Byli jsme na Mistrovství světa juniorů ve Freeridingu 2024!

Minulý týden se naše snowboardová redakce vydala do rakouského Kapplu, kde v jednom týdnu probíhalo hned několik freeridových závodů, ale tím hlavním bylo Mistrovství světa ve freeridingu juniorů, které organizátorům nevyšlo vůbec podle představ...

Na Freeride World Tour je vždy několika denní okno, kdy se teoreticky pojede závod, ale na letošním mistrovství světa juniorů jim ani tohle nepomohlo, aby to vše proběhlo tak, jak mělo. Tohle startovní okno bylo naplánováno na úterý až čtvrtek 23. až 25. ledna, ale počasí se rozhodlo, že do toho hodí organizátorům vidle a dost si pohraje s jejich schopnostmi improvizace. Vypadalo to asi tak, že začalo foukat, teplota se zvedla o několik stupnů a místo sněhu z nebe padal déšť, což vedlo organizátory k několika razantním krokům. Zaprvé museli přesunout závod na jinačí svah a z původně docela hustě vypadající stěny "Quellspitze" se nakonec vyklubal kopec "Hausberg", který spíše než místo konání Freeride World Tour připomínal typický kopec na freeriding pro všechny resortové "Jerries". 

Foto: Flo Gassner

Nakonec organizátoři vybrali na závod středu, kdy počasí vypadalo nejslibněji a místní rosničky jim dokonce slibovaly sluníčko, čemuž se naše spojky na místě dost smály, protože tomu nevěřil asi nikdo. Ovšem ranní rozhrnutí záclon znamenalo "good morning" ve velkém stylu a páni meteorologové zase tak daleko od pravdy nebyli. Rychle jsme vyrazili na kopec, kde nás i všechny organizátory překvapilo další překvapení. Lanovky směrem na kopec, kde se závod konal byly vypnuté kvůli větru, a proto jsme museli všichni pěkně po svých došlapat až na cílovou rovinku. Zde už si partička všech riderů společně s diváky stavěla své ledové trůny, ze kterých poté budou sledovat závod. Postupně začaly přijíždět rolby a odvážely ridery na startovní čáru, odkud se jako první měly spustit juniorské snowboardistky.

Jednou z nich byla i Mia Jones, jestli je vám to jméno nějaké podezřelé, tak to chápete správně. Dceruška snowboardové legendy Jeremyho Jonese jde v rodinných šlépějích a za doprovodu táty si v Kapplu odnesla skvělý třetí flek! Holky celkově jezdily docela slušně, ale šlo vidět, že počasí prášení úplně nepřálo a místo prachu jim od prken lítal mokrý sníh. Druhé místo letělo na Nový Zélend do rukou Brooke Hansen a první byla američanka Teagan Rilee Turner, která jako jediná udělala ve své jízdě trik v podobě FS 180.

Kluci to na prkně rozjeli do freestylu trošku víc a snažili se do jízdy zakomponovat nějaké ty rotace i na větších kickerech, ale šlo vidět, že podmínky nehrály snowboardingu úplně do karet na těžkém, mokrém sněhu měla většina riderů problémy. Nejlépe nakonec svojí jízdu odjel francouzský závodník Kea Chretien, druhé místo obsadil Finn Eisenman z USA a třetí flek bral Němec Leonardo Schweizer.

Foto: Flo Gassner

I když jsme do rakouska vyrazili jako zástupci snowboardové sekce, tak musíme uznat jedno... Lyžaři a lyžařky to na kopci sázeli v daleko větším stylu než naší zástupci jízdy bokem. Kluci od dvou prken to stříleli z dropů tak daleko a dokonce k tomu přidávali i stylové troječky v každou chvíli, kdy to jen šlo. Taky to pár z nich ustřelilo trošku moc a skončili v několika tomahawkách, ale vždy vstali, otřepali se a dojeli do cíle, za což dostávají big up! I mezi lyžařkami se našlo jedno podezřelé přijmení a jejím držitelkou byla slečna Mila De le Rue, která je také dcerou známého freeridera Victora De le Rue. Husté ale je, že nešla v taťkových stopách a místo snowboardingu si vybrala lyžování. 

Navzdory nemilosrdným podmínkám nakonec celý závod dopadl fakt dobře. Rideři se na trati bavili a vyždímali z ní, co to jen šlo. I když závodní stěna vypadala na první pohled dost nezajímavě, tak každý si na ní našel nějaké to zajímavé místo a osvěžil svojí jízdu pěkným dropem. Dost tomu pomohly i skoky, které postavili den před závodem organizátoři ve spolupráci s trenéry. Tento jinak samozřejmě nepovolený krok dodal celému závodu potřebnou šťávu a všem riderům další potřebný prostor pro kreativitu a oživení jejich jízdy.
Na závěr dne nás ještě čekalo slavnostní vyhlášení vítězů, které už doprovázel silný déšť a organizároům to tedy ve finále ještě vyšlo, protože další den už by to určitě nešlo...

Mimochodem resort Kappl vypadal fakt dobře na freeriding a všude po resortu je prý hromada dobrých terénů na ježdění. Dokonce se mu mezi ridery přezdívá "KapplAska" pro jeho spoustu strmých terénů, které svými proporcemi připomínají světový ráj freeridingu Aljašku. My sami jsme Kappl bohužel v tomto světle nepoznali, ale určitě se tam ještě někdy vydáme a ochutnáme vše, co tohle místo může nabídnout!


Dejte si výběr vítězných runů v krátkém videu!


Naše Instagram Reels, které vzniklo v Kapplu.

Napsal a nafotil

Vašek Čajka
Další články autora

Další zajímavé články

Zoltán Strcuľa a Roman Dlauhý zabili v The Crap Show!

Československo se zase spojilo, když Roman Dlouhý a Zoltán Strcuľa zabili ve třetím letošním díle The Crap Show!!! Nejnovější díl z téhle tradiční série snowboardových videí z evropské mekky freestyle snowboardingu je opět venku a my si ho díky našim klukům fakt vychutnali. Tak na to koukejte!

Silvretta Montafon hostila vydařenou zastávku FWT Qualifier!

Na kvalifikačním závodě 4* FWT v Silvretta Montafon se organizátorům a jezdcům zadařilo a podmínky klaply na jedničku!

Jižní Amerika na tebe čeká ve freeridovým filmu "Zonda"

Američan Dorian Densmore nám vezme na velký dobrodružství do jihoamerických And...