Jak jsem letos vyrazil za sněhem - Powder Mountain

Po loňských šesti týdnech v Kanadě, kam Dan Janík vyrazil za svým bráchou, se rozhodl, že se v zimě 2016 vrátí na místo činu, tak kde to už „zná“, do Severní Ameriky - Chasing the Storm. Dan se vydal do Salt Lake City a jednoduše sledoval předpověď a jel tam, kde byla aktuálně největší šance, že spadne hodně. Úkol zněl teda jasně - najít místo, kde se bude nejlíp "šnorchlovat". O jeho úspěšnosti se dočtete v jeho letošních reportech. První je z Powder Mountain.

„This is Utah´s Powder, man!“ - Jak to chodí v Powder Mountain?

Šest dní jsem seděl „doma“ (Provo, Utah, US), koukal z okna na Wasatch Range a 4x denně volal na klientskou linku aerolinky Delta a pořád dokola se ptal: KDE JSOU MOJE PRKNA?! Po pěti dnech mi oznámili, že je vše ztraceno, aby mi šestý den napsal týpek z Petzl North America, že vak s komplet výbavou leží od středy u nich na centrále - neptejte se mě, jak se to stalo, ale hračky jsou doma a já můžu konečně vyrazit na výlet!

Plán zní jasně, zabalit se, vyrazit na sever a jet tam, kde to spadne. Spadlo to hned za humny, tak jsem odjezd přesunul a v pondělí v 8:00 jsem byl nastoupený před gondolou v resortu Snowbird. Klasická honička tisíců lidí za 30cm novýho mě znova přesvědčila o tom, že tohle není pro mě. Balím splita, pásy a pípátka do backcountry a vyrážím na tři dny do „mini resortu“ (ve srovnání s gigantem ražení Snowbird) Powder Mountain - dvě hodiny severně v horách od Salt Lake City.

Rozlohu, počty sedaček, kilometry svahů a kolik jeklů je v parku si můžete nastudovat sami na webu Powder Mountain. Já vám řeknu, co se mě osobně na Powder Mountain líbí, proč mě baví a jak se (ideálně s pásama v baťohu a splitem na nohách) dá z Powder Mountain vytřískat životní pojezd „In Greatest Snow on Earth“, jak zní místní motto.

V Powder Mountain vás rozhodně nečekají štrůdly lidí u vleků - mají tady hrozně sympatický pravidlo, že pokud se prodá 2000 permic, další už mají prostě smůlu, no a celosezónních permic je cca 3000, což v praxi znamená, že davy se nikdy nekonají, a to ani po „velkým“ sněžení. V Powder Mountain mají legrace jako Powder bus (autobus, který sbírá lyžaře a snowboardisty kolem silnice pod areálem) nebo Snowcat skiing (rolba pro 18 lidí, která vás vezme do dalších údolí v rámci resortu). 

Já už v Powder Mountain byl (o Danově výletu do PM si můžete přečíst v TOMTO ČLÁNKU - pozn. FRedakce), beru první lano Sundown Lighting Ridge Snowcat, lidí málo, novýho cca 15cm a teplo jak na konci dubna. Hnedka se začnu bavit s řidičem (Kevin is The Dude!), jedu vepředu a dostávám doporučení, abych vyrazil se „Strejdou“ Chrisem, ten to tady prej zná. Za Lightning Ridge se otevírá komplet další údolí, kam rolba dopraví maximálně 300 lidí denně + pár lidí na pásech. Můj plán byl nasadit skinny a vyrazit na James Peak (nejvyšší vrchol v okolí - 2872m. n. m.), Chrisův taky, jenomže on je místní a ví víc jak já…

Přetraverzujeme pláň pod James Peak a pokračujeme po hřebeni víc na východ. Otevírají se nám sjezdy Y. ChuteK2, ty si samozřejmě dáme, ale jak už jsem říkal, je teplo a tyhle svahy jsou jižní. Pečlivý čtenář pochopí, že na opačnou stranu budou svahy severní, kam se sice nesmí, ale my máme pásy, výbavu, chuť a tři dny volno. A tady teprve začíná to, čemu se říká Utah´s Powder!

Co dalšího letos Dan Janík zažil v USA se dozvíš v jeho dalším článku již brzy. 

Další zajímavé články

Akce Horsefeathers Sneak The Tweak otevřela snowpark na Mölltalu!

Nový snowpark na rakouském ledovci Mölltaler Gletscher slavnostně otevřela akce Horsefeathers Sneak the Tweak!