Nostalgický čtvrtek – IX. – Legendy mezi ženami

V žádném z dosavadních dílů „NČ“ jsem se nevěnoval něžnému pohlaví. Vždy jsem se jen v některých epizodách trochu o ženách zmínil. Dnes ale přišel čas pověnovat se šesti legendárním ženám. Ženám, které měly na náš sport velký vliv. Některé z nich se zasloužily třeba o to, aby se vyráběly dámské snowboardy. Některé, po vzorů mužů, odjely poprvé nějaký trik.

Dámský snowboarding byl a stále je, oproti pánskému, o půlku pozadu. Když v historii chlapi odjeli rotaci 720, jen těžko se holky praly s 360. Když dnes borci dávají quadry, tak holky se pokoušejí o triply. Tak to prostě v našem sportu je, jen těžko bychom našli ve vrcholovém sportu holky, které by zajely svými triky i chlapy nebo by se jim snad mohly vyrovnat. Proto i v našem sportu musíme být genderově vyvážení a dívat se na dámský snowboarding s pokorou a respektem.
Tak teď už zpátky do historie a to konkrétně do 90. let a na začátek milénia. Představím vám nezapomenutelná jména na ženské snowboardové scéně.

Mezi jedny z největších snowboardových legend patří tyto ženy:

Tina Basichová

Je žena, které je dnes 52 let. Byla u toho, když se snowbaording každým dnem vyvíjel a ona byla tou ženou, která velkou mírou přispěla k rozvoji ženského snowboardingu. Když v 17 letech začala jezdit, netrvalo dlouhou a za chvíli se stala nejlepší ženou na přelomu 80. a 90. let. Vyhrávala co vyhrát šlo. Byla první ženou, která získala historicky první zlato na X Games v Big Airu. Byla první, která odjela v soutěži bs 720. Zasloužila se o to, aby i ženy měly své prototypy snowboardů. Sponzoroval jí Toms snowboards, kde dostala prostor vytvořit svůj vlastní pro-model, který použila jako umělecké plátno. Její druhou vášní bylo a je „umění“, u kterého zůstala i po skončení snowboardové kariéry. Po jejím zranění nohy v roce 99, když zkoušela na Mammouth bs 720, si začala uvědomovat, že je čas pomalu odcházet z dráhy profesionální snowboardistky. Z té nadobro odešla v roce 2006. Během této doby se ještě zapojila do různých projektů, jako např. natáčení s Absinthe films, kde v jejich prvním filmu „Transcendence“ najdeme její backcountry part nebo např. „Boarding for Breast Cancer“ , což byl projekt okolo osvěty rakoviny prsu.
Na snowboarding nikdy nezanevřela, stále je možné jí zahlédnout jezdit. Napsala autobiografii „Pretty Goof for a Girl „ o její snowboardové kariéře. Dnes se věnuje byznysu a žije si spokojený americký život.

Shannon Dunn-Downingová

Tahle dáma naší historie má podobný příběh jako Tina, jezdily v podobný čas a dokonce spolu i spolupracovaly na vývoji dámských snowboardu u Sims. Tam byla jako prorider a měla i své promodely. Je o něco mladší než Tina, narodila se 26.11.1972 a na prkně začala jezdit v roce 1988 v Steamboat Springs, kde vyrůstala. Na začátku 90. let začala závodit a šlo jí to víc než parádně. Během její kariéry posbírala několik prvenství. Shannon byla rampovou jezdkyní, ve které slušně válela. Jako první žena v roce 1991 odjela fs 540 o tři roky déle přidala i bs 540+ Mctwist, o rok později pak fs 720. V roce 2001 se do historie zapsala trikem fs rodeo 720. Byla první ženou, která získala zlato na historicky prvním X Games v roce 1997. Na olympiádě v Naganu skončila 3. Na začátku nového milénia přešla pod křídla Burton, kde začala spolupracovat na vývoji dámských produktů. U Burton byla i součástí filmu „Process 3“. V dnešní době je Shannon několikanásobnou šťastnou maminkou a stále se velmi aktivně věnuje snowboardingu.

Shannon part ve filmu od Standard films TB5

Victoria Jealouse

Tahle legenda je Jeremy Jones devadesátých let. Pochází z kanadských hor a vysoké hory jsou pro ní domovem. Do paměti naší historie se zapsala jako skvělá freeriderka, která točila se „Standard Films“ nebo „Absinthe Films“. Její obrovské freeridové lajny vyrážely dech a mezi pánskou filmovou sebrankou se během cca. 10 let nikdy neztratila, její party jsou dodnes legendární. Po tom, co na začátku své kariéry začala vyhrávat kde jaké závody v rampě i mimo ní. Dostala sponzoring od Burton a vstupenku k filmovým produkcím a obrovským horám, od nich už se nikdy zpátky k závodění a freestylu nevrátila. Bohužel co dělá teď se neví. O Victorii je minimum informací. Jedině co se o ní ví, že se objevila v dámském filmu „Fullmoon“ v roce 2018.

