Závodní sezónu doklepnul FIS Evropský pohár na Stubaii

Tečku za letošní sezónou pod hlavičkou FISu udělal Evropák na ledovci Stubai, kde nechyběli ani čeští freeskieři...

Při pohledu do kalendáře většina z nás už asi svůj zimní vercajk mrskla někam do rohu k ostatnímu harampádí a radši začala štelovat kola, skejty a další letní sportovní výbavičku. Část český reprezentace potažmo další nejen evropská závodní družina si ale ještě nemohla dát nohy nahoru. FIS Evropský pohár totiž ještě minulý týden pozlobil všechny riders, kteří chtěli na závěr sezóny urvat kvalitní výsledek. Úplně poslední klání hostil oblíbený ledovec Stubai v rakouském Tyrolsku. Program byl tučnej jak autor hitu „Všichni už jsou v Mexiku“ a kromě slopestylu se mělo zápolit i v big airu. Aspoň tak zněl původní plán. Jenže… Počasí se letos fakt nadopovalo nějakým blivajzem a servírovalo prostě blizard, tajfun, vichřici jednoduše chlív, který zhatil plány slopestylu. Druhá disciplína naštěstí už měla větší kliku a podařilo se jí nakonec bez potíží odjet.
Riders neztratil chuť závodit ani ke konci zimy a k našim sousedům dorazilo mocná tlupa sedmdesáti pěti hladových lyžníků a k tomu ještě tucet bábovek. Na startu se pak mačkali jezdci hned patnácti národností. Kvalda opět neměla slitování a do finále proklouzlo pouze patnáct nejlepších kluků a osmička žen. Česká výprava tentokrát příliš důvodů k radosti nevykřesala. Eliasz Kiszka díky pádu v tréningu do závodu nenaskočil vůbec. Lepší flek z dvojce Péťa Müller a Mára Krčál bral prvně jmenovaný, ale za 56. místo se asi radostí zrovna nehýřilo. Mára pak uzavíral šestou desítku. Na každej pád kluci mezi evropskou smetánkou teprve začínají, takže jim budeme držet palce do další práce a následující sezóny!

Němka Muriel Mohr (foto Stubaier Gletscher)

Finálko se jelo malinko neobvykle pouze na dva skoky a rozhodčí brali v potaz povedenější rotaci. V nabitý konkurenci hned pět borců zaútočilo devadesáti bodovým trikem. Zlato si nakonec osvojil Orest Kovalenko z Ukrajiny, který tak přetavil v úspěch svoje zkušenosti ze Světovýho poháru nebo mistrovství světa. Stříbro pak míří až za oceán k Jamesovi Kanzlerovi z USA. Bronzový stupínek pak obsadil Nathan Pecqueur Col z Francie. I mezi dámami nejvýše vystoupala slečna otřískaná World Cupem. Nejdrsnější motanici totiž vykouzlila mladá Němka Muriel Mohr. Ukrajinský povedený den pak poté podtrhla stříbrem Kateryna Kotsar. Poslední placku sebrala neznámá sedmnáctiletá Američanka Ella Beutler. Největší důvod slavit ale měl Švýcar Gian Adri Bolinger a mladá Italka Flora Tabanelli. Ti si pro sebe, díky celkovému kralování v Evropském poháru, zajisti účast ve Svěťáků pro nadcházející rok. Gratulace.

Výsledky finále FIS Evrospkého poháru na Stubaii:

Muži:

1. Orest Kovalneko (UKR)
2. James Kanzler (USA)
3. Nathan Pecqueur Col (FRA)
4. Adrien Vaudaux (SUI)
5. Axel Burmansson (SWE)
6. Thierry Wili (SUI)
7. Vebjørn Gråberg (NOR)
8. Zane Severson (USA)
9. Alexis Ghisleni (FRA)
10. Nalu Nussbaum (SUI)
11. Hugh MacMenamin (USA)
12. Simo Peltola (FIN)
13. Fadri Rhyner (SUI)
14. Nicola Bolinger (SUI)
15. Timothe Roch (FRA)

mužští vítězové (foto Stubaier Gletscher)

Ženy:

1. Muriel Mohr (GER)
2. Kateryna Kotsar (UKR)
3. Ella Beutler (USA)
4. Jade Michaud (FRA)
5. Ingrid Gullhagen (NOR)
6. Anouk Andraska (SUI)
7. Tova Staal (SWE)
8. Fernanda Becker-Ehmck (GER)

Celkové výsledky: muži, ženy

nejlepší dámy (foto Stubaier Gletscher)

novinařinu zajistil

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

The Blondes a Arianna Tricomi vychutnávají Japonsko v segmentu z "The Land of Giants" od MSP

Čtyři freeriderky nás vezmou v ochutnávce z "The Land of Giants" do japonskýho prašanu...

Štylař Valentin Morel potěší season editem

Švýcarská štylová mašina Valentin Morel má venku nový sezónní video...

Kim Gubser prubnul na Swatch Nines 2024 světovej rekord v nejvyšším poletu

Na letošních Swatch Nines padl rekord v nejvyšším airu historie...