Kanaďané berou tituly mistrů světa v Big Airu!

Je to za námi! Včera se v Aspenu odjel poslední závod letošního Mistrovství světa ve snowboardingu, ze kterého nám vyšli dva další mistři světa a tentokrát jsou oba dva z Kanady. Pojďte se podívat, jak závod v Big Airu probíhal a kdo nakonec obsadil medailové pozice.

Jak se jízdy v Big Airu bodují?

Náročnost - Tady je to snad jasné. Jde prostě o náročnost triku, který jezdec na skoku předvede.
Provedení - Posouzení provedení triku a grabu.
Amplituda - Jak daleko dopadne jezdec za dopadovou hranu.
Dopad - Jednoduše, jak jezdec trik odjel na dopadu. Rozhočí hledají jakékoliv zaváhání, dotyk, atd.

Pro zájemce o dodatečné zhlédnutí s perfektním komentářem Martina Mikysky přidáváme odkaz zde.

Finále Big Airu mužů

No, co na to vůbec říct... Byl to prostě jeden velký „big air“ v podání celé startovní listiny. Počasí sice ze začátku závodu nebylo úplně nakloněné pohodovému snowboardingu, ale to očividně jezdce vůbec nezastrašilo. Ti se hned pustili do neskutečné kanonády triků do všech světových stran v hlavní roli s Kanaďanem Markem McMorrisem, který v první jízdě poslal Switch Backside Triple1620 Stalefish doslova na šrouby a vysloužil si za něj povedených 92.75 bodů. Jeho krajan a zlatý medailista z letošního Big Airu na světovém poháru v Kreischbergu Max Parrot ho také následoval trikem s rotací o 1620° přesnějí Frontsidovým Triplem 1620 za Weddle grab. (O tom o jaký grab se jedná, ale až někdy příště) Tento povedený trik Maxovi zajistil 89.50 bodů a příjemnou jistotu do dalších jízd. Jako další hranici devadesáti bodů překonal Japonec Ruki Tobita svojí neskutečnou flatovou Backside 1620 se Stalefishem za solidních 90.50 bodů. Nejvíce povedenou show ale klasicky přichystal náš oblíbený Fin Rene Rinnekangas. Ten svou obrovskou radost ze snowboardingu neskrývá ani ve finále Mistrovství světa a nedokázal si odpustit udělat pořádný Miller Flip při rozjedu na samotný Big Airový kicker, kde ještě roztočil pěknou Frontside 1620. To by byly highlighty z kola prvního, jenže jezdci měli před sebou ještě další dvě a ve hře byl titul mistra světa.

Do druhého kola vstoupil pravou nohou (a to doslova) Marcus Kleveland, když po první nepovedené jízdě odjel Frontside Triple Cork 1440 za ne až tak velkých, ale dostačujících 78.50 bodů. Mark McMorris do toho šel na jistotu a po switchovém triplu z prvních jízd vratíl zcela stejný trik ze svojí nohy. Teda Backside Triple Cork 1620, který mu zajistil 86.50 bodů a prozatimní první místo do posledního kola. Byla by chyba nezmínit ještě pokus o dobytí hranice vesmíru v podání Švéda Niklase Mattssona. Ten totiž ve druhé jízdě předvedl dlouhou Backside 1620 až na samotnou hranu dopadu a odjel jí bez jakéhokoliv zaváhání. Klobouk dolů. Teď je už čas vrhnout se na poslední třetí jízdy plné velkých triků a zvratů.

Nejlépe do nich skočil Nor Marcus Kleveland. Nebylo, co ztratit, a tak tam poslal rovnou tu největší rotaci celého závodu neboli Cab 1800 za Indy grab. Tenhle trik za 97.75 bodů Marcuse katapultoval na medailové příčky, kde se mu podařilo udržet a nakonec z toho pro něj byla třetí bronzová medaile! Max Parrot předvedl nervy z ocele, když se mu po nepovedené druhé jízdě, kde zkoušel Cab Triple Cork 1800, podařilo odjet o něco lehčí Cab Triple Cork 1620. Ale i tak mu to stačilo na pěkných 88.75 bodů a celkově druhé místo v závodě. Nikomu se nepodařilo předskočit v pořadí Kanaďana Marka McMorrise, který ještě v poslední jízdě chtěl oslavit své již jasné vítězství pořádně stylovým Method Airem. Jenže to se mu vůbec nepodařilo a ze stylového Methodu nakonec byl pouze přestřelený rozevlátý let za doprovodu škodolibého smíchu Martina Mikysky, haha. 


Mark McMorris (CAN): switch backside 1620 melon, backside 1620 weddle
Max Parrot (CAN): frontside triple cork 1620 weddle, switch frontside triple cork 1620 indy
Marcus Kleveland(NOR): frontside triple cork 1440 weddle, cab 1800 indy

Dejte si rozhovory s těmato třema zabijákama.


