Dej si pohodovej pokec s Kubou Hronešem o létě i nové sezóně

O Kubovi už jste s největší pravděpodobností ve snowboardovém světě něco slyšeli. Tenhle 16-letej rodák ze Špindlu už se objevil například v naší rubrice Mladá krev, nedávno se dostal do týmu Burton a pár dní zpět proletěl světem s miniklipem, kde trefil pod railem Annu Gasser. Dej si ke svačině tenhle veselej rozhovor o létě, přípravě i nový sezóně.

Čau Kubo, jaký bylo léto?

Čau! Léto bylo super, trochu delší prázdniny než obvykle. I přes situaci s koronavirem jsem se nenudil a pořád jsem něco dělal. Hodně mě bavilo kolo, na kterým jsem toho letos hodně najezdil, párkrát jsem taky downhilloval v našem bikeparku ve Špindlu, kde už dám skoro všechny skoky na freeride trati. Zkoušel jsem i jetsurf u Krausika v Třebouticích, víc mě ale baví klasickej wakeboarding. Hodně času jsem strávil i na ledovci na Mölltalu, kde byl postavenej skvělej summerpark, ale skoky jsme jezdili trénovat hlavně do BangerParku.

Kuba v BangerParku (foto: Přemysl Vida)

Co jsi přes léto zažil mimo snowboarding?

Kromě snowboardu jsem se snažil trávit co nejvíc času přípravou na zimu a to hlavně kondičně. Jak jsem říkal, docela dost jsem jezdil na kole, s mamkou a bráchou jsme často jezdili lízt na skály, s taťkou na golf. Taky jsme toho dost nachodili doma po horách a v Rakousku na feratách. Nejvíc bylo, když jsme s mamkou a s horským guidem vyrazili na Grossglockner. V podstatě na otočku jsme jeli do Rakouska, kam jsme přijeli v pět odpoledne. přespali jsme v autě, ve 3 ráno jsme šli 2.200 výškových metrů až nahoru na vrchol. Nahoře mačky, navázaný na laně, no docela zážitek. V 11 už jsme se nahoře fotili a šli zase zpátky ty výškový metry dolů. Musím říct, že cesta dolů byla peklo proti výšlapu nahoru. Dole jsme byli ve čtyři odpo a jeli jsme zpátky domů, aby mamka mohla jít druhý den do práce. Zato já jsem si vyspával další den až do oběda. Jo a taky jsem po vzoru freeskierů začal volnočasově hrát na flétnu.

A teď jak si trávil léto na prkně? Rozveď nám to trochu jak ses zatím připravoval na sezónu? 

Prakticky celý léto jsme jenom lítali mezi Českem a Rakouskem. Většinou jsme jezdili hlavně skákat do bagů v BangerParku v Scharnitzu. Letos tam dostavěli velkej kicker, na kterým jsme trénovali větší triky. Je to skvělý si zkoušet takhle "nanečisto" věci, který by ve snowparku vyžadovaly výrazně víc času a morálky. Zkoušel jsem doubly za různý graby, padly mi tam už i triply, tak snad je letos přenesu na sníh. Super příležitostí k letnímu snowboardingu na opravdovým sněhu byl pak summerpark na Mölltalu, ten nám vynahradil jarní snowboarding, o kterej jsme kvůli covidu přišli.

Musím se ještě zeptat, jak jsi strávil karanténu? Odpočinek nebo jsi lítal doma po Krkonoších? 

V karanténě jsem se určo nenudil. Dokud to šlo, hledali jsme všude zbytky sněhu, stavěli si různý zajímavý setupy a snažili jsme si to hlavně co nejvíc užít. Ve Špindlu byl sníh až do Velikonoc, na severních stráních a v lesích jsme tak blbnuli celý jaro. Novinkou pro mě v karanténě byl splitboarding, kterej mě hrozně chytnul. Šlapali jsme po hřebenech skoro obden, poznával jsem rodnou hroudu z úplně jinýho úhlu. Pěkně fyzička pár hodin nahoru a potom freeridem dolu. 

V minulý sezóně se ti hodně dařilo a bral jsi všude možně co šlo. S jakými závodními plány jdeš do téhle sezóny? Pokud tedy nějaké závody budou.

Myslim, že všichni doufáme, že všechno dobře dopadne a všechny závody se odjedou. Pokud to vyjde, měl bych nastoupit do Světového poháru a odjet si olympijskou kvalifikaci. Dalším důležitym závodem by měl být Evropský olympijský festival v lednu ve Finsku. Jako každej rok bych určitě nechtěl vynechat Českej pohár a hrozně bych si chtěl odjet i nějaký zastávky World Rookie Tour a Evropskejch pohárů. Bohužel to ale s těma závodama není jasný, jestli se vůbec nějaký svěťáky letos kvůli covidu pojedou. Každopádně snowboarding není jenom o závodění, ale hlavně o tom si to užívat, a na to se těšim ze všeho nejvíc.

