Premiérové Laax Open zlobily rozmary počasí. Zvítězil Andri Ragettli a Johanne Killi

Tak jsme se jako freeskieři dočkali, a poprvé nás přivítali na legendárním Laax Open 2023...

Dlouhá léta jsme mohli jen přihlížet, jak si snowboardisté užívají jeden z nejikoničtějších závodů sezóny a slintat nad kreativitou stavitelů místních překážek. Letos jsme se ale dočkali i my freeskieři a brány bájného Laax Open konečně vpustily do svých útrob i milovníky dvou prkýnek. Stejně jako boardisté i lyžníci jeli celý event pod záštitou FIS Světového poháru a zatím nám v okolí švýcarské hory Crap Sogn Gion daly ochutnat z jedné disciplín a to slopestylu. Boarďáci zde pak brázdí i proslulou halfpipe, která je pro nás zatím pasé. Lyžařská premiéra se jinak dočkala parádně vymazlenýho parku. Na rozehřátí dvě jibové platformy, kde bych hlavně vypíchnul tu první, kde se dalo vymyslet plno transferů a gapů, až jste si z toho zavařili mozkové závity. Následovaly tři perfektní kickery a korunu všemu nasadil hravý butter box, kde určitě taky měla fantazie zelenou. Tohle se povedlo.

Laax Open 2023 a Alex Hall v akci (foto Lämmerhirt)

Chytnout příležitost za pačesy se tady rozhodlo téměř šest desítek freeskierů, a to už se vám začne  hromadit pěkná fronta, když ze dvou heatu postupuje jen nejlepší tucet borců. Mezi nimi do toho taky nebojácně vlítnul náš Štěpán Hudeček. Česká jednička si připravila jízdu 270 on precl 270 out ze speedu, fs 630 z plynovky, switch dub 900, rightside dub 1440, dub 1440 a 180 na butter a swtich 540 z něj. Bohužel Spýdýmu dvakrát utekl dabl 1440 na svojí stranu a vymotal v uvozovkách jen dub 1080. Od rozhodčích si tak odnesl bodovou koledu 49.05, která mu stačila na konečný 36. místo. Kdyby tak do puntíku dodržel svůj předstartovní plán, bodovaná třicítka by ho určitě neminula. I tak ale super zkušenosti do dalších závodů, který jsou samozřejmě k nezaplacení.
Všichni to určitě znáte. Na něco se těšíte tak moc, až to nakonec dopadne katastrofálně. Nedělní finále sice nebyl úplně průser obecný, ale kdo by si zasloužil pár na holou je pí... pardon počasí. To bylo víc otravný než poslouchat tříhodinový okresní přebor v troubení na lodní sirénu. Vítr, mlha, špatná viditelnost, sněžení a podobný pochybný individua se rozhodly, že si v neděli dají ve švýcarských horách dostaveníčko. S lehkým zpožděním se do nástrah nevyzpytatelný tratě nakonec vrhnuli aspoň chlapáci. Přece jenom dámy by díky svým drobným postavám marně navazovaly kamarádské vztahy s rychlostí a s jejich finálovým klaní to začínalo vypadat bledě.

Andri Ragettli (foto Stadler)

Už od první jízdy taky všem docvaklo, že to bude pro jezdce bitva jak na Bílý Hoře. I přesto se urodilo celkem dost solidních jízd, z kterých občas některé už lehce pošimrávala cenné kovy. Slušnej zářez si připsal Max Moffatt, originalitou zase hýřil Matěj Švancer, Birk Ruud si jako jediný stihnul podmanit dva doubly 1620 a zaklekl po prvním kole na bronzu. Zrakové vjemy pak řádně pohladil Alex Hall. Jeho nosebutter z railu nebo tokyo drift na butteru jsou přesně věci, které asi budeme v závodním kolotoči vídávat častěji. Jedině plus. I tak se ale našla triková mašina, která srazila americkýho dlouhána na prozatimní stříbro. Nebyl to nikdo jiný než domácí Andri Ragettli, z kterýho doslova stříkala motivace, chuť a hlavně touha po zlatý odměně. Svojí jízdu vyšperkoval třeba switch dub misty double mute a bezchybný pojetí mu vyneslo zatím vítězný skóre 79.08. Přece jenom podmínky na draka toho moc nedovolovaly a očekávat divoký jízdy za více jak devadesát bodů byla naprostá utopie.

