Světový pohár ve slopestylu ve Font Romeu

Posledním Svěťákem loňskýho roku byl předvánoční sloepstyle v francouzském Font Romeu. A ani tady nezapomeneme na naše ohlídnutí!

Posledním zářezem Světovýho poháru za rok 2017 byl předvánoční slopestyle ve francouzských Pyrenejích v resortu Font Romeu. Zatímco většina populace už balila dárky a baštila cukroví, freeskieři ještě bojovali o poslední FISácký body roku v bitvě o Pchjongčchang, kterej i když to nevypadá, se blíží mílovejma krokama. Naši lyžníci pro tentokrát na startu chyběli stejně jako Amíci, kteří opět závod neměli ve svý olympijský kvalifikaci, a tak proč by se trmáceli přes půlku zeměkoule. Naštěstí zbytek scény se neflinkal, a tak se opět dala čekat slušná freeski vřava…

Jak už to na závodech Světovýho poháru bývá konkurence je nemilosrdná jak Predátoři a Vetřelci dohromady. Z šedesáti šesti chlapáků na startu se do finále podívala jen nejlepší šestnáctka. Respektive vždy čtyři nejlepší z každýho heatu. Dámský osazenstvo pak bojovalo na třech kickerech a dvou jibovejch platformách, které nijak extra originalitou neperlily o šest postupových míst. Počasí aby se náhodou opět neozvalo. Pánská kvalda nakonec musela bejt rozpůlená do dvou dnů, protože příval větru jí první den prostě nedovolil dokončit. Ve zbytku závodu si už ale dalo pohov, a tak hlavní finále jen den před Štědrým dnem mohlo vypuknout bez zádrhelů. 

Pánové měli o dva finálové soupeře méně ještě než se vše odpálilo. Colin Wili nemohl nastoupit díky zranění ramene v tréningu a na startu chyběl taky Novozélanďan Jackson Wells. Naopak úsměv na tváři se určitě vyloudil Tylerovi Hardingovi z Velký Británie, kterej osmým místem zajel svůj životní výsledek na Svěťáku. Před ním doplachtil do cíle nejlepší mimoevropskej zástupce. Tím byl známej kanadskej zabiják Noah Morrison. Nejlepší sedmičku, ale zcela opanovali lyžníci ze starýho kontinentu.

Nejlepším domácím borcem byl nakonec Antoine Adelisse, kterej zakotvil na pátým fleku. Nejúspěšnější zástupce helvétskýho kříže Jonas Hunziker ukořistil bramboru. Na bednu totiž nikoho nepustili Skandinávci! Bronz a stříbro mířilo do Norska díky dvojice Oystein BråtenFerdinand Dahl, kterej mimochodem zajel zatím svůj nejlepší výsledek. Nejvyšší metu rozhodčí přiřkli čahounovi Oscaru Westerovi ze Švédska, kterej ale podle mě přece jenom vsadil na lehčí věci jako switch dub 900 nebo dokonce kangaroo flip. Já bych na trůn posadil Ferdyho (Ferdinad Dahl pozn. redakce). Jinak už je ale fajn, že ve výsledkový listině se prosazují i další alpský reprezentanti. Ve finále měla svoje zástupce jak Itálie tak Rakousko a prvním nepostupujícím z kvaldy byl Španěl Javi Lliso, kterej doplatil na težkej heat a musel mít lehkej amok. Kdyby totiž startoval třeba v první skupině kvaldu by v ní vyhrál. V jeho to nestačilo. Smolík…

Mezi dvaceti dámami se poprví od března 2017 na startu zjevila Švédka Emma Dahlstrom. Se čtrnáctým místem, ale spokojená určitě nebyla. Naštěstí má za sebe kvalitní náhradu. Tou je její krajanka o deset let mladší Jennie-​Lee Burmansson. Stejně jako zkušenější borkyně i ona sází spíše na stylový věci, který jí vynesly zasloužený stříbro! Naopak technický triky seká další mladice Tess Ledeux z Francie. Ta za svojí jízdu, kde nechybělo switch bio 900 opět vyrabovala největší kus prizemoney. Na bedně je doprovodila stálice dámskýho slopestylu Tiril S. Christiansen, která se opět po absenci vrátila mezi nejlepší bábovky. 

Zajímavý pořadí bylo ale i ve zbytku finále. Ruskou sílu potvrdila bramborovým flekem Anastasia Tatalina a velký oslavy musely propuknout u německý repre. Kea Kuehnel díky účasti ve finále splnila národní požadavky pro Jižní Koreu a pomalu tak může balit pod pět olympijských kruhů. Že i Severní Amerika má nějaký talenty pak potvrdila Elana Gaskell z Kanady. Ročník 2001 a díky šestýmu místu si odškrtla první finále Svěťáku. Po novým roce je první podnik v plánu už příští týden za oceánem v Aspenu, kde se čekaj velký věci. Závod je totiž důležitej pro Amíky a to znamená, že se jich bude na startu hemžit víc jak fanoušků ponožek v sandálech na červencovým Mácháči…

Výsledky finále Světovýho poháru ve slopestylu ve Font Romeu:

Muži:

1. Oscar Wester (SWE)
2. Ferdinand Dahl (NOR)
3. Oystein Bråten (NOR)
4. Jonas Hunziker (SUI)
5. Antoine Adelisse (FRA)
6. Emil Granbom (SWE)
7. Noah Morrison (CAN)
8. Tyler Harding (GBR)
9. Finn Bilous (NZL)
10. Robby Franco (MEX)
11. Ralph Welponer (ITA)
12. Max Moffatt (CAN)
13. Elias Ambühl (SUI)
14. Lukas Müllauer (AUT)
15.-16. Jackson Wells (NZL)
15.-16. Colin Wili (SUI)

Ženy:

1. Tess Ledeux (FRA)
2. Jennie-​Lee Burmansson (SWE)
3. Tiril S. Christiansen (NOR)
4. Anastasia Tatalina (RUS)
5. Kea Kuehnel (GER)
6. Elena Gaskell (CAN)

FIS web zde.

Foto by FIS

Další zajímavé články

Report: Trip na sopku Rishiri se Sherpas Ride

V Japonsku fungující česká parta Sherpas Ride nás vezme na úžasnej trip na ostrůvek Rishiri, kde se společně pokusili zdolat stejnojmennou místní sopku.

Originate - epizoda 2 s Michelle Parker

Michelle Parker nás ve druhým díle série Originate vezme na trip na sněžnějch skútrech do Britský Kolumbie.

Trio Bråten, Hatveit a Øye a jejich jibová šleha

Trojka Andreas Hatveit, Oystein Bråten a Bendik Øye je nemocná! Jinak se tahle jejich jibová peckovice nedá vysvětlit!