Horsefeathers team v nové zimní kolekci! - část 2.

Po minulém článku, který jsme věnovali letošním highlight kolekcím české značky Horsefeathers, vám přinášíme pokračování. Při tvorbě toho minulého nás totiž napadlo i plno otázek, které souvisí jak s tvorbou letošní kolekce, tak s teamem, který do této tvorby zásadně zasahuje a neradi bychom vás o tyto informace ochudili. Vyzpovídali jsme tedy osobu nejvíce zasvěcenou do daného tématu, kterou je Horsefeathers Head of Sales and Marketing Tomáš Koudela.

Na následujících řádcích se tedy vrátíme k zimní kolekci značky Horsefeathers, která zahrnuje signature line Halldóra Helgasona, sérii jeho bratra Eikiho, řadu Addicted To Powder, vrátíme se ke spolupráci se značkou JBMC a podíváme se i na další zajímavá jména HF teamu. Pokud jste nestihli náš první vstup, zde je k němu přímý odkaz. 

Tomáši, vítáme tě opět na našich stránkách a jelikož bychom rádi navázali na minulý článek, který jsme věnovali jednotlivým signature kolekcím, nabízí se hned první otázka, související s nejvýznamnější osobou HF teamu, kterou je Halldór Helgason. Jak došlo k zakomponování vašeho brandu atrip apparel do Horsefeathers kolekce?

Celý ten proces byla dlouhá a intenzivní cesta. Když jsme v roce 2015 launchovali atrip apparel, našemu výrobnímu oddělení se podařilo nemožné, když během pár měsíců dali s Halldórem dohromady kolekci a zrealizovali první vzorky. Byl to malej zázrak. Druhý rok už šlo o full kolekci a zájem ze strany mezinárodních obchodníků a Halldórových fans rychle rostl. Co jsme si ale taky rychle uvědomili bylo to, že pokud bychom se s atripem chtěli dostat na úroveň Horsefeathers, museli bychom zásadně rozšířit pracovní tým, jelikož stejný počet lidí může 2 značky dělat jen omezenou dobu a je velice těžký přepínat mezi tak zásadními projekty. I tak by to byla cesta na mnoho let a jak my s HF, tak Halldór jako rider, jsme cítili momentum toho co děláme teď. Po hodně brainstorminzích jsme se rozhodli začlenit atrip apparel pod Horsefeathers jako Halldórovu signature line a Halldóra zapojit do HF global týmu.

Co by si z jeho letošní kolekce vypíchnul nejvíc?

První kolekce, která je nyní v obchodech, se hodně povedla. Hlavně Halldórův anorak Fokker je bestseller, ale co přijde na příští rok, je o světelný roky dál. Tady malá ukázka nové bundy Spencer na zimu 19/​20, kterou jsme na Instagramu ukázali Halldórovým fanouškům. 
@atripline, #atripline

Hodně lidí zajímá, co to vlastně znamená atrip a jak jste k tomuto názvu došli?

Hledání jména byl dlouhý a promyšlený proces. Prvně to vypadalo, že se značka bude jmenovat podle jednoho snu, který měl Halldór jako malej, v kterém se mu zdálo, že založil značku na oblečení. Ten název ale nezněl moc dobře. Hledalo se krátké a srozumitelné jméno s jasnou identifikací. Podmínkou taky bylo, že bude začínat od A kvůli nastupující online době. Z hodně možností pak zvítězil atrip i kvůli spojení a-​trip a tomu, jak Halldór hodně cestuje.

Jak Halldór přišel s logem ze strouhadla na sýr, zubní nitě a dalších komponentů?

Původní logo byl jen atrip nápis malými písmeny. Škrabka na sýr, páčidlo, zubní nit a kladivo jsou Halldórovy signature věci, které má nejen vykérované, ale už je měl i na spoustě jiných produktu. atrip line logo se za ty dvě kolekce pořád vyvíjí a pro kolekci W19/​20 vytvořil logo jeden z nejrespektovanějších snow umělců Schoph, který pro Halldóra dělal už i jeden design na letošní Lobster prkno.

