Dejte si bacha při skákání do vody. Radí MUDr. Jiří Šrámek alias doktor Juráš

Tahle zpráva možná na první pohled nesouvisí s naším zaměřením na akční sporty. Sami ale dobře víte, jaké pokušení mezi námi všemi v létě je si někde skočit do vody. V tomhle článku se vám tak pokusíme společně s naším kamarádem MUDr. Jirkou Šrámkem (doktorem Jurášem) předním českým páteřním chirurgem, připomenout jak nebezpečné může skákání do vody vlastně být.

Pokud si tenhle článek přečtete do konce, dáte na rady v něm uvedené, a především jej co nejvíce rozšíříte ve svém okolí, třeba tím společně někoho zachráníme před ochrnutím.

Freeride.cz je jak víte magazínem o akčních sportech. Některé z těchto sportů u nás mají svou vlastní sekci a vyznačují se tím, že se provozují na vodě. Hlavně surfing, wakeboarding a kiteboarding se provozují právě na vodních plochách ať už přírodních (oceány, moře, jezera, řeky), nebo uměle vytvořených (vodní nádrže, kanály, bazény atd.). My a vy, tedy lidé, kteří tyto sporty provozují, tráví u vody hodně času a samozřejmě se u ní chtějí hlavně bavit, případně odpočinout. Nedílnou součástí letní zábavy je i skákání do vody, které může být (a podle statistik nemocnicí opravdu je) velmi nebezpečné. Každé léto skončí v ČR na invalidním vozíků spousta - jak je přezdívají doktoři - "skokanů". Více ale už MUDr. Jiří Šrámek alias náš dobrý známý doktor Juráš:

Vážení a milí čtenáři, jmenuji se Jiří Šrámek (Juráš) a pracuji jako spondylochirurg (chirurg páteře). Rok se s rokem několikrát sešel, neboť článek na téma nebezpečí skoků do vody tady vyšel již v roce 2014 a přesto se úrazy po skoku do vody s ochrnutím končetin nepodařilo v Čechách i jinde na světě zcela eliminivat. Trend je mírně pozitivní, počet ochrnutých po skoku do vody mírně klesá, avšak stále překonává v Čechách počet 10 úrazů za jedno léto. Proto bych vás rád opět skrze magazín Freeride.cz seznámil s riziky, které s sebou přináší léto a skákání do vody.

Zdroj: CT24.cz

Většina z nás využívá za parných dnů blahobytných účinků ochlazení se ve vodě, ať již se jedná o bazén, rybník či řeku. Do vody vnikáme rychlostí úměrnou našemu fyzickému zdraví a naším schopnostem. Část fyzicky zdatnějších jedinců tedy vniká do vody i skokem. Ve chvíli, kdy přibudou některé další faktory, stoupá rychle riziko význameného poranění krční páteře. Každý rok skončí v ČR několik desítek jedinců na vozíku s těžkým poraněním krční páteře z důvodu skoku do vody.

Nyní bych tedy rád pojednal o rizikových faktorech. Prvním je mužské pohlaví (zejména mladého věku). Tento faktor je velmi těžko ovladatelný a změnitelný. Muži skáčou prostě raději a vliv může mít i snaha předvést svůj skok ženám. Dalším faktorem je snížená koncentrace vlivem návykových látek (alkohol, marihuana i všechny tvrdé drogy). Třetím faktorem je hloupost, tzn. neprozkoumání dopadové plochy a zejména dna pod hladinou.

Pro vaši informovanost bych ještě rád zmínil mechanismus vzniku úrazu. Pokud je skákaná tzv. šipka, je prvním tvrdším letícím předmětem o vysoké kinetické energii hlava. Poté následuje krční páteř a dále opět část těla s vyšší tuhostí, tedy hrudní koš, následovaný břichem a dolními končetinami. Veškerá decelerační energie vznikající nárazem hlavy na překážku (dno) se tedy koncentruje na místo nejmenšího odporu, tedy krční páteř (samozřejmě nelze vyloučit, že je při skoku poraněna i hlava nebo hrudní páteř). Dochází k rozlomení obratle (nejčastěji C5, nebo C6 a C7) s tlakem úlomku do páteřního kanálu a poškození míchy.

