Na hory se v nadcházejícím týdnu vrátí zima a sníh!

Co si budem... Letošní zima stojí opravdu za nic a doteď to v Alpských i našich končinách vypadalo spíše jako, kdyby už bylo jaro. To by by se ovšem v nadcházejících dnech mělo podle předpovědí změnit a my bychom měli mít možnost se vrátit opět do hor!

Zima letos sice na začátku předvedla úctihodný výkon a v Beskydech jsme si dokonce užívali více sněhu, než si za poslední roky pamatujeme. To ovšem vydrželo asi týden a potom jsme se vrátili do kruté reality dnešních dní, kdy venku je pocitově na mikinu a posledních několik týdnů se můžeme možná, tak modlit na kolenou, ať nám pán tam nahoře pošle aspoň nějaké ty cenťáčky tady na zem. To, že sníh není na horách u nás je poslední roky docela normální, ale letos ho bohužel není moc ani na kopcích monarchie tedy v Alpách, kde s nedostatkem “bílého zlata“ bojují taky.

V následujícím týdnu se toho má, ale hodně změnit. V Alpách dokonce sněžilo i minulý týden, kdy místy napadlo v nižších desítkách centimetrů, ale to co čekáme v blízké době by snad mohlo vypadat daleko lépe. Když se podíváme na stránky wepowder.com, tak doslova skáčeme radostí, otevíráme šáňo a plánujeme, kam se vydáme na prašanové radovánky! První místo v žebříčku totiž na téhle stránce drží Německé středisko Hochfelln-Bergen, kde má napadnout úctihodných 155 cm a to už je možná až moc, haha. Ovšem Rakousko slibuje ideální podmínky na prášení více méně na celém území s tím, že největší množství srážek se očekává na západě a při hranicích s Německem, kde se dostaneme průměrně na jeden metr sněžné nadílky, která bude postupně padat na lokální svahy.

Přehled sněhových srážek ve vybraných resortech:

  • Innsbruck/Nordkette až 79 cm
  • Mayrhofen až 82 cm
  • Sölden až 45 cm
  • Laax až 85 cm

Měli bychom se, ale mít na pozoru, protože tak velké množství sněhu v kombinaci s mrazy a velkým množstvím starého sněhu nebude vytvářet úplně ideální lavinové podmínky. Plánujte tedy případný výlet za sněhem s opatrností a dbejte alespoň na základní pravidla pohybu ve volném terénu.
Mějte u sebe vždy tzv. svatou trojici- pípák, sondu a lopatu. Ideálně ještě v kombinaci s lavinovým batohem a lékárničkou v báglu pro jakýkoliv případ. Sledujte lokální lavinovou předpoveď! V rakousku můžete využít například službu Lawinen.at, kde si najdete konkrétní oblast a lavinovou situaci, která v místě aktuálně panuje. V současnosti převládá dvojka a trojka. To se s příchodem čerstvého sněhu určitě změní místy k horšímu.

Jak to bude se sněhem u nás? Tohle určitě zajímá naprostou většinu z vás. U nás v horách můžeme doufat, že nám bude ponecháno alespoň trochu srážek, které se k nám od jihozápadu poženou. Nejvíce sněhu by mělo pravděpodobně napadnout na hřebenech Jeseníků (místy i přes 40 cm) a poté v Krkonoších, kde by mělo spadnout podobné množství sněhových srážek. Dokonce i v Beskydech bychom se mohli dočkat pár desítek centimetrů čerstvého sněhu. Sněžení by mělo být doprovázeno silnými větry a to zvláště o víkendu, tak snad nám to všechno nevyfoukne. Teď už nezbývá, než se jen modlit, sledovat lokální předpověď pro oblast, kam bychom chtěli vyrazit jezdit a samozřejmě nezapomínat na lavinové nebezpečí, protože velké množství sněhu na nahřátých svazích bez přechozí sněhové pokrývky neznačí nic dobrého!

V Česku využívejte služeb Horské Služby, která připravuje lavinovou předpověď pro Krkonoše a Jeseníky.

Tento článek byl připravován za využití dat z wepowder.com, Lawinen.at, horskasluzba.cz, meteoblue.com.


Baví vás naše práce a rádi si čtete novinky ze světa snowboardingu? Pokud ano, tak podpořte fungování našeho online magazínu zakoupením merche Freeride.cz.

Za sníh se modlí

Vašek Čajka
Další články autora

Další zajímavé články

SNOWBOARD: Mrkej na první fotky a video ze Swatch Nines 2024

Swatch Nines nás zase letos pošlou do kolen! Čekuj první obrázky a edit ze švýcarskýho Schilthornu...

Doražte na opening Horsefeathers snowparku Mölltaler Gletscher!

I když v Česku už je léto v plném proudu, tak u rakouských kolegů za hranicemi si stále můžeme užívat zimní radovánky naplno! A ještě ke všemu ve zcela novém Horsefeathers snowparku na ledovci Mölltal! Slavnostní opening proběhne v sobotu 20. dubna!

Obertauern hostí finální závod kvaldy na Freeride World Tour 2025!

Obertauern letos vůbec poprvé hostí závody 4* Freeride World Tour Challenger Series. Již tento víkend se tam potkají nejlepší jezdci Freeride World Tour a nejlepší jezdci kvalifikace a budou bojovat o poslední cenné body, které rozhodnou zda i do příští sezóny zůstanou v nejvyšší třídě Freeride World Tour. Sledujte živý přenos ze závodu přímo tady!