Každopádně snowboarding není jenom o závodění, ale hlavně o tom si to užívat, a na to se těšim ze všeho nejvíc.
Kuba Hroneš

Na 15-metrové rainbow na Mölltalu (foto: Anna Mušková)

Když je řeč o ledovcích… stihnul jsi toho hodně najezdit přes léto na Mölltalu. Řekni nám o celém ledovci a tamním novém snowparku něco víc.

Na Mölltalu to bylo fakt super. Do teďka to místo podle mě nikdo moc neznal. Všichni pořád jezdí na ledovce do Tyrolska, přitom tohle je jeden ze šesti rakouskejch ledovců, kde se dá jezdit skoro celý rok. Je fakt, že do teď moc nebyl důvod, proč tam jezdit, ale letos na jaře se tam hecli a na letní otvíračku tam postavili parádní summerpark. A protože nikde jinde na ledovcích parky letos v létě nezprovoznili, spolu s Zermattem to byl jedinej letní snowpark v celý Evropě, tak na Mölltal přijelo spousty světovejch riderů a myslim, že se to celý povedlo na 1000%. Snowpark byl celý léto skvěle upravenej díky Jetelově Absolut shapers crew, která za tím celým stála.

Často tam jezdila třeba Anna Gasser, která bydlí 30 kiláků odtud, a přitom tam byla jezdit vlastně poprvý. S Jetelem parku hodně pomáhal i Clemmens Millauer, párkrát se tam otočila i Šárka Pančochová. Nejlepší byla session, kterou zorganizoval Clemens, když tam postavili speciální set-up s 15-ti metrovou Red Bull duhou a na ní se jezdilo při západu slunce. Pro mě nezapomenutelný zážitky, že jsem tam mohl jezdit s nima. Chtěl bych hrozně poděkovat mýmu taťkovi, Jetelovi, Maxovi, Čendovi a všem ostatním, kdo se podíleli na tomhle projeku. Doufám, že to nebyla jenom jednorázovka a příští rok se tam na jaře sejdem zas.

Ještě jednou Mölltal (foto: Přemysl Vida)

Dojela se poslední a finální zastávka Zillertal Välley Rälley 2020 na Hintertuxu, kde ses celkově umístil na vrchu bedny v kategorii Rookie, ale i v celkový kategorii mužů. Skvělej úspěch. Jaký byl celý seriál závodů?

Celá tour byla stejně jako každej rok úplně super. Všechny zastávky se odjely v parádním počasí a myslim, že si to všichni hrozně užili. I přes situaci s covidem a po odložení poslední zastávky se povedlo teď o víkendu odjet i finále celý tour, který vyšlo nejlíp jak mohlo. Bylo skvělý póčo, což není na Hintru úplně zvykem, přijelo spoustu jezdců a startovka byla nabitá i jménama ze svěťáku. Jsem hrozně rád, že se mi podařilo vyhrát overall jak v rookies, tak v mužích. Za mě určitě dobrej start do nový sezóny. 

Na Zillertal Välley Rälley 2020 Kuba v dost slušný konkurenci posbíral skoro všechny ceny a diplomy co byly ve hře...  

Z Hintertuxu jsi pak přejížděl rovnou do italského Bormia. Jak tam vypadá snowpark?

Snowpark na Stelviu byl jedním slovem hustej. Velký skoky, velký překážky a světoví jezdci. Hrozně jsem se na tu session těšil a nakonec to bylo ještě lepší, než sem čekal. Vyšlo nám celkem i počasí, takže jsem si i po létě i trochu zaskákal. Na velkým skoku jsem zkoušel triky, který jsem si zatím troufnul jen do bagu v BangerParku. Bavilo mě to, že jsem mohl jezdit s riderama, který obdivuju a kterejm lajkuju příspěvky na instagramu, a od kterých jsem mohl okoukat nějaký nový triky.

Jsou na cestách a ve střediscích nějaká opatření kvůli covidu v tuhle chvíli? Na co se připravit, kdyby tam chtěl někdo vyrazit za snowboardingem?

Opatření co se týče ledovců ještě nejsou tak strašný. Zatím je povinný nosit roušku ve všech lanovkách a společnejch prostorech. U lanovek mají koridory, aby nebyl na místě moc velkej chumel lidí. S cestováním už to ale bohužel začíná bejt trošku horší. Rakousko zatím vyžaduje test jenom po Pražácích, ale třeba Německo nebo Itálie už Čechům vstup zakázala. Za mě jsou ta opatření zatím celkem v pohodě a doufám, že se to nebude nějak zhoršovat a budem moct normálně jezdit. Je to ale divná doba teda.