Jakým způsobem se Halldór podílí na tvorbě a stylu celé kolekce?

V podstatě kompletně navrhne, jak bude kolekce vypadat vizuálně, jaké bude mít téma. Co se týče struktury a počtu produktů, tak to řeší hlavně naše design oddělení a s Halldórem to konzultují. Jeho vizuální nápady pak převezmou a snaží se je zrealizovat v rámci různých omezení, které výroba má. Vše se mu pak posílá k připomínkování a testování. Ten nápad, jak bude kolekce vypadat, ale vzejde od něj, je to přeci jen signature kolekce.

Přesuneme se k signature lajně Halldórova bratra Eikiho. Jeho vstup do teamu vlastně odstartovalo stavbu celého nového global teamu. Jak k tomuhle propojení vlastně došlo?

Dá se to tak říct. V době, kdy jsme začali přenastavovat zahraniční team, jsme komunikovali s několika ridery. Už ani nevím, jak jsme se propojili s Krisem, což je Halldórův a Eikiho manažer, ale v tý době jsme už řešili i Månse Hedberga a jednoho dne jsme se začali bavit o Eikim. Kdo ale vstoupil do týmu ještě dřív než Eiki, byl Tyler Chorlton. Ten v podstatě začínal ještě v době toho starého. Tak nějak na tom rozmezí. Potkal se tenkrát s Hanušem (Hanuš Salz je jeden z majitelů Horsefeathers – poznámka FRedakce) na ISPO, zažíval zrovna comeback a tak slovo dalo slovo a stal se součástí HF. Eiki se pak přidal na jaře 2015 a s ním během roku 2015 i další rideři jako Måns HedbergAntti Jussila.

Bylo od začátku jasné, že Eiki bude mít svou signature line, nebo to byl delší proces?

Plán udělat Eikimu signature line byl daný hned ze startu, jelikož to u něj dává naprostý smysl. Jeho styl ježdění i přístup ke snowboardingu je unikátní a stejně tak se snažíme přistupovat i k jeho signature kolekci. Eiki má vždy jasnou představu o tom, co chce a jeho comba jsou vždycky dobře trefený.

Čím je tedy Eikiho signature line inspirována?

Všeobecně se dá říct, že jeho signature line je pokaždé postavená na tom co dělá, takže musí vypadat dobře při street session, musí ale i fungovat, když jezdí park nebo BC. Jedná se tedy o technickou bundu se street lookem a slim fit kalhotama. Co se ale s každou kolekcí mění, je vzhled a téma kolekce.

Třetí a rozhodně neméně významnou kolekcí je i řada Addicted To Powder pro pohyb především ve volném terénu. Co staví ATP line na vrchol celé kolekce?

Rozhodně použité materiály, tech features a tech vychytávky. Na ATP se používá 20/​20 UltraTech membrána, která má i speciální tkaní látky, aby byla pevná, ale poddajná. K tomu lehké a prodyšné zateplení Primaloft Silver, díky kterému je člověk v teple, ale pot odchází pryč. Speciální ATP tech features jsou nutností. Najdeš zde kompletně podlepené švy, propojení kalhot a bundy, snowskirt na bundě i na kalhotech, vše je jednoduché a funkční, aby se s tím člověk nemusel v prašanu zabývat. Mezi speciální vychytávky patří například magnetické zapínání lég kapes, jelikož sucháč v powderu moc dobře nefunguje. Další je i Tylerova specialitka - Lift Leg System. Tyler nosí regular fit kalhoty a většinou ještě trochu větší, tak aby si nešlapal po nohavicích, může si je vytáhnout.

Tváří ATP kolekce je, jak si už zmínil, Tyler Chorlton. Jak se na jejím vývoji podílí?

