Report a galerie z letošního Audi SnowJamu ve Špindlerově Mlýně!

O víkendu zažil ten náš malý národní snowboardový rybníček veliký celosvětový otřes. Po pěti letech rozduněly sjezdovku na Svatém Petru ve Špindlerově Mlýně nálety světového snowboardingu, proběhl totiž jedenáctý ročník slavného SnowJamu a naše redakce u toho nemohla chybět.

Audi SnowJam spadá do série Světového poháru ve snowboardingu a je v současnosti jediným závodem takových rozměrů na našem území. Není tedy divu, že láká, jak světovou špičku současného freestyle snowboardingu, tak i čisté milovníky našeho sportu aneb fanoušky a “čumily“. Mezi takové čumily se řadila i naše redakce, která na místo vyrazila podpořit české ridery a zažít atmosféru SnowJamu po mnoha letech.
 Jednou z osobností uplynulého Audi SnowJamu byl i mistr České republiky ve snowboardingu a hvězdá české snb scény Jan Lohynský. Ku podivu to nezabíjel na našlapané trati, ale za mikrofonem, co by tlučhubmistr závodu. Tento snowboardista ve výslužbě byl na druhou stranu nahrazen dvěmi novými talenty. Jakub Hroneš a Kristián Salač totiž v páteční kvalifikaci zajeli své jízdy na jedničku a oba dva se probojovali do sobotního finále. Pro české kluky to bylo první finále na světovém poháru v kariéře.

Nafotil: Michal Prouza aka Prouzič

Páteční kvalifikace

Doslova domácí Kuba do finále postupoval z pátého místa ve svém kvalifikačním heatu. Jeho jízda za krásných 80.33 bodů se skládala z - cab 180 do fifty fifty fs 360 ven, bs 1260 japan, sw double backflip indy, cab 270 do fs boardslidu 450 ven a cab 1440 tail grab. Kikin se v kvalifikaci umístil na 7. místě v heatu s jízdou 270 do 270 ven, cab 900, double backflip, fs blutslide 270 ven za tail grab a bs triple cork 1440 weddle grab. Kromě kluků se do sobotního finále druhou jízdou kvalifikovala i Šárka Pančochová, takže všechno nasvědčovalo tomu, že v sobotu to bude velký den.

Sobota finále žen

Všechno se chystalo na velké finále, ale počasí na trati už nebylo tak dokonalé jako minulý den. Sluníčko tolik nehřálo a občas do toho i trošku fouklo. Nakonec právě mírný vítr donutil pořadatele posunout začátek závodu o jednu hodinu. Ve 13:00 už všechno bylo přichystané na pořádný snowboarding. Na horním startu stály závodnice, které se pomalu chystaly dropnout do mírně promrzlé trati a ukázat všem divákům, jak v současné době vypadá úroveň freestyle snowboardingu ve světě. Ovšem jejich úsilí jím značně komplikoval vítr. Ani po jedné hodině se jeho intenzita úplně nezměnila a moná ještě dokonce posílil. Jednou dokonce fouklo tak moc, že závodnice letící na spodním největším kickeru skončila skoro v bočních plotcích po tom, co se to do ní za letu opřelo.

Nejlepší výkon z ženského pole předvedla japonka Kokomo Murase. Ta odjela již svojí první jízdu ve velkém stylu a jako jedna z mála mohla s klidem na duši vstupovat do druhých jízd. Zbytek závodnic se totiž celou dobu dost trápil s panujícími podmínkami. Buď se jim nedařilo odhadnout rychlost, a nebo bojovali s odjetím triků na tvrdých dopadech. Naše Šárka Pančochová zápasila právě docela dost s rychlostí a na prvním skoku se jí to ani jednou nepodařilo úplně trefit. Na závěr z toho bylo pro Šárku 9. místo. Druhé jízdy pomohly spoustě závodnicím vylepšit průběžné bodové skóre, ale i tak se mnoha finalistkám nepovedlo odjet jízdu podle svých představ. Přeci jen pouhých šest z nich dojelo jízdu až do konce. Právě japonka startovala do poslední jízdy s jistotou vítězství. Ani to ji neodradilo od toho nastřílet to tam všechno ještě jednou a celé si to znova odjet. Dole na ní už čekaly zbylé snowboardistky a mohlo se jít slavit. První Kokomo Murase, druhá Jasmine Baird a třetí Ariane Burri.

Sobota finále mužů

Na tohle finále jsme se všichni hrozně moc těšili. Přeci jen už uplynula docelá dlouhá doba od chvíle, kdy jsme mohli pozorovat nějakého českého snowboardistu ve finále světového poháru a ješte dokonce dva! K tomu všemu ještě v domácím prostředí na živo a za podpory desítek českých fanoušků. Ti vytvářeli ve Špindlerově Mlýně atmosféru, která se na svěťáku úplně nevidí. Hlasitý potlesk doprovázený fandícími pokřiky doprovázel snad každou jízdu a to hlavně ve chvíli, kdy se riders blížili na poslední skok. Když to byl ještě ke všemu někdo z našich českých kluků, tak to dole doslova vřelo! Bohužel těm se během dne úplně nedařilo a vždy chyběl pouhý kousek k úspěšnému odjetí jejich runů.

Není se čemu divit. Podmínky během závodu nebyly zrovna stvořené pro freestyle snowboarding a ani zkušení matadoři jako Sven Thorgren nebo Dusty Henricksen neodjeli ani jednu ze svých jízd podle představ. Slovák Samuel Jaroš byl další riderem z námi blízkých končin. Jízdu měl plnou velkých triků, ale ani mu se nepodařilo poskládat všechny triky do jedné úspěšné lajny. Nejvíce se zadařilo australskému snowboardistovi Tiarnu Collinsovi, který předvedl v náročných podmínkách skvělou jízdu - cab 270 do 450 ven, sw bs 1260 weddle grab, fs 720 nose grab, fs 270 do 450 ven a bs 1620 melon grab v neskutečné čistotě. Jeho jízda stačila na vysoké skóre 90.25 bodů a Tiarn letěl na nejvyšší příčku. První pódium v kariéře na světovém podniku si vyjezdil švédský snowboardista mlaďák William Mathisen, který bral stříbrnou pozici. Na třetím nejnižším stupínku stál zkušený americký rider s brutálním stylem Luke Winkelmann

Takhle vypadaly závodní dny ve Špindlerově Mlýně během letošního Audi SnowJamu. My bychom chtěli poděkovat organizátorům za pořádání akce takových rozměrů na našem území a budeme doufat, že se příští rok opět podíváme do Špindlu na světový snowboarding. Třeba už i v jistější době s kvalitním zakončením někde pod stolem v party stanu!

Nafotil

Michal Prouza
Další články autora

Akci sledoval

Vašek Čajka
Další články autora

Další zajímavé články

O víkendu proběhne Horsefeathers Sneak the Tweak na Mölltalu!

I když v Česku už je léto v plném proudu, tak u rakouských kolegů za hranicemi si stále můžeme užívat zimní radovánky naplno! A ještě ke všemu ve zcela novém Horsefeathers snowparku na ledovci Mölltal! Slavnostní opening proběhne v sobotu 11. května! Vidíme se tam!!!