Mac Forehand (foto Philipp Ruggli)

Aby toho nebylo málo, tak na druhý kolo si počasí vzalo koňskou dávku prudérnosti. Zajet čistě pak už hraničilo s příletem ufounů. Čistý scifi. Přece jenom se ale jeden zvrhlík našel. Nikdo jiný než Matěj Švancer, který jako vítěz kvaldy celý závod uzavíral. A pěkně zamotal rozhodčích hlavu! Jeho 180 na úvodní rail jsou přesně ty osobitý kousky, který jezdci potřebují vytáhnout z klobouku. Bohužel na předposledním skoku místo dablu volil zase jednu z těch trhaných precl rotací, a tentokrát mu to rozhodčí nesežrali. Vzhledem, že se hodnotilo dle sekcí, tak právě tady ho lidově řečeno tlačila bota. Stačilo trochu kopnout do vrtule a placka mohla bejt jeho. I tak si ale polepšil proti úvodnímu kolu. Lepší ale než bramboru z toho nevykřesal. Šampus tak mohl bouchnout Andri pronásledován Alexem a Birkem

Matěj Švancer a jeho 180 na rail (foto Philipp Ruggli)

Nejhůře ale na nepřízeň počasí doplatily dámy. Chuděrky pořád čekaly, a i když je už po třetí hodině oraginzátoři poslali na tréningový jízdy, tak si nebe zase duplo a ukázalo svojí odvrácenou tvář. Nebylo prostě zbytí. Tohle fakt nešlo a finálové klání si holky musely odpusit. Platily tak výsledky, které vyrobily v kvalifikaci. Výhra tak spadla do klína Johanne Killi z Norska, před domácí stálicí Sarah Hoefflin. Bronz si pak odváží francouzská favoritka Tess Ledeux. FIS Světový pohár nám pak pokračuje už příští týden. Všechen ten šrumec se přesune za oceán, kde nás ve slunném Mammothu čeká rampa i slopestyle. Jestli s českou účastí se necháme překvapit.

Sandra Eie během kvaldy (foto Lämmerhirt)

Best Of Slopestyle Freeski Laax Open 2023:

Výsledky finále Laax Open 2023:

Muži:

1. Andri Ragettli (SUI)
2. Alex Hall (USA)
3. Birk Ruud (NOR)
4. Matěj Švancer (AUT)
5. Max Moffatt (CAN)
6. Cody LaPlante (USA)
7. Valentin Morel (SUI)
8. Fabian Boesch (SUI)
9. Evan McEachran (CAN)
10. Colby Stevenson (USA)
11. Mac Forehand (USA)
12. Christian Nummeadal (NOR)

Kompletní výsledky: zde

historicky první králové Laax Open (foto Philipp Ruggli)

Ženy:

1. Johanne Killi (NOR)
2. Sarah Hoefflin (SUI)
3. Tess Ledeux (FRA)
4. Mathilde Gremaud (SUI)
5. Grace Henderson (USA)
6. Kirsty Muir (GBR)
7. Olivia Asselin (CAN)
8. Sandra Eie (NOR)

Kompletní výsledky: zde

nejlepší ženy (foto Philipp Ruggli)

Web Laax Open najdeš zde.

facáka posílá počásku

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

The Blondes a Arianna Tricomi vychutnávají Japonsko v segmentu z "The Land of Giants" od MSP

Čtyři freeriderky nás vezmou v ochutnávce z "The Land of Giants" do japonskýho prašanu...

Štylař Valentin Morel potěší season editem

Švýcarská štylová mašina Valentin Morel má venku nový sezónní video...

Kim Gubser prubnul na Swatch Nines 2024 světovej rekord v nejvyšším poletu

Na letošních Swatch Nines padl rekord v nejvyšším airu historie...