Laax Open 2023 ovládnuli Marcus Kleveland a Zoi Sadowski Synnott!

Legendární Laax Open je již týden za námi a my vám dnes servírujeme report a spoustu fotografií od Petra Večeři.

LAAX OPEN 2023

Legendární Laax Open poprvé v roce 2023 přivítal také lyžníky aka freeskiery. Jak to s nimi dopadlo se můžete dočíst na Freeski sekci zde.

Laax Open 2023 patří mezi jednu z nejprestižnějších akcí na světě. Letošní ročník obohacen o freeski byl velkým zpestřením, ale také velkým challengem pro shapery, kteří museli postavit trať pro obě disciplíny. Laax shapers jsou však mistři v oboru, tak to pro ně asi nebyl zas tak tvrdý oříšek. 

Fotky by Petr Večeřa aka @chillipictures

Laax Open je několikadenní SNOW festival s plnohodnotným doprovodným programem (letos např. Delinquent Habits nebo DJ Stylewarz) a světovými ridery, kteří v parku předvádí opravdový vrchol snowboardingu a freeskiingu. Celý den nejen na kopci, ale i pod kopcem je zpestřen muzikou a kvalitní DJs se starají o vaši taneční náladu a tak je o zábavu postaráno opravdu od rána až do večera.

Pokud jste ještě nebyli, velmi doporučuji. Možná si myslíte, že si během akce moc nezajezdíte, ale řekl bych že je to právě naopak. Laax disponuje obrovským parkem se dvěmi rampami a tisíce raily. Vedle závodní 7m vysoké rampy je vybudována ještě jedna menší, která je otevřená veřejnosti po celou dobu a jib sekce se táhne legendární sjezdovkou P-60 až ke spodní stanici sedačkové lanovky. Odhadem je v řadě cca 20 různých railů, boxů, transferů či rollerů. Prostě jibberský ráj!

A právě prestige těchto závodů přiláká skvělé jezdce, které můžete vidět shredit na závodní trati. Ta má však úplně jiné rozměry a je postavena podle parametrů FIS pro slopestyle.

Fotky by Petr Večeřa aka @chillipictures

Pojďme se tedy podívat na to, jak to vypadalo mezi snowboardisty. 

Slopestylová trať byla opravdu v luxusním shapu a celou dobu bylo na co koukat. Jediné, co výhled kazilo bylo počasí. Občasná mlha, husté sněžení, čerstvý sníh na trati a vítr znepříjemňoval závod ze všech stran. Proto finále snowboardového slopestylu bylo odloženo ze soboty na neděli. Bohužel po dlouhém čekání a stále špatnému počasí se nakonec nejelo ani finále v halfpipe, což pro spoustu diváků bylo jistě velkým zklamáním. Většina jezdců však nenechala hladovějící diváky bez odměny a místo finálových jízd uspořádali 1/2h jam, ve kterém jste mohli vidět ty největší airy v historii snowboardingu, oficiální čísla mluví o 7 metrech nad hranou rampy. Hlavními letci bylo duo Valentino Guseli z Austrálie a japonský samuraj Ruki Hirano. Výsledky a konečné pořadí bylo tedy přiděleno ze semifinálových jízd. 

Fotky by Petr Večeřa aka @chillipictures

Naše barvy na Laax Open 2022 reprezentovali 2 jezdci, Kuba Hroneš a Šárka Pančochová.

Kuba bohužel nepostoupil z kvalifikace do finálových jízd. Konkurence na těchto závodech je opravdu vysoká a každé malé zaváhání táhne body dolů. Kuba tak skončil na 37.místě. 
Šárka odjela svoji kvalifikační jízdu na čistotu, kterou pak bohužel nezopakovala ve finále a tak na ní zbylo stále krásné 7. místo. Gratulujeme.

Fotky by Petr Večeřa aka @chillipictures

Slopestyle mužů vyhrál v nedělním přeloženém finále norský jezdec Marcus Kleveland, který již v Laaxu dříve na stupních vítězů byl, avšak nikdy nedosál až na nejvyšší příčku, což se mu letos povedlo čistou a kreativní jízdou. Za ním se pak umístili Dusty Henricksen (USA) a Sven Thorgren (SWE).

V žeské kategorii dominovala Zoi Sadowski Synnott a zajistila si tak průběžné první místo i v celkovém pořadí  World Cupu. Druhá pak skončila mladičká (16let) Mia Brookes (GBR) a 3. místo si odvezla legendární Anna Gasser (AUT). 

Fotky by Petr Večeřa aka @chillipictures

 Konečné výsledky LAAX OPEN 2023

Výsledky ze semifinálových jízd v mužské rampě.

 1. RUKI HIRANO (JPN)
 2. SCOTTY JAMES (AUS)
 3. YUTO TOTSUKA (JPN)

ŽENY rampa:

 1. MITSUKI ONO (JPN)
 2. SHAOTONG WU (CHN)
 3. MADDIE MASTRO (USA)

I do finále slopestylu zasáhlo počasí. V tomto případě, ale mohl být závod přeložen na druhý den a pořadí vypadalo následovně:

Slopestyle muži:

 1. MARKUS KLEVELAND (NOR)
 2. DUSTY HENRICKSEN (USA)
 3. SVEN THORGREN (SWE)

Slopestyle žen:

 1. ZOI SYNNOTT SADOWSKI (NZL)
 2. MIA BROOKES (GBR)
 3. ANNA GASSER (AUT)

Pár fotek na závěr...

Fotky by Petr Večeřa aka @chillipictures

Publikovala redakce

Freeride.cz SNOW
Další články autora

Další zajímavé články

Od zítra to ve Snowparku Bukovka roztočí Snowboard Zezula Springs Session 2023

Tři dny nabitý zábavy a ježdění tě od zítra čekají ve Snowparku Bukovka...

Rozhovor s Terkou a Ondrou Bauerem o snowboardingu a rodičovství

Ondra a Terka Bauerovic jsou jedni z nejtvořivějších lidí na české scéně a ještě k tomu dělají ze snowboardingu nejvíce sexy rodičovskou aktivitu pod sluncem. Přišel proto čas je vyzpovídat o tom, jak se změnil jejich snowboardový život s příchodem malého Erika. Mimo jiné došlo na spoustu dalších témat od jejich lifetime snowboardových tripů až po spolupráci s českým shopem Snowboard Zezula.

Report a galerie: Blackcomb.cz Jib Contest proběhl ve ski areálu Severka!

Dva týdny zpět se v beskydském ski areálu Severka sešla partička snowboardistů a lyžařů, aby veřejně projevila svou lásku k našim sportům a východu. Dnes vám z téhle akce servírujeme skvělý report od samotného hlavního pořadatele a srdcaře všech srdcařů Raďulla Vránky, který do akce vložil duši a společně s kámoši připravil jedinou snowboardovou akci letošní zimy na východě republiky!