Nostalgický čtvrtek – IX. – Legendy mezi ženami

V žádném z dosavadních dílů „NČ“ jsem se nevěnoval něžnému pohlaví. Vždy jsem se jen v některých epizodách trochu o ženách zmínil. Dnes ale přišel čas pověnovat se šesti legendárním ženám. Ženám, které měly na náš sport velký vliv. Některé z nich se zasloužily třeba o to, aby se vyráběly dámské snowboardy. Některé, po vzorů mužů, odjely poprvé nějaký trik.

Dámský snowboarding byl a stále je, oproti pánskému, o půlku pozadu. Když v historii chlapi odjeli rotaci 720, jen těžko se holky praly s 360. Když dnes borci dávají quadry, tak holky se pokoušejí o triply. Tak to prostě v našem sportu je, jen těžko bychom našli ve vrcholovém sportu holky, které by zajely svými triky i chlapy nebo by se jim snad mohly vyrovnat. Proto i v našem sportu musíme být genderově vyvážení a dívat se na dámský snowboarding s pokorou a respektem.
Tak teď už zpátky do historie a to konkrétně do 90. let a na začátek milénia. Představím vám nezapomenutelná jména na ženské snowboardové scéně.

Mezi jedny z největších snowboardových legend patří tyto ženy:

Tina Basichová

Je žena, které je dnes 52 let. Byla u toho, když se snowbaording každým dnem vyvíjel a ona byla tou ženou, která velkou mírou přispěla k rozvoji ženského snowboardingu. Když v 17 letech začala jezdit, netrvalo dlouhou a za chvíli se stala nejlepší ženou na přelomu 80. a 90. let. Vyhrávala co vyhrát šlo. Byla první ženou, která získala historicky první zlato na X Games v Big Airu. Byla první, která odjela v soutěži bs 720. Zasloužila se o to, aby i ženy měly své prototypy snowboardů. Sponzoroval jí Toms snowboards, kde dostala prostor vytvořit svůj vlastní pro-model, který použila jako umělecké plátno. Její druhou vášní bylo a je „umění“, u kterého zůstala i po skončení snowboardové kariéry. Po jejím zranění nohy v roce 99, když zkoušela na Mammouth bs 720, si začala uvědomovat, že je čas pomalu odcházet z dráhy profesionální snowboardistky. Z té nadobro odešla v roce 2006. Během této doby se ještě zapojila do různých projektů, jako např. natáčení s Absinthe films, kde v jejich prvním filmu „Transcendence“ najdeme její backcountry part nebo např. „Boarding for Breast Cancer“ , což byl projekt okolo osvěty rakoviny prsu.
Na snowboarding nikdy nezanevřela, stále je možné jí zahlédnout jezdit. Napsala autobiografii „Pretty Goof for a Girl „ o její snowboardové kariéře. Dnes se věnuje byznysu a žije si spokojený americký život.

Shannon Dunn-Downingová

Tahle dáma naší historie má podobný příběh jako Tina, jezdily v podobný čas a dokonce spolu i spolupracovaly na vývoji dámských snowboardu u Sims. Tam byla jako prorider a měla i své promodely. Je o něco mladší než Tina, narodila se 26.11.1972 a na prkně začala jezdit v roce 1988 v Steamboat Springs, kde vyrůstala. Na začátku 90. let začala závodit a šlo jí to víc než parádně. Během její kariéry posbírala několik prvenství. Shannon byla rampovou jezdkyní, ve které slušně válela. Jako první žena v roce 1991 odjela fs 540 o tři roky déle přidala i bs 540+ Mctwist, o rok později pak fs 720. V roce 2001 se do historie zapsala trikem fs rodeo 720. Byla první ženou, která získala zlato na historicky prvním X Games v roce 1997. Na olympiádě v Naganu skončila 3. Na začátku nového milénia přešla pod křídla Burton, kde začala spolupracovat na vývoji dámských produktů. U Burton byla i součástí filmu „Process 3“. V dnešní době je Shannon několikanásobnou šťastnou maminkou a stále se velmi aktivně věnuje snowboardingu.

Shannon part ve filmu od Standard films TB5

Victoria Jealouse

Tahle legenda je Jeremy Jones devadesátých let. Pochází z kanadských hor a vysoké hory jsou pro ní domovem. Do paměti naší historie se zapsala jako skvělá freeriderka, která točila se „Standard Films“ nebo „Absinthe Films“. Její obrovské freeridové lajny vyrážely dech a mezi pánskou filmovou sebrankou se během cca. 10 let nikdy neztratila, její party jsou dodnes legendární. Po tom, co na začátku své kariéry začala vyhrávat kde jaké závody v rampě i mimo ní. Dostala sponzoring od Burton a vstupenku k filmovým produkcím a obrovským horám, od nich už se nikdy zpátky k závodění a freestylu nevrátila. Bohužel co dělá teď se neví. O Victorii je minimum informací. Jedině co se o ní ví, že se objevila v dámském filmu „Fullmoon“ v roce 2018.