Pokud se nepletu, tak teď trénuješ ve Stubai Zoo, kde bude brzo Prime Park Session. Jaká tam je atmosféra, s kým tam jezdíš a na co se můžeme těšit na opening začátkem listopadu?

Na Stubaii je to zatím pecka. Mam to tady hrozně rád a jsem hyped, že si tu zas po roce můžu zaskákat. Prime Session začíná asi za dva týdny a určitě to bude velký, stejně jako každej rok. Zatím tady je postavená easy line s dvouma skokama a pár bednama, rail line s třema rail combama a pro line s linou velkejch skoků, knucklu a se dvěma platformama railů. Jelikož je teprve začátek, tak tady není moc lidí, což je super, protože nejsou žádný velký fronty. Jezdim tady s Láďou (Hrstkou), Šárkou (Pančochovou), kámošema ze závodů a dalšíma známejma. Počasí je zatím tooop, takže doufám, že padnou i nějaký pořádný triky.

EDIT: Z důvodů situace kolem epidemie Covid-19 byla pořadateli akce Stubai Premiere n12 plánovaná na termín 6.-8. 11. ZRUŠENA

Snowpark DC Stubai Zoo zůstává normálně OTEVŘEN

DC Stubai Zoo

Co sponzoři? Nějaké změny ?

Noo, jo. Tuhle sezónu nově jezdím za Burton a už třetí sezonu za Smith. Ale i tady bych chtěl moc poděkovat Horsefeathers, Dakine a TempleStore za support v minulých sezónách.

Na jakym set-upu letos budeš jezdit?

Letos to pro mě bude deska Burton Custom 154 a vázko CartelX. Custom je pevný, poctivý tvrdý camber, na kterým budu rychlejší než blesk. 

Foto: Přemysl Vida

Dej něco pro fanynky. Pojď nám na sebe něco napráskat. Můžeš se pochlubit i zostudit (nejlíp od každýho jedno, haha).

Mé silné stránky? Kromě hudebního sluchu, který dokazuji svou hrou v flétnu, mám i zcela jedinečné taneční vlohy. Kolegové a kolegyně z tanečních jsou mi svědky. Mou slabinou je drive na čtvrté jamce přes rokli na devítce mého domovského klubu v Prosečném. 


Mám tu na tebe ještě takovou BONUS otázku. Tobě se teď nedávno povedlo proletět internetem takovou raritkou... Prosímtě prozraď nám co se stalo na svahu, když si pod railem sundal Annu Gasser, jak reagovala?!

Hele k mýmu překvapení úplně v pohodě. Jelikož jsem s ní celkem dost jezdil v Mölltalu tak jsem nebyl úplně někdo cizí a vzala to úplně normálně. Uznala, že tam stála blbě, hned se ptala jestli to máme natočený a smála se. Ze začátku jsem se trochu bál, že jsem jí něco udělal, ale nakonec jsem byl hrozně rád, že všechno dobře dopadlo a máme z toho skvělou story. Odpoledne si nás odchytla a Kuba Hiko, kterej mě natáčel, jí hned to video posílal a Anna si to hned dávala na instagram a proslavila mě tak :)

Haha, tak to je slušný! OK, Kubo, já ti děkuju za zpověď. Držím palce do sezóny a snad někdy na kopci. Já se loučím a nechám ti tu pár řádků na pozdravy, díky a čau!

Já děkuju za možnost se rozpovídat.

Ještě bych chtěl hrozně poděkovat mým rodičům, svazu lyžařů, dukle, czechsnowboarding, Přémovi a sportovní akademii za veškerej support, kterýho si hrozně vážim.

Vidíme se na kopci. Seeya!!!

Foto: Přemek Vida

Rozpovídán byl

Jakub Hroneš
Další články autora

Druhou stranu dialogu tvořil

Pavel Pek
Další články autora

Fotky dodal

Přemysl Vida
Další články autora

Fotky dodala

Anna Mušková
Další články autora

Další zajímavé články

Kuba Hroneš a Láďa Hrstka v podcastu u Tupých hran

Dlouho jsme čekali na chvíli, kdy to přijde. A konečně je to tady. Kluci z Tupých hran vyzvali za “majk“ mladou snowboardovou naději našeho státečku Kubu Hroneše. A o čem si spolu povídali? To už si poslechněte v podcastu níže. V bonusové části se ke Kubovi přidal i Láďa Hrstka, tak podpořte kluky na HeroHero!