleků dává ve volném terénu tolik prostoru, že i po prašanovém big day stále zůstává spousta čistých lajn na den další. Menší sklony svahů nemají takové lavinové tendence i po velké nadílce a hlavně terén je velmi přehledný. To bych zde ještě zdůraznil. Opravdu je zde mimořádně krásně vidět, kam co vede. Terénních pastí je minimum, a i pro neznalce není problém si najít krásné trasy, které končí opět na některé návratové sjezdovce nebo cestě, které křižují každou nižší pasáž a bez velké bolesti vás dovedou zpět k nějaké lanovce. Celkově je to takový ten krásný styl "nakoukám to z lanovky a bez obav to tam mohu poslat".

A co pokud se počasí nevydaří? Máme les? No jasně a jaký. Nejvyšší střediska přesahuje bájných 3000 metrů na mořem. Ale spodek je jen něco málo přes 1000 metrů. 2000 metrů převýšení už je slušná porce na nějakou tu zábavu v jakémkoliv počasí. A protože dolní polovina je v lese, je i v difuzi o legraci postaráno. Řídké lesy s koryty potoků v oblasti mezi lanovou Alp Dado a vesnicí Falera, jsou hřiště, kde se dá řádit několik dní.

Pokud bych měl něco vzít jako mínus, tak menší sklon horních plání a koncových dojezdů je při velké nadílce prachu prostě občas málo z kopce, a když se prašan hrne nad kolena, tak to samozřejmě nejede. A některé důležité lanovky mají tendenci k delším frontám. To je nicméně dáno právě tím, že je jich málo, takže pak nahoře není tolik lidí… Takže je to vlastně asi plus :-)
Náš freeride highlight byla routa z Crap Masegn do Falery. Za kratičký výšlap na hřebínek se odvděčí 1300 metrů převýšení s big mountain začátkem a funky lesem na závěr. A druhé must see je mimozemsky vyhlížející budova stanice lanovky na Crap Sogn Glon, ve které se k lanovce prochází hudebním studiem a historickou knihovnou s křišťálovým lustrem… ale víc už neprozradím. :-)

Jednu věci přeci ještě ano. Skipassy se kupují přes aplikaci v mobilu Inside Laax a jinak to nejde. Další věc je, že aktuálně se prodává jen omezené množství skipassů, takže je fajn si je koupit předem a neskončit jako jedni známí, co přišli na kasu a nejen jim neprodala paní skipass, ale řekla jim že už ani nejsou dostupné na ten den.

Za Snowpigs crew sepsal Alf.

Video z tripu:

Kompletní fotogalerku si můžete projet ve slideru:

Web Flims - Laax - Falera si můžeš prozkoumat tady.

Laax:

Flims:

Materiál dodal

Ivoš Mrázek
Další články autora

Další zajímavé články

Vítezem X Games Real Ski 2021 se stává...

Známe vítěze letošních X Games Real Ski a pro sebe si to určitě nenecháme...

Chvilka v Park City s Tomem Wallischem

Tom Wallisch nám během jednoho odpoledne ukáže, že pořád s ním musíme počítat...

Matěj Švancer na bedně na World Rookie Tour v Nordkette

Matěj Švancer v týdnu vybojoval zase jeden hodně zajímavej výsledek...