Na hory se v nadcházejícím týdnu vrátí zima a sníh!

Co si budem... Letošní zima stojí opravdu za nic a doteď to v Alpských i našich končinách vypadalo spíše jako, kdyby už bylo jaro. To by by se ovšem v nadcházejících dnech mělo podle předpovědí změnit a my bychom měli mít možnost se vrátit opět do hor!

Zima letos sice na začátku předvedla úctihodný výkon a v Beskydech jsme si dokonce užívali více sněhu, než si za poslední roky pamatujeme. To ovšem vydrželo asi týden a potom jsme se vrátili do kruté reality dnešních dní, kdy venku je pocitově na mikinu a posledních několik týdnů se můžeme možná, tak modlit na kolenou, ať nám pán tam nahoře pošle aspoň nějaké ty cenťáčky tady na zem. To, že sníh není na horách u nás je poslední roky docela normální, ale letos ho bohužel není moc ani na kopcích monarchie tedy v Alpách, kde s nedostatkem “bílého zlata“ bojují taky.

V následujícím týdnu se toho má, ale hodně změnit. V Alpách dokonce sněžilo i minulý týden, kdy místy napadlo v nižších desítkách centimetrů, ale to co čekáme v blízké době by snad mohlo vypadat daleko lépe. Když se podíváme na stránky wepowder.com, tak doslova skáčeme radostí, otevíráme šáňo a plánujeme, kam se vydáme na prašanové radovánky! První místo v žebříčku totiž na téhle stránce drží Německé středisko Hochfelln-Bergen, kde má napadnout úctihodných 155 cm a to už je možná až moc, haha. Ovšem Rakousko slibuje ideální podmínky na prášení více méně na celém území s tím, že největší množství srážek se očekává na západě a při hranicích s Německem, kde se dostaneme průměrně na jeden metr sněžné nadílky, která bude postupně padat na lokální svahy.

Přehled sněhových srážek ve vybraných resortech:

  • Innsbruck/Nordkette až 79 cm
  • Mayrhofen až 82 cm
  • Sölden až 45 cm
  • Laax až 85 cm

Měli bychom se, ale mít na pozoru, protože tak velké množství sněhu v kombinaci s mrazy a velkým množstvím starého sněhu nebude vytvářet úplně ideální lavinové podmínky. Plánujte tedy případný výlet za sněhem s opatrností a dbejte alespoň na základní pravidla pohybu ve volném terénu.
Mějte u sebe vždy tzv. svatou trojici- pípák, sondu a lopatu. Ideálně ještě v kombinaci s lavinovým batohem a lékárničkou v báglu pro jakýkoliv případ. Sledujte lokální lavinovou předpoveď! V rakousku můžete využít například službu Lawinen.at, kde si najdete konkrétní oblast a lavinovou situaci, která v místě aktuálně panuje. V současnosti převládá dvojka a trojka. To se s příchodem čerstvého sněhu určitě změní místy k horšímu.

Jak to bude se sněhem u nás? Tohle určitě zajímá naprostou většinu z vás. U nás v horách můžeme doufat, že nám bude ponecháno alespoň trochu srážek, které se k nám od jihozápadu poženou. Nejvíce sněhu by mělo pravděpodobně napadnout na hřebenech Jeseníků (místy i přes 40 cm) a poté v Krkonoších, kde by mělo spadnout podobné množství sněhových srážek. Dokonce i v Beskydech bychom se mohli dočkat pár desítek centimetrů čerstvého sněhu. Sněžení by mělo být doprovázeno silnými větry a to zvláště o víkendu, tak snad nám to všechno nevyfoukne. Teď už nezbývá, než se jen modlit, sledovat lokální předpověď pro oblast, kam bychom chtěli vyrazit jezdit a samozřejmě nezapomínat na lavinové nebezpečí, protože velké množství sněhu na nahřátých svazích bez přechozí sněhové pokrývky neznačí nic dobrého!

V Česku využívejte služeb Horské Služby, která připravuje lavinovou předpověď pro Krkonoše a Jeseníky.

Tento článek byl připravován za využití dat z wepowder.com, Lawinen.at, horskasluzba.cz, meteoblue.com.


Baví vás naše práce a rádi si čtete novinky ze světa snowboardingu? Pokud ano, tak podpořte fungování našeho online magazínu zakoupením merche Freeride.cz.

Za sníh se modlí

Vašek Čajka
Další články autora

Další zajímavé články

V Alpbachu se testovaly novinky na rok 23/24 v rámci akce SHOPS 1st TRY

Akce pro snowboardové nadšence Shops 1st try se po covidové pauze opět odehrála v tyrolském středisku Alpbach. My jsme byli na místě a testovali snowboardové vybavení ostošest. Pojďme se v tomto reportu podívat, jak to na místě vypadalo!

Rozhovor: Zoltán Strcuľa o životě a snowboardingu v zahraničí

Slovenský rider Zoltán Strcuľa si poslední roky užívá život a snowboarding v zahraničí, který dokáže velice zajímavě skloubit se svou prací. Celkově jsme se Zoltánem probrali pár zajímavých témat ze všech oblastí a padlo slovo i na téma partnerství a nomádského života. Tak si užijte tohle počteníčko a brzy přineseme i další rozhovory z naší scény.

Jeden skipass stačí aneb Czech Skipass 2022/2023

Vydejte se každý víkend za lyžováním a snowboardingem do 1 z 18 horských středisek, kde můžete uplatnit výhody celosezónního skipassu Czech Skipass.