Tyler se na vývoji podílí od prvního dne, kdy je členem Horsefeathers family. První rok dostal nejvyšší bundu a dával k ní komenty. Design oddělení ji od té doby pořád tuní na základě těchto komentů a každý rok se ATP posunuje o další krok dál. Teď po těch 4 letech, co na ní s Tylerem spolupracujeme, jsme na ní udělali opravdu velký kus práce a je naprosto vychytaná. Tyler je zkušenej rider, který tráví na sněhu tolik času, jako nikdo z nás a komentuje třeba i takové detaily, jakou bude mít délku klopa pod zipem, aby se dobře zapínal, délku stahování rukávu, hodně jsme například řešili vnitřní dlaňové rukávky, kapsy a samozřejmě materiál, aby vydržel jak v prachu, tak když carvuje. Kvůli tomu se třeba posouvaly švy na jiné místo, aby mu nedřely loket.

Kdo je podle tebe takovým typickým riderem, který nosí ATP kombo?

Díky ceně, kterou i na tak technické bundě držíme dostupnou, to může být každý, kdo na horách tráví víc času a chce být v pohodlí a mít zaručenou funkčnost. V backcountry samozřejmě potřebuješ mít vše na 100%, ale je super cítit se dobře i na sjezdovce. Všeobecně je to tedy zkušený rider, který hodně jezdí.

Zajímavou postavou vašeho teamu je i čínský rider Xiao Ma, který je i součástí teamu JBMC. S tímto brandem jste odstartovali spolupráci na nových rukavicích. Co nám k této spolupráci řekneš?

Přesně tak, v Číně máme s JBMC společného ridera - Xiao Ma, který je tam lokální hvězdou. JBMC je hlavně výrobce palčáků a i přesto, že je to čínská značka orientovaná na čínský trh, jezdí za ni hodně cizinců jako třeba Dominik Wagner, Aljosa Krivec, Joni Makinen, Kale Ohlson a další. Je to nejrespektovanější lokální brand a stoji za ním lidi, kteří snowboardingem žijí, včetně filmařů, fotografů nebo umělců. Společný projekt nám dával naprostý smysl a hrozně nás baví. Navíc design nakreslil známý čínský umělec @xlinwenxin a o to větší nadšení z týhle spolupráce máme. 

V Global teamu jsou také dva Skandinávci - Måns Hedberg a Antti Jussila. Co bys na nich vyzdvihl a v čem vidíš jejich přínos pro team?

Oba dva výborně zapadají do teamu jak lidsky tak ridersky.

Antti je streetový rider, který každou sezónu vyprodukuje neuvěřitelnej part. Za dobu co je v HF crew vydal tři našlápnuté party a první sezónu mu vyšly dva u předchozích filmových crews. Určitě stojí za shlédnutí jeho Method Opener part, což byl rok 2016 a pak jeho mini movie Mosaic s Tonym Kerkelou z roku 2017. Tady je jeho zatím poslední edit, který vyšel před několika týdny. Navíc je s ním strašná sranda a každý trip s ním stojí za to.
Måns je typický seveřan a jeho riding skillz a flow jsou neuvěřitelný. Je to kluk, který se narodil s prknem na nohách a i přesto, že je součástí Švédského národního týmu, věnuje se závodům a jel poslední olympiádu, tak je naše spolupráce postavená hlavně na jeho stylu a kreativitě, kterou dokáže dostat do všeho co vyfotí nebo natočí..
Antti se zaměřuje na tvorbu profilů a Måns jede spíš na vlně krátkých editů, které jsou ale vždy stylové a zábavné. Letos vydal společně s Niklasem Mattssonem mini projekt s názvem Last Call a v této sezóně by se měl zapojit do natáčení s větší produkcí. Na tenhle výstup se mega těšíme. Když se díváš na Månsovo ježdění, tak je to jedna velká paráda. I u těch nejtěžších triků má neskutečnej styl. Zároveň, stejně jako Antti, perfektně zapadá do crew a je s ním vždycky spousta srandy.