No mistra světa v Big Airu bychom měli. Teď se pojďme společně podívat, kdo si odnesl titul mistryně světa. Jako první se na kicker rozjížděla již známá legenda Jamie Anderson. Tu bohužel potkala smůla a celý závod se jí úplně moc nedařilo. Na druhé straně nejlépe do finále vstoupila Novozélanďanka Zoi Sadowski Synnott. Ta se s tím rozhodně nepárala a hned tam vypálila Frontside Double Cork 1080 Melon grab v té největší možné čistotě. Rozhodčí si toho očividně všimli a ocenili jí krásnými 92.00 body. Těsně za ní byla po prvním kole Japonka Miyabi Onitsuka, která svůj trik sice nepředvedla v takové čistotě jako Zoi, ale zato předvedla trik těžší a to Cab Double Cork 1260 Indy grab za 89.75 bodů. Kanadská snowboardistka Laurie Blouin tam poslala povedený Frontside Double Cork 1080 Weddle to Tail grab a brala pěkných 88.00 bodů. První jízdy uzavírala rakouská kočka Anna Gasser svým Backside Double Corkem 1080 za Melon grab.

Jediným vyloženě povedeným trikem ve druhém kole závodu v Big Airu žen byl Backside Double Cork 1080 v podání Zoi Sadowski Synnott. Tenhle kousek Zoi zajistil prozatimní první místo s celkovými 176.75 body. Dalo se teda přepokládat, že do toho holky půjdou v posledních jízdách na 100 procent!

Nakonec se ukázalo, že se do toho holky vrhly rovnou na 200 procent a třetí kolo bylo tou správnou show plnou Double Corků ve snaze překonat Zoi Sadowski Synnott na prvním místě. To se podařilo pouze jediné z nich a není náhoda, že to byla zrovna Kanaďanka Laurie Blouin. Té se doma už válí jeden titul mistryně světa z roku 2017, kdy brala zlato ve slopestylu na mistrovství světa v Sieře Nevadě. A potom, co odjela Switch Frontside Double Cork 1080 Weddle ve finále Big Airu v Aspenu si k němu přidá další titul mistryně světa! Celkově si vyjela 177.75 bodů a předskočila Zoi o pouhý jeden bod. Zoi se sice pokusila o zvrat v její poslední jízdě, ale poslala to moc hluboko do dopadu a trik neustála. Pořadí se nakonec už nezměnilo a tím pádem Laurie Blouin brala zlato, Zoi Sadowski Synnott stříbro a Japonka Miyabi Onitsuka po třetí jízdě bronz.


Laurie Blouin (CAN): frontside double cork 1080 weddle to tail grab, switch frontside double 1080 weddle
Zoi Sadowski-Synnott (NZL): frontside double cork 1080 melon, backside double cork 1080 weddle
Miyabi Onitsuka (JPN): switch frontside double cork 1260 melon, backside double cork 1080 mute

Dejte si rozhovory s nejlepšíma holkama závodu!


Visa Big Air Best Trick

Misty světa už známe, ale jako další se vyhlašovaly nejlepší triky celého závodu pod záštitou společnosti Visa. Ta si rozhodně pro výherce připravila solidní peněžní odměnu, kterou si nakonec odnesl Marcus Kleveland za jeho Cab 1800 Indy grab a Zoi Sadowski Synnott za její první trik Frontside Double Cork 1080 Melon grab. 

To by bylo vše k uplynulému Mistrovství světa ve snowboardingu v Aspenu a již brzy se můžete těšit na spoustu dalších reportů s nadcházejících závodů. Již zítra totiž startuje v Aspenu zase Světový pohár ve snowboardingu.

Publikoval

Vašek Čajka
Další články autora

Další zajímavé články

SNOWBOARD: Mrkej na první fotky a video ze Swatch Nines 2024

Swatch Nines nás zase letos pošlou do kolen! Čekuj první obrázky a edit ze švýcarskýho Schilthornu...

Doražte na opening Horsefeathers snowparku Mölltaler Gletscher!

I když v Česku už je léto v plném proudu, tak u rakouských kolegů za hranicemi si stále můžeme užívat zimní radovánky naplno! A ještě ke všemu ve zcela novém Horsefeathers snowparku na ledovci Mölltal! Slavnostní opening proběhne v sobotu 20. dubna!

Obertauern hostí finální závod kvaldy na Freeride World Tour 2025!

Obertauern letos vůbec poprvé hostí závody 4* Freeride World Tour Challenger Series. Již tento víkend se tam potkají nejlepší jezdci Freeride World Tour a nejlepší jezdci kvalifikace a budou bojovat o poslední cenné body, které rozhodnou zda i do příští sezóny zůstanou v nejvyšší třídě Freeride World Tour. Sledujte živý přenos ze závodu přímo tady!