Viktorii part ve Standard films TB4

Janna Meyenová

Tahle Američanka se mezi snowboardové legendy zapsala jako neskutečná závodní mašina. Od roku 2002 se stala čtyřnásobnou zlatou vítězkou X Games a stala se tak vůbec prvním sportovcem, kdo toho v historii dosáhl čtyřikrát po sobě. Její kariéra začala když ve 13 letech vyhrála v roce 1991 US Open. Její úspěch byl hlavně v rotacích na switch, ty uměla tak dobře a v neskutečném stylu, že jí vždy pomohly k vítěství. Její rafička se zastavila až na Cab 900, díky kterému dokázala konkurovat i holkám v soutěžích v roce 2010. O Jannu se sponzoři slušně prali a ona nevěděla u koho zůstat. Chvilku byla u Burton, pak přešla k Sims, Morrow, zpátky k Burton, Chorus, pak k Ride a nakonec svojí kariéru v roce 2012 ukončila u Nitro snowboards. Komu ale byla věrná po dobu celé své kariéry, byla firma vyrábějící oblečení Volcom. Janně je dnes 44 let a v klidu si dožívá svůj snowboardový důchod v jejím rodném Big Bear Lake.

Barret Christy

Mezi velké závodnice patřila i tato legenda. Do síně slávy se zapsala právě svojí sbírkou medailí, které za svojí kariéru získala v soutěži X Games. Barret se od roku 97 zúčastnila každé disciplíny a brala ocenění jak ze slopestyle, big airu, tak i rampy. Na jejím kontě cinkají 4 zlaté, 5 stříbrných a 2 bronzové medaile. Její sláva, byla i tak trochu díky jejímu signature tricku „Barretroll“, díky kterému získávala vysoké hodnocení. Barret byla všestranná jezdkyně, která dokázala skvěle zajet v každé disciplíně. Toho si všimli i ve firmě Gnu snowboards, která si vzala Barret pod svá křídla. V Gnu vzniká do dnes dámský snowboard Barret promodel. Možná i díky tomu, že Barret Christy zahřívá v Gnu místo provozní ředitelky. Této legendě je dnes 50 let a já mám radost, že její srdce stále hoří pro snowboarding.

Tara Dakides

Poslední pionýrkou v této sestavě je tato snowboardová superstar. Superstar byla nejen díky závodním úspěchům, ale i díky jejímu velkému působení ve všech možných mediích. Se svojí osobou to dotáhla do holywoodu, kde hrála ve filmů „Šílenci na prknech“ nebo na titulní strany s polonahými fotkami sportovních a bulvárních časopisu. Taru jsme mohli vidět např. i ve filmu „Holka s prknem“. Zkrátka Tara nebyla jen skvělou snowboardistkou, ale i mediální hvězdou, když přišla příležitost stát před hledáčky kamer, neváhala. Na poli snowboardingu dominovala díky bs rodeu, to jí přinášelo jednu medaili za druhou. Momentálně žije v Mammoth Lakes, je jí 45 let a je šťastnou maminkou.

Doporučuji shlédnout tuto epizodu "From Straght Lines to Triple Corks" , kde většina holek promlouvá a kde můžete vidět jejich jízdní skills. 

Doporučuji shlédnout dámský film Full Moon z roku 2018, kde legendy Tina Basich, Tara Dakides, Victoria Jealouse a Barrett Christy mají své moderní snb party ZDE! 

Tak to bylo 6 dámských snowboardových legend. V historii bychom našli spousty dalších, skvělých snowboardistek, které se určitě zasloužily o dnešní podobu našeho sportu. Ale to by byl nekonečný článek.Budu nesmírně rád za jakoukoli vaši reakci.

Tak zas příště u kulatého 10. dílu – Nostalgické čtvrtky.

Nostalgické čtvrtky pro vás připravuje

Štěpán Košík
Další články autora

Další zajímavé články

Pája Turková jako další snowboardový host v podcastu u Tupých hran

Podcásteři Šimon Bartík a Tomáš Kroczek si do svého nového dílu pozvali instruktorku snowboardingu Páju Turkovou. Povídání probíhalo okolo instruktorování, cestování a hlavně snowboardování či wakeboardování. Chceš se stát instruktorem a nevíš jak na to nebo tě jen zajímá instruktorskej život? Pojď si poslechnout tento parádní díl Tupých hran!

Letní dvojrozhovor se Snowboardel jezdci - Michal Štrunc a Štěpán Pruša

Michal Štrunc a Štěpán Pruša se spolu na jaře potkali v Absolutparku a společně zajezdili a natočili povedený edit, který nedávno vyšel. Při té příležitosti jsme kluky vyzvali k rozhovoru a zeptali se jich na pár otázek k videu, k ježdění v AP a plánům na následující sezónu. Pojď si to dát!

Roura a sníh již 13.8. 2022 na akci MajDay JIB SESSION!!!

Zkraťte si čekání na první sníh a dorazte si pořádně zashredit na poctivém sněhu ze staďáku! Již v sobotu 13.08. 2022 se na východě naší republiky odehraje velkolepá akce pod taktovkou MajDay a partičky EAST crew. Na místě bude ready staré dobré PVCčko, sníh a kvalitní zábava. Vidíme se tam!