AnttiMåns - Foto: Jára Sijka

Zatím v Čechách ne úplně známým riderem je ruský street sender Egor Chebanov. Můžeš nám ho trochu představit?

Egor je neuvěřitelně tichej a skromnej kluk. Jeho styl ježdění je hodně podobnej Anttimu, moc neřeší závody, jezdí trochu park, ale když ho vezmeš na street, stane se z něj mašina. Do našeho Global teamu se dostal díky naší spolupráci s Joint Snowboards, za které dlouhé roky jezdí a v našem Global teamu nahradil právě jejich majitele, který šel “do snowboardového důchodu” a teď už se věnuje hlavně byznysu, i když pořád jezdí bomby. Určitě všichni viděli jeho mega crash z jeho posledniho partu. Egor je v Rusku známý rider, ale postupně ho lidi začínají vnímat i celosvětově. Jeho part ve videu Aspect přijel odprezentovat i do Prahy. Je to mega našlápnutej part.

Egor Chebanov - Foto: Vander Morgun

Egor Chebanov - Foto: Ponchikz

V teamu najdeme i české a slovenské ridery. Kteří to jsou a jak vypadá jejich spojení s Horsefeathers?

Vždycky si děláme srandu, že jsme, co se teamu týče, spíš slovenská firma, ale je to tak půl na půl. Jako zásadní jezdce bych určitě vypíchl Petra HorákaDušana Kříže, kteří snowboardingem žijí a dělají vše pro to, aby to tak mohli dělat dál, což je ta nejlepší cesta, jak opustit náš „český rybníček“. Horis je spíše závodník a park rider, Dušan se poslední roky přeorientoval na točení a hlavně na ježdění v backcountry. Snažíme se používat naše kontakty a možnosti, abychom jim v jejich cestě co nejvíc pomohli. Dalším riderem je Honza Lohynský, který nyní žije v Innsbrucku, takže užívá snowboardingu naplno. Samozřejmě podporujeme i partu mlaďáků, mezi které patří Kuba Hroneš, Ladislav Hrstka, Kristián Salač, Adélka DončukováTimon Matěna. Na Slovensku pak máme super partu jak riderů, tak kámošů, mezi které patří Zoltán Strcuľa, Dušan Bízik, Boris Karolčík, Julo Petrík, mlaďák Martin Jozsa a kreativně je doplňuje i Maťo Dolník.

Koho dalšího z National teamu bys vyzdvihl?

Z National teamu rozhodně tato čtyři jména. Daisuke Watanabe z Japonska, který má samozřejmě štěstí na to, kde žije a tak jeho powder runy jsou nejlepší. Jezdí ale taky super park a je členem global teamu K2, takže i hodně cestuje. V rámci Japonska je to důležité jméno a my jsme rádi, že nás zde reprezentuje. 

Kasper De Zoete je z Holandska a jako většina tamních riderů to zabíjí v ledničkách (v krytých halách - pozn. FRedakce). Nebojí se toho ani na streetu a hodně času tráví ve Finsku, kde se svojí crew Dome Trash točí. Tuhle sezónu se zranil, ale už je zpět a už pracují na novém projektu.
Španěl Aleix Calderón  je lokální jib star, která se účastní i akcí jako je Rock & Rail Jam v Holandsku. Celkově mě baví, když má rider osobnost a Aleix ji rozhodně má a pro Španělsko je pro nás velice důležitým členem týmu!
Mladý Islanďan Baldur Vilhelmsson je jedním z nejnovějších členů týmu. Baldur hodně jezdí s Eikim na Ice rinku, ale poslední dobou začal i hodně cestovat a na jeho ježdění je to hodně vidět. 
Určitě se podívejte na jejich profily a dejte follow na jejich Instagramech. 

Horsefeathers má i důležitý Rookies team, kde vyrůstají mladí rideři. Jak vypadá spolupráce s těmito mladými jezdci a jaká část kolekce je pro ně určena?

