Na Corvatschi se odjela letos poslední zastávka FIS světového poháru

O víkendu proběhl poslední závod světového poháru letošní zimy, který se uskutečnil ve vysoko položeném snowparku Corvatsch ve švýcarských Alpách. Kdo se na místě nejvíce předvedl, jak dopadl Kuba Hroneš a Vanessa Volopichová a kdo si letos odnáší křišťálové glóby se dozvíte v článku plném fotek od Petra Večeřy!

Světový pohár FIS Freeski & Snowboard Corvatsch v Silvaplaně skončil v neděli 26.3.2023 finálem snowboardingu mužů ve slopestylu. Mistr světa Big Airu z roku 2023 Taiga Hasegawa (JPN) je novým šampionem Corvatsche a těší se z prvního vítězství ve Světovém poháru ve Slopestylu ve své kariéře.

Corvatsch v číslech:

  • 10. ročník FIS freestyle závodů finále Corvatsch, Silvaplana, St. Moritz
  • 4 dny závodů od tréninku, přes kvalifikaci až do finále
  • 150 jezdců z 25 zemí světa
  • 400 organizátorů a dobrovolníků
  • Snowpark v nadmořské výšce 2702m 
  • Nejvyšší bod oblasti Corvatsch 3303m

FOTKY a TEXT BY Petr Večeřa aka @chillipictures

Počasí na horách, jak jistě víte, je nevyzpytatelné. A nejinak tomu bylo i po dobu konání závodů v St. Moritz. Mohli jste tak zažít ve čtyřech dnech téměř 4 roční období. Modrá obloha bez mráčků, slash a pomalý sníh a poté silný vítr, který velice komplikoval rozjezd na velké skoky. Páteční mlha pak zajistila přesunutí kvalifikačních jízd snowboard muži na sobotu. Ale konec dobrý, všechno dobré. 

Pokud se ve snowboardingu pohybujete, asi tušíte, co následující čísla znamenají: 1440, 1620, 1800. To byla naprosto čistě odjetá finálová jízda v podání teprve 17letého Taiga Hasegawa, který si tak vysloužil od rozhodčích nejvyšší skóre dne 92 bodů. Liam Brearley (CAN) se probojoval na druhé místo a Sven Thorgren (SWE) si odvezl z Corvatsche bronz.

Hostitelskou zemi Švýcarsko ve finále reprezentovali Moritz Boll (9.), Moritz Thoenen (10.) a Nicolas Huber (12.). Favorité jako Valentino Guseli (AUS) a dvojnásobný vítěz Corvatsche Marcus Kleveland (NOR) se nedostali do finále, takže hra o hattrick se bohužel nekonala. 

FOTKY BY Petr Večeřa aka @chillipictures

Naše jedinné želízko v ohni, skrývající se pod jménem Kuba Hroneš,  také do finále nepostoupilo. Jak nám Kuba v rozhovoru řekl, měl připravenou slušně našlapanou jízdu, ale díky předchozím zdravotním problémům z italského Livigna se necítil na 100 %.

KŘIŠŤÁLOVÉ Glóbusy

Malý křišťálový glóbus pro hodnocení disciplíny FIS Slopestyle 2022/23 poprvé vyhrál americký jezdec Dusty Henricksen. Vidět jeho jízdu na živo je opravdu zážitek. Styl, obtížnost triků a naprostá čistota provedení je nepřekonatelná. 

Celkovým vítězem World Cup Park & Pipe 2022/23 se stal 17ti letý Australan Valentino Guseli.

V ženské kategorii se nejlépe vedlo američance Julii Marino, která zvítězila s rozdílem pouhých 2 bodů před australskou závodnicí Tess Coady a bronz si z Corvatsche odváží Anna Gasser.  

Naše barvy reprezentovala mladičká Vanessa Volopichová, která skončila na dvanáctém místě. 

FOTKY BY Petr Večeřa aka @chillipictures

Součástí 4 denního závodu ve freestyle byly také doprovodné akce. V pátek byla otevřená sjezdová trať pro veřejnost do 12h večer - noční ježdění Corvatsch Surlej 1870 m - Murtél 2702 m.

Podium pro předávání cen pak v sobotu sloužilo také jako koncertní stage, kde vystoupil se svojí kytárkou snowboardista a muzikant Pat Burgener, následovala světoznámá kapela Delinquent Habits. Teqila tekla proudem a mohli jste tak zažít jedinečnou show vysoko v zasněžených švýcarských kopcích.

Co více o místě s názvem Corvatsch? Pokud jste tady nikdy nebyli, můžeme jen doporučit. Nádherné vysoko položené středisko 1870m - 3303m s nekonečnými freeride trasami, málo stromů, většinou hodně sněhu a převážně severní stěny. K tomu dokonalý snowpark - a právě zde se za 2 roky pojede Mistrovství světa ve freestyle 2025

Malou specialitkou je také whisky destilery, která se nachází v horní stanici lanové dráhy na samém vrcholu Corvatsche. 

Součástí letošního slopestylu byla na závěr trati také připravená (vysoká) mini rampa - 2 krátké halpipe stěny, čímž organizátoři chtěli poukázat na připravovaný projekt Super Pipe, kterou představí v plné kráse na plánovaném mistrovství světa 2025.

FOTKY BY Petr Večeřa aka @chillipictures

Chilli-Pictures.com

Publikoval

Vašek Čajka
Další články autora

Další zajímavé články

Rozhovor s Kubou Hronešem o letošním The Nines 2023!

Akci The Nines, která každoročně ohromí celý svět freestyle sportů svým kreativním a megalomanským set upem letos poprvé navštívil i český snowboardista Jakub Hroneš. Jaké to bylo snídat cab 1440 a hrát extrémní duet na flétnu s Šimbou a mnohem více se dočtete v dnešním rozhovoru!

Již tuto sobotu se bude opět skákat do Vltavy během akce COOLIFE FEST!

Pro všechny, kteří by rádi započali léto ve velkém stylu, zde máme skvělou příležitost! V sobotu 27. května přijďte na Smíchovskou náplavku v Praze a zažijte jedinečnou show plnou DJ´s a freestyle sportů, včetně snowboardingu a freeskiingu. Bude se totiž opět skákat z konstrukce stojící uprostřed Vltavy a my pro vás dokonce máme tři volné místa!