S Horsefeathers na DIYX STRT JAM do Helsinek

Vydejte se s Horsefeathers na DIYX STRT JAM do Helsinek. Tahle neskutečná akce z dílny Ethana Morgana, která je v současnosti tím nejvíc, co street snowboarding může divácky a obsahově nabídnout tentokrát zažehla evropskou Mekku street snowboardingu! Dejte si text doplněný o skvělé fotky od fotografa Michala Prouzy aka Prouziče, který se na akci s Horsefeathers vydal.

Kdo snowboarding alespoň trochu sleduje už ví, co DIYX STRT JAM je a co se přibližně bude dít. Letos už druhá zastávka Do It Yorself Xtreme Jamu se přesunula do meky street snowboadingu a to finkých Helsinek a my jsme se na ni vypravili s Horsefeathers teamem. Pokud byste na světě hledali město s nejvíce streetovými spoty, natočenými party videí, fotek, atd, skončili byste právě tady. Není to ale jen o spotech samotných, ale i o přístupu místních, kteří jsou na snowboarďáky v ulicích zvyklí a místo volání policie vám ochotně půjčí lopatu. V Helsinkách letos není problém dopátrat se sněhu, jako tomu je všude u nás ve střední Evropě. Sníh na spot se tedy nemusí vozit desítky km daleko.

Za akcí znovu stojí hlavní organizátor, Horsefeathers rider Ethan Morgan za podpory Method Magu, Monsteru a dalších. Sjela se sem snowboardová jibbovací špička z celého světa v čele s Hellgason brothers, Fabianem Fraidelem, bráchy Henricksenovými, Svenem Thorgenem, Renné Rinnekangasem atd. atd. atd.

FOTKY BY @PROUZIC

Tentokrát dvoudenní event začíná v pátek na fotbalovém stadionu Bolt Arena. Hned vedle nám známého atletického stadionu, kde Emil Zátopek v roce 1952 získal 3. zlaté medaile. Spot začíná v hledišti stadionu, kde se jezdci rozjíždí na rail, kde rozhodně nechcete spadnout. Pod railem je totiž několikametrová díra na další kovové schody. Pak tu máme asi 4 metry na to dát se „dokupy“, přeskočit další gap přes římsu, dopadnout na rozjezd, zatočit doleva a šinout si to na asi 12 m rail. Není to závod. Nikdo tu neboduje tricky, nikdo nepočítá kolikrát kdo projel. Kdo nechce jezdit, chilluje, kalí nebo si může dát mobilní saunu, která je hned na dopadu vedle railu. Protože jsme ve finsku. Ke snowboadingu nám hraje poctivý finský metal. Kapela kde hraje Rene Rinnekangas to rozjíždí přímo na rozjedu na zábradlí. Během dne  postupně příbývá obecentstvo a zvyšuje se hladina alkoholu v krvi. Když nastoupí šero, cirkusák Ethan vytahuje „ring of fire“, startuje plamenomet a rozjíždí peklo. Dění na spotu pak uzavírá moshpit při poslední písničce a párty se přesouvá do baru.
Další den se začínáme v 14:00 odjezdem z hotelu. Všechno se klasicky prodlužuje. Na spot se dostáváme okolo 15 hod. První přichází na řadu snowskate session na railu a picnic tablu. Nejvíc zde zabíjí Eiki a Fabi. Nutno říct, že krom pár ustátých tricků hlavně sebe. Okolo čtvrté hodiny odpolední pak začíná akce pár metrů vedle. Dneska nám parta v čele s „shaper“ připravila doublekink a na rozjezdu jednotrupku do piramidy. Schází se zde relativně hodně obecentstva, oheň se dnes proměnil ve sníh a celý den nás provází silné sněžení. Vidět jsou hlavně bráchové Henrickseni a holky z Drake teamu. Občas projede vláček v čele s Ethanem, Halldorem a Eikim, který zakončuje Juho Laine na krátkých lyžích. Dopad pod railem vypadá jak zákop na ukrajině. Jezdci do sebe nebo do přihlížejících lidí, kteří stoji jen asi metr od railu často naráží nebo hodí záda přes připravené bariéry. Sledovat to je docela sranda. S nástupem večera, když už skoro není vidět na krok, Ethan na odraz railu přidává další asi 3 metrový rail. Vytváří tak asi metrový gap do pravé strany. Díváci šílí, jezdci šílí, moje prsty u nohou kvílí. Session končí a všichni se znovu přesouvají do Helsinských barů, kde pokračují až do raná. Ostatně jak už jsem psal o první Innsbrucké zastávce. Výkon na baru se rovná výkonu na prkně.

DIYX STRT Jam je akce, která nemá v současné době konkurenci, hlavně svým street a for riders pojetím. Být na ni pozván je čest a kromě ježdění jsou všichni hyped, že se potkaji a stráví good times. O to víc nás těší, že její součástí je i česká značka Horsefeathers a reprezentuje tak český snowboarding v mezinárodní snow komunit. Už teď se těšíme na další podzimní ročník.

GALERIE

FOTKY BY @PROUZIC

Nafotil a napsal

Michal Prouza
Další články autora

Publikoval

Vašek Čajka
Další články autora

Další zajímavé články

Akce Horsefeathers Sneak The Tweak otevřela snowpark na Mölltalu!

Nový snowpark na rakouském ledovci Mölltaler Gletscher slavnostně otevřela akce Horsefeathers Sneak the Tweak!