Rád bych vás tedy poprosil, abyste se co nejvíce snažili vyloučit faktory 2 a 3, zvláště pak jedinci postižení faktorem 1. Pokud toto varování řeknete i 10 lidem ve svém okolí (mužům i ženám, mužům aby neskákali a ženám, aby to mužům připomínaly), vámi oslovení to řeknou dalším 10 lidem a řetez nebude nikdy přetržen, můžeme se dočkat, že nebudeme mít ochrnutých po skoku do vody… Zatím tomu ale tak není a současné léčebné metody dokáží páteř dobře stabilizovat, avšak míchu opravit nedokáží. Pokud tedy nechcete mít na vozíku někoho blízkého a shánět peníze na (bohužel) zcela nefunkční metody, jako je aplikace kmenových buněk na pofidérních klinikách ve střední Asii, podporujte co nejvíce prevenci!

Díky za pozornost a přeji krásné léto u vody.
Dr. Juráš

MUDr. Jiří Šrámek, Ph.D. se narodil roku 1978 v Praze. V letech 1997-2004 vystudoval 3. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V letech 2004-2009 pracoval na Spondylochirurgickém oddělení FN Motol v Praze. Od roku 2010 pracuje v Německu na klinice prof. Bertagnoliho ProSpine, od roku 2015 v pozici zástupce přednosty kliniky. V roce 2017 absolvoval doktorský studijní program na Fakultě biomedicínského inženýrství ČVUT se zaměřením na vývoj a testování nových implantátů v páteřní chirurgii. Mimo to je Dr. Juráš dlouhodobým kamarádem redakce Freeride.cz a dříve velmi aktivní (nyní již vzhledem k povinnostem pracovním a rodinným méně aktivní) snowboardista. Více o Jurášovi najdete na www.spinesurgery.cz.

My bychom ještě rádi navázali představením projektu BanalFatal, který vznikl k prevenci úrazů páteře a míchy pod taktovkou organizace Česká asociace paraplegiků – CZEPA:

Tým BanalFatal! pořádá semináře, postavené na videích ze skutečných úrazů, proto je určen pro žáky z II. stupně. Tandem vždy tvoří lektor, který zažívá zátěž těla profesionálně (trenér, hasič, kaskadér) a kolegové lektoři na vozíku, kteří reprezentují svůj příběh. S úrazy míchy se často setkáváme při banálních situacích, jako jsou skoky po hlavě do vody, uklouznutí či pády. Bohužel si málokdo před úrazem uvědomuje, že možné následky mohou být fatální. Poškození míchy bývá neměnné a trvalé. I když CZEPA svým spinálním klientům pomáhá v sociální a zdravotní problematice a zejména vrátit se co nejrychleji zpět do života, rádi bychom změnili neinformovanost široké veřejnosti. Je třeba myslet na to, jak křehká a zranitelná je páteř, a co následuje po poškození míchy – většinou trvalé ochrnutí. V České republice je 150 případů poškození míchy ročně, což není zanedbatelné číslo. Přáli bychom si, aby se počet úrazů rapidně snížil. Zároveň chceme, aby veřejnost tušila, že existují paraplegici a tetraplegici – vypadají na vozíku mnohdy zdravě. Ale bohužel opravdu nemohou chodit a mají také zdravotní komplikace související s jejich zdravotním stavem. Jsme přesvědčeni o tom, že díky shovívavosti a informovanosti přijímá veřejnost handicapované lidi jako rovnocenné. Jsme přesvědčeni o tom, že díky shovívavosti a informovanosti přijímá veřejnost handicapované lidi jako rovnocenné. 

Zdroje fotek:
ČT24 - CT24.CZ

Napsal

MUDr. Jiří Šrámek, Ph.D.
Další články autora

Publikovala redakce

Freeride.cz SNOW
Další články autora

Další zajímavé články

Přijeď na otvíračku v Hradci a premiéru Riders Meetingu!

V Hradci to minulé léto všechno začalo, a proto letošní sezónu startujeme ve stylu s premiérou Riders Meetingu! Čeká tě nabušený víkend plný wakeboardingu, kamarádů i kultury v podobě hudby od DJ a večerního filmu. V areálu tě také čeká nový setup a v provozu budou všechny 3 vleky.

Podíváme se na zoubek Swatch Nines 2024

Swatch Nines 2024 nám zase dali nažrat pořádný porce freeskiingu! Tak se na ne pojďme podívat....

Justin Kennedy bortí streety ve svým season editu

Justin "Juice" Kennedy nás vezme na zaoceánský streety...