Viktorii part ve Standard films TB4

Janna Meyenová

Tahle Američanka se mezi snowboardové legendy zapsala jako neskutečná závodní mašina. Od roku 2002 se stala čtyřnásobnou zlatou vítězkou X Games a stala se tak vůbec prvním sportovcem, kdo toho v historii dosáhl čtyřikrát po sobě. Její kariéra začala když ve 13 letech vyhrála v roce 1991 US Open. Její úspěch byl hlavně v rotacích na switch, ty uměla tak dobře a v neskutečném stylu, že jí vždy pomohly k vítěství. Její rafička se zastavila až na Cab 900, díky kterému dokázala konkurovat i holkám v soutěžích v roce 2010. O Jannu se sponzoři slušně prali a ona nevěděla u koho zůstat. Chvilku byla u Burton, pak přešla k Sims, Morrow, zpátky k Burton, Chorus, pak k Ride a nakonec svojí kariéru v roce 2012 ukončila u Nitro snowboards. Komu ale byla věrná po dobu celé své kariéry, byla firma vyrábějící oblečení Volcom. Janně je dnes 44 let a v klidu si dožívá svůj snowboardový důchod v jejím rodném Big Bear Lake.

Barret Christy

Mezi velké závodnice patřila i tato legenda. Do síně slávy se zapsala právě svojí sbírkou medailí, které za svojí kariéru získala v soutěži X Games. Barret se od roku 97 zúčastnila každé disciplíny a brala ocenění jak ze slopestyle, big airu, tak i rampy. Na jejím kontě cinkají 4 zlaté, 5 stříbrných a 2 bronzové medaile. Její sláva, byla i tak trochu díky jejímu signature tricku „Barretroll“, díky kterému získávala vysoké hodnocení. Barret byla všestranná jezdkyně, která dokázala skvěle zajet v každé disciplíně. Toho si všimli i ve firmě Gnu snowboards, která si vzala Barret pod svá křídla. V Gnu vzniká do dnes dámský snowboard Barret promodel. Možná i díky tomu, že Barret Christy zahřívá v Gnu místo provozní ředitelky. Této legendě je dnes 50 let a já mám radost, že její srdce stále hoří pro snowboarding.

Tara Dakides

Poslední pionýrkou v této sestavě je tato snowboardová superstar. Superstar byla nejen díky závodním úspěchům, ale i díky jejímu velkému působení ve všech možných mediích. Se svojí osobou to dotáhla do holywoodu, kde hrála ve filmů „Šílenci na prknech“ nebo na titulní strany s polonahými fotkami sportovních a bulvárních časopisu. Taru jsme mohli vidět např. i ve filmu „Holka s prknem“. Zkrátka Tara nebyla jen skvělou snowboardistkou, ale i mediální hvězdou, když přišla příležitost stát před hledáčky kamer, neváhala. Na poli snowboardingu dominovala díky bs rodeu, to jí přinášelo jednu medaili za druhou. Momentálně žije v Mammoth Lakes, je jí 45 let a je šťastnou maminkou.

Doporučuji shlédnout tuto epizodu "From Straght Lines to Triple Corks" , kde většina holek promlouvá a kde můžete vidět jejich jízdní skills. 

Doporučuji shlédnout dámský film Full Moon z roku 2018, kde legendy Tina Basich, Tara Dakides, Victoria Jealouse a Barrett Christy mají své moderní snb party ZDE! 

Tak to bylo 6 dámských snowboardových legend. V historii bychom našli spousty dalších, skvělých snowboardistek, které se určitě zasloužily o dnešní podobu našeho sportu. Ale to by byl nekonečný článek.Budu nesmírně rád za jakoukoli vaši reakci.

Tak zas příště u kulatého 10. dílu – Nostalgické čtvrtky.

Nostalgické čtvrtky pro vás připravuje

Štěpán Košík
Další články autora

Další zajímavé články

Již tuto sobotu se bude opět skákat do Vltavy během akce COOLIFE FEST!

Pro všechny, kteří by rádi započali léto ve velkém stylu, zde máme skvělou příležitost! V sobotu 27. května přijďte na Smíchovskou náplavku v Praze a zažijte jedinečnou show plnou DJ´s a freestyle sportů, včetně snowboardingu a freeskiingu. Bude se totiž opět skákat z konstrukce stojící uprostřed Vltavy a my pro vás dokonce máme tři volné místa!