Rookies jsou pro nás důležitou součástí, a to nejen pro Čechy. Je důležité podporovat mladé, aby u snb zůstali a bavilo je to. Navíc naše dětská kolekce každý rok roste a je super, že to v ní někdo zabíjí. V podstatě ideální situace by měla být, že každý z podporovaných Rookies může vyrůst až do spolupráce na úrovni Global teamu, ale je to jen a jen na nich. Do CZ/​SK Rookies teamu patří Kuba Hroneš, Adélka Dončuková, Timon MatěnaMartin Josza, které jsem zmínil už výše.

Je to jen a jen na nich. Tvoje představa, jak by měl v současné době fungovat člen HF Rookies teamu je tedy jaká?

Naše představa o tom, jak by naše spolupráce s riderem měla fungovat je stejná ať jde o Global nebo Rookies team. Děláme co děláme, protože nás to baví, takže věc jedna je, že ho snowboarding musí bavit a hlavně, musí jej dělat zábavným a zábavně. Ale samozřejmě, aby toto mohlo fungovat, musí také rider chápat, že ta spolupráce je oboustranná a že snow bussiness není ten nejlehčí na světě. To ale samozřejmě platí i pro ridery. Prosadit se dnes ve snowboardingu tak, aby se tím člověk mohl živit, je hodně těžké a rider k tomu potřebuje mix výrazné osobnosti, jezdeckých skillz, pokory a pracovitosti. I v rámci Rookies je to těžké, jelikož to, co dělají mlaďáci v 10ti, je dnes neuvěřitelný. Základ je ale pořád stejný, pokud je to bude bavit a budou chtít, možnosti jsou. Jen si musí uvědomit, že lidí, co chtějí podporu, je spousta a budgety firem omezené, takže je třeba prvně ukázat, že ta spolupráce je pro firmy zajímavá.

Tyler Chorlton a jeden z jeho následovníků na Monínci - Foto: Jára Sijka

Poslední otázku zacílím vyloženě na tvou osobu. Jaké je tvoje oblíbené kombo z letošní kolekce?

Tohle bude asi dost nudná odpoveď, jelikož nejsem moc výrazný typ. Můj dlouhodobý setup v rámci našich kolekcí je budna z ATP řady. Z té letošní určitě Nighhawk v Deep Olive a pak anorak z Technical apparelu, kde u mě letos vede Fokker v Cypress. K tomu slim černe kalhoty Havoc. I když se mi mega líbí Halldóruv Fokker nebo Prowler v Drone View, jsem asi už usedlejší a neumím výrazné věci nosit. Když to ale pak vidím na lidech, baví mě to mega. Já už ale jdu více do tone-​down věcí. V Technical apparel bundě odjezdím v podstatě celou sezónu, až na pár vyjímek, kdy je kosa a mega padá, to pak sáhnu po ATP. Samozřejmostí je pak nákrčník a naše Thermolite ponožky, ty jsou nejlepší na světě a proto jsou teď už skoro vyprodané.

Tomášovi moc děkujeme za odpovědi na naše otázky a nyní je to na vás, jak s nabitými informacemi naložíte. Pokud vás oba výstupy navnadili na to, pořídit si něco od této plzeňské snowboardové značky, neváhejte a navštivte oficiální stránky Horserfeathers.eu nebo vybírejte v našem přehledu vybavení Freeride.cz Buyer’s Guide 2019.
Aktuální dění okolo značky HORSEFEATHERS pak sledujte na následujících sociálních sítích.

Zpracoval

Michal Tomeš
Další články autora

Napsal

Jan Lohynský
Další články autora

Další zajímavé články

Letní jibbovačka jménem BCB Summer Jibbing proběhne již o víkendu 19.-21.července

V půli července o víkendu 19. až 21.července proběhnou legendární snowboardové a freeski závody v Janovičkách u Broumova. V této pozváce se dozvíš, co tě na místě